Informace o zemi: Turecko

Hlavní město Turecko: Ankara (2,7 milionu)

Důležitá telefoní čísla: Velvyslanectví České republiky v Turecku Ugur Muncu Caddesi 100 06 770 Gaziosmanpasa - Ankara tel: 0090 321/446 12 44, 44 64 805 fax: 0090 321/446 12 45

Zeměpisné údaje:

Turecko je zemí dvou kontinentů - rozkládá se na poloostrově Malá Asie a na jihovýchodním cípu evropské pevniny. Území Turecka obklopují Marmarské, Egejské, Černé a Středozemní moře a najdeme zde dvě velké řeky Eufrat a Tigris. Ve vnitrozemí převažuje Anatolská plošina,kterou na severu lemuje Pontské pohoří a na jihu masiv Taurus. Na východě dominuje Arménská vysočina s nejvyšší horou Ararat.Středomořské pobřeží Turecka má mnoho tváří - mnohakilometrové pláže, idylické, mnohdy opuštěné zátoky, široká úrodná údolí řek a pohoří, která vyhlížejí téměř alpsky. Četné, velmi působivé archeologické nálezy z římské doby v kontrastu s všudypřítomnými mešitami se štíhlými minarety svědčí o velkolepé minulosti tohoto kraje. Turecké pobřeží patří dnes k nejoblíbenějšímu cíli turistů, kteří chtějí strávit dovolenou u Středozemního moře. Temně modré moře tříštící se o skály, jež září v paprscích slunce, kontrastuje se zelení rozsáhlých borových lesů.Egejské moře a riviéra nabízejí kilometry písečných pláží a k tomu bohaté archeologické dědictví z dob Řeků a Římanů.Na celém středomořském pobřeží panuje mediteránní až subtropické podnebí s horkými suchými léty, vlhkými zimami a mírnými přechodnými obdobími. Západní pobřeží je ovlivňováno egejským severním větrem, a proto zde teploty v létě nedosahují tak extrémních hodnot jako na jižním pobřeží, kde se často vyšplhají až na 45°C.Turecko je zemí s bohatou kulturou, která je částečně ovlivněna islámem, ale také vychází ze starých nomádských tradic. Navzdory všeobecné modernizaci života a západním vlivům se tradice stále intenzivně pěstují.Otevřeme-li své srdce této zemi, kde jsou starověké památky bohatší a četnější než v samotném Řecku, budeme jí nadšeni. Především zde poznáme tamější obyvatele, kteří se k návštěvníkům chovají velmi srdečně a jsou nesmírně ohleduplní, ochotní a přátelští. Nabízí se nám zde jedinečná šance lépe porozumět nesmírně zajímavé cizí kultuře a poznat jejich zvyky a tradice.
V žádné jiné zemi nenaleznete hostitele, kteří by tak zbožňovali děti, jako obyvatelé Turecka. Ať už v hotelu, bazaru, početných restauracích a kavárnách – všude budete se svými dětmi srdečně vítáni. Téměř všechny hotely nabízejí speciální programy pro děti nebo dětské kluby. Většina restaurací připravuje zvláštní nabídku pro své nejmladší hosty, věnuje jim zvláštní pozornost a služby. Turecká Riviéra je opravdovým rájem pro letní hosty. Snivé zátoky s křišťálově čistou vodou a písčitými plážemi, pomerančovníkové a citroníkové plantáže, oleandrové háje, úchvatně vonící sosnové lesy a stále se měnící nádhera květin zvýrazňují krásu této jedinečné krajiny, jejíž úrodné svahy bohatě svlažuje voda z pohoří Tauru.

Historie země Turecko

Malá Asie byla svědkem rozmachu a pádu mnoha velkých světových říší. Příchod indoevropsky hovořících Chetitů ze Střední Asie kolem roku 1900 př. n. l. znamenal počátek první velké Anatolské říše. V 6. století př. n. l. ovládla Anatólii Perská říše. Alexandr Veliký dostal oblast pod řeckou kontrolu a v 1. století př. n. l. připadla Římské říši. V 11. století n. l. obsadili Malou Asii muslimští Seldžukové - turečtí nájezdníci z východu. Osman I., vládce severozápadní Anatólie, se tradičně pokládá za zakladatele Osmanské říše. Koncem 15. století obsadili Turci staré hlavní město východořímské říše Cařihrad, které přejmenovali na Istanbul, a získali tak kontrolu nad Malou Asií. Pozdější vládci, hlavně Süleyman I., posunuli hranice říše daleko na východ, do severní Afriky a Evropy. V 19. století se začala Osmanská říše rozkládat a porážka v balkánských válkách 1912-13 zmenšila turecké území v Evropě na dnešní rozsah. V důsledku porážky v 1. světové válce byla roku 1918 Osmanská říše dále rozdrobena. Tehdy sestavilo národní revoluční hnutí vedené Mustafou Kemalem v Ankaře novou vládu. Kemal, který převzal jméno Atatürk - „otec Turecka“, výrazně změnil jako první prezident tureckou společnost a otevřel zemi Západu. V roce 1951 se stalo Turecko členem NATO. Vleklý spor s Řeckem ohledně Kypru znamená stále velkou překážku tureckým snahám o vstup do Evropského společenství. Jako reakce na rozsáhlé teroristické hnutí došlo v roce 1980 v zemi k vojenskému převratu, avšak v roce 1983 byla opět povolena činnost politických stran. Koncem 80. let odpor kurdských separatistů na jihovýchodě přerostl v partyzánskou válku. Situace se dále zkomplikovala v roce 1991 za války v Perském zálivu, kdy došlo k exodu Kurdů ze severního Iráku. Turecko se v souladu s politikou NATO zúčastnilo embarga Iráku, ale nevyhovovalo mu rozmístění cizích vojsk na jeho území. Když iráčtí Kurdové prchali do Turecka, byli Turci nuceni svému odvěkému nepříteli pomáhat. Podle ústavy z roku 1982 je nejvyšším zákonodárným orgánem Velké národní shromáždění se 450 členy volenými poměrným systémem na 5 let. Výkonnou moc má prezident a vláda.

Tipy a kam na výlet v Turecko

Istanbul, Ankara, Efes, Pergamon, Milet, Trója, Antiokie (římské památky), Anatolie, Gallipoli.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

K cestě do Turecka je potřeba platný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po návratu.Ministerstvo zahraničních věcí ČR oznamuje, že vláda Turecké republiky zrušila s účinností od 1.1.2005 vízovou povinnost pro české občany, kteří navštíví Turecko za účelem turistiky na dobu max. 90 dnů. Občané Turecka nadále potřebují pro vstup do ČR víza.

Měna, aneb čím se platí:

Jednotkou měny je turecká lira (TRL). Z důvodů každoroční vysoké inflace je kurz velice pohyblivý a drobné peníze se užívají jen zřídka. Podle kurzu k říjnu 2001 je 1.500.000 TRL v přepočtu za 1 Ř a 1.800.000 za 1 USD. Zpětná výměna peněz je možná v bankách nebo při odletu na letišti. V některých bankách, obchodech a hotelích lze platit kreditními kartami nebo šeky.

Nákupy a co nakupovat v Turecko:

Na každém kroku potkáte v Turecku příjemné, srdečné a přátelské lidi, vždy upřímně veselé a družné. Často dají najevo svou pohostinnost a pozvou vás na šálek čaje. Na bazarech se o cenách smlouvá, ceny jsou zde mnohem levnější; nebo v nákupních střediscích, kde je zboží kvalitnější, ale také dražší. Obchodníci vám nabídnou čaj, posadí vás na židličku a za chvíli se cítíte jako doma. Nespěchají a jsou připraveni vám splnit jakékoliv přání. Klidně převrátí celý svůj stánek vzhůru nohama, jen aby vyhověli a našli právě to, co chcete. A když vám něco nepadne, hned vám nabídnou, že oblečení do druhého dne přešijí. Řemeslné dovednosti a umělecké zkušenosti mají v Turecku dlouholetou tradici. Nejznámější jsou ručně vázané koberce. Často vám majitelé obchodů nabídnou vlněné nebo hedvábné koberce nejrůznějších velikostí a barev, s jednoduchými i složitými vzory. Nejdůležitějším znakem islámského umění je takzvaný nekonečný vzor. Barvy i vzory mají svoji symboliku. Materiál se barví na každý koberec zvlášť. Každý je proto originálem a každý skvostným uměleckým dílem. Podle tradice zdobí koberce téměř každou místnost domu. V Turecku budete mít příležitost sledovat hbité prsty žen při vázání koberců podle předlohy. Až budete pozorovat, jak dopadající světlo mění odstíny a lesk barevného vlasu koberce, snadno propadnete jeho kouzlu. Stejně zajímavé zážitky na vás čekají ve zlatnické dílně, kde se ručně vyrábějí šperky ze 14-ti karátového zlata. K typickým tureckým výrobkům patří rovněž tepané předměty plné nejrůznějších symbolů a samozřejmě kožené oděvy a doplňky. Vývoz koberců je nutné doložit účte

Kolik co stojí a ceny:

Stravování i nejrůznější zboží je velmi levné

Doprava a dopravní informace:

Let trvá přibližně 2,5 hodiny. K dopravě po Turecku můžete užívat místní autobusovou dopravu nebo taxi, které najdete u hotelů i ve městě. Často používaný dopravní prostředek je tzv. „dolmuš“. Autobusová doprava v Turecku je velmi levná a ceny jízdného jsou srovnatelné s Českou republikou. Cena za taxi se pohybuje okolo 1 USD/km. U většiny hotelů a v každém městě je možné si vypůjčit automobil, cena se pohybuje okolo 50 USD/den i s pojištěním. Cena odpovídá typu auta, délce a termínu půjčení. Řidiči musí být alespoň 21 let, mít nejméně dvouletou praxi v řízení motorového vozidla a musí vlastnit mezinárodní řidičský průkaz.

Náboženství a lidé:

islám

Jazyk a jak se domluvím v Turecko:

Většinou se bez problémů domluvíte anglicky, francouzsky nebo německy. Turkové jsou však nadmíru dobrosrdečným národem, takže se vám budou všemožně snažit pomoci, i když vám neporozumí ani slovo

Lékař a lékařské důležité informace:

V případě nutné lékařské pomoci se obraťte na recepci hotelu nebo delegáta cestovní kanceláře, který zajistí převoz do zdravotnického zařízení. Za návštěvu lékaře zaplatíte přibližně 25 USD, na léky a ošetření vystaví lékař fakturu, kterou po návratu zašlete vaší pojišťovně k úhradě. V hlavní sezóně by měly svoji dovolenou zvážit osoby, které dobře nesnášejí přílišné teplo, mají problémy s tlakem nebo osoby trpící srdečními nemocemi. Přibalte si s sebou rovněž léky proti úžehu či úpalu a léky, které běžně užíváte. Zdravotní péče je na přijatelné úrovni, pojištění před příjezdem do Turecka je nutné, protože mezivládní zdravotní dohoda není uzavřena. I v akutních případech je nutno za ošetření platit.

Jídlo a potraviny:

Turecká kuchyně patří k nejlepším a nejzdravějším na světě. Ovlivňovaly ji kulinářské zvyklosti mnoha kultur a národů. Během staletí se vytříbily, a tak turecká kuchyně vyniká výběrem, vyváženými a vzájemně se doplňujícími kombinacemi a pestrou paletou chutí. Díky své zeměpisné poloze Turecko čerpá z vlastních zásob velké množství ryb a dalších darů moře a příhodné klimatické podmínky přinášejí po celý rok hojnost čerstvé zeleniny a ovoce. Zeleninové saláty vám doporučujeme ochutit zálivkou z olivového oleje a citrónu nebo jogurtovou s česnekem a mátou, která blahodárně působí na zažívací ústrojí. Ovoce, zvláště meloun, nechybí ani při snídani. Z mas je v turecké kuchyni nejrozšířenější skopové. Pokud nad ním doma ohrnujete nos, v Turecku vám určitě zachutná. Není tak tučné jako naše skopové, protože ovce se nechovají v Turecku pro vlnu, ale pro maso, a to voní bylinkami, které spásají. Plátky skopového, odkrajované z úhledného kužele na velikém špízu, který se opéká nad ohněm, poznáte podle vůně již zdaleka. Čichové buňky také příjemně podráždí vůně rožněných mořských ryb. V turecké kuchyni se hojně využívá mleté maso, především na köfte, podobné našim karbanátkům. K jídlu se pije obyčejná voda a byť s Tureckem spojujeme kávu, mnohem rozšířenějším nápojem je čaj, bez něhož se neobejde žádné posezení. Když se procházíte uličkami měst, každou chvíli se kolem vás mihne číšník s tácem čajových skleniček, uprostřed mírně zúžených právě do dlaně. Běžná denní dávka se pohybuje kolem deseti skleniček. Když budete velmi unaveni, požádejte o ayran, který zaručeně osvěží. Tento slabě osolený nápoj vznikne rozředěním bílého jogurtu vodou. Z alkoholických nápojů je nejtypičtější raki, která se připravuje z hrozinek a ochucuje anýzem. Podává se vychlazená, obvykle ředěná vodou, čímž získává bílou barvu. Pozvedá náladu a rychle stoupá do hlavy. Hotely nabízejí švédské stoly nebo servírované menu evropských jídel a tureckých specialit. Forma stravování je závislá na kategorii daného hotelu a sezóně. Termín „švédské stoly“ lze v Turecku všeobecně rozdělit na: švédské stoly - hotel vyšší kategorie - výběr ze 2 až 4 hlavních jídel a příloh, mnoha druhů salátů, ovoce, zeleniny a moučníků; bufet - hotely nižší kategorie - jedno až dvě hlavní jídla, příloha a několik druhů salátů. Alkoholické a nealkoholické nápoje je možné koupit při jídle v restauraci nebo v obchodech. Vzhledem k vysokým teplotám je třeba dbát na dostatečný přísun tekutin.Hygienické podmínky v Turecku jsou dobré. Vzhledem k odlišným klimatickým podmínkám Turecka a jinému složení stravy doporučujeme klientům, aby nemíchali velké množství ostrých a těžce stravitelných jídel a aby si s sebou vzali léky proti střevním a zažívacím potížím. Voda tekoucí z vodovodu není svým složením pro středoevropany vhodná k pití, doporučujeme proto používat zakoupenou pitnou vodu nebo minerálku a každé zakoupené ovoce pečlivě omýt. V současné době není do Turecka nutné žádné očkování.