Stát: Řecko

Informace o letovisku Chalkidiki-Ouranoupolis:

Poloostrov Chalkidiki patří mezi tradiční oblasti turistiky v Řecku. V dobách, kdy v ostatních částech řeckého světa byla turistika ještě v plenkách, zde se na písečných plážích (udává se, že je tu na 500 km pláží) u křišťálově čistého a osvěžujícího moře rekreovaly statisíce návštěvníků z celého světa. Velký podíl na tom ovšem mají i místní obyvatelé, především z Thessaloniki a městeček v okolí, neboť ti každý pátek „balí kufry“ a směřují do této pahorkaté zalesněné krajiny, přezdívané řeckým rájem.
Vyjádřeno slovy básníka, poloostrov má tvar ruky se 3 prsty - Kassandra, Sithonia a Athos. Při troše fantazie si tento poloostrov můžete představit také jako trojzubec boha moří a vodstva Poseidóna, který čeří vody Egejského moře.
Chalkidiki je proslulé pěstováním nejrůznějších druhů vín, svými svěžími olivovými a piniovými háji, bujnou vegetací, čímž se výrazně liší od sluncem spáleného a na vegetaci chudého jihu země. Vzduch je prosycen vůní borovic a čerstvých bylinek. Turisté též rádi navštěvují tradiční vesničky, které si dodnes zachovávají svůj ráz a kolorit, místní lidé jsou velmi přátelští a pohostinní.
Správním střediskem Chalkidiki je město Poligiros, které doporučujeme navštívit, je zde archeologické muzeum se zajímavými exponáty z okolních oblastí, malebná je také stará část města.
Vzdálenost od Thessaloniki: cca hodinu jízdy autobusem.
Doba letu z Prahy: cca 2 hodiny (letiště Thessaloniki)
Ouranoupolis v překladu „Nebeské město“ se rozkládá v zeleni athoského poloostrova ve vzdálenosti pouze pár kilometrů od vstupní brány na svatou horu Athos. Nejvýraznější stavba, téměř 700 let stará strážní věž Prosphórion (starověký název Ouranoupolisu) pochází již ze 14. století. Ouranoupoli nabízí nekonečné písečné a oblázkové pláže obklopené průzračně modrým mořem. Můžete zde najít restaurace, taverny, kavárny i obchůdky se suvenýry.
Z vesnice existuje výborné spojení veřejnou dopravou do Soluně a je zde i denní lodní spojení do oblasti klášterů Mt. Athos, kdy budete moci z moře obdivovat tyto kláštery mnišského státu.
Ouranoupolis je obklopeno dlouhými písečnými a oblázkovými plážemi. Vesnička se svými malými penziony, tavernami a kavárnami je bezpochyby nejpůvabnějším místem této oblasti.