Informace o zemi: Bali

Hlavní město Bali: Jakarta

Důležitá telefoní čísla: Zastupitelský úřad ČR v Jakartě: Embassy of the Czech Republic, Jalan Gereja Therasia No. 20, Menteng, P. O. Box 1319, Jakarta - Pusat, telefonní číslo: 006221/3904075-7,

Zeměpisné údaje:

Bali, nazývané "Ostrov bohů", je součástí Indonésie. Leží v souostroví Malé Sundy jen několik stupňů pod rovníkem. Za svou proslulost a přízvisko vděčí stále rychleji se rozvíjejícímu cestovnímu ruchu. Na ostrově žije téměř 2,7 miliónu Balijců, hustota osídlení je velká. Atrakcí ostrova je jeho unikátní umění a kultura. Zdá se, že každý vesničan se zde věnuje malování, tkaní, vyřezávání, košíkářství a nebo zdobení mnoha svatyní na veřejných místech, silnicích, polích či domech. Balinčané zpravidla hovoří mnohem lépe anglicky než obyvatelé ostatních ostrovů. Díky vzkvétajícímu cestovnímu ruchu zde bylo postaveno mnoho nových hotelů, od malých bungalovů počínaje a luxusní turistickou oblastí Nusa Dua konče. Velmi populární jsou zde vodní sporty - surf, windsurfing, plachtění a potápění.Podnebí: tropické monzunové, průměrná celoroční teplota v Jakartě je 27°C

Historie země Bali

V 7. až 11. století na ostrovech převládal kulturní vliv Indie, ve 13. až 16. století dominoval stát Madžapahit. Od 16. století je znát vliv Nizozemí, které do poloviny 18. století obsadilo většinu ostrovů v této oblasti. Během napoleonských válek bylo Nizozemí načas vystřídáno Brity, koncem 19. a počátkem 20. století odolávali Nizozemci řadě povstání. Ve 2. světové válce zemi okupovala japonská armáda, po válce byla vyhlášena nezávislost, ale definitivní nezávislost nastala až roku 1949 jako federativní Republika spojených států Indonésie. O rok později, po přijetí prozatímní ústavy, došlo ke sjednocení země do Republiky Indonésie.

Tipy a kam na výlet v Bali

Ostrovy Bali a Lombok, tropická příroda na Sumatře, ostrovy Komodo a Rinca, Moluky a Irian Jaya, jedna z posledních nedotčených oblastí na světě.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Cestuje se na cestovní pas ČR s minimální platností 6 měsíců, je potřeba vízum, které vydává velvyslanectví v ulici Nad Buďánkami II/7, Praha 5 (02/57214388 až 90, fax: 57212105, ve všední od 8 do 12, od 13 do 16 hodin). Pro udělení víza se vyžaduje zpáteční letenka. Při vstupu je nutno předložit cca 500 USD nebo ekvivalentní částku v závislosti na počtu dní pobytu. Dále se vyplňuje imigrační karta, jejíž první část je odebrána při vstupní pasové kontrole a druhá část při výstupu. Pokud je cestovatel ubytován v hotelu, není nutné policejní přihlášení. Indonéské úřady přísně trestají nedodržení migračních předpisů - pobyt v Indonésii po ukončení doby platnosti víza nebo pohyb v citlivých oblastech země jako Východní Timor a Irian Jaya.

Měna, aneb čím se platí:

Měna: Indonéská rupie (RP) = 100 senů

Kolik co stojí a ceny:

Indonésie je pro turistu v zásadě levná země. Ceny se mohou měnit vzhledem k ekonomické krizi, která zemi postihla v nedávné době. Ubytování lze pořídit již od 5 USD za osobu, v turistických resortech zejména na Bali jsou ceny i komfort samozřejmě mnohonásobně vyšší. Rovněž levné je jídlo, ceny se pohybují okolo dvou dolarů, v běžných restauracích nejsou vyšší ani na turisty navštěvovaném Bali. Poněkud dražší je pití, za lahev místního piva zaplatíte stejně jako za skromnější hlavní chod.

Doprava a dopravní informace:

Pro půjčení osobního automobilu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčoven je dostatek zejména ve velkých městech a nabízejí vedle osobních vozů také motocykly. Jezdí se vlevo, ale většina vozidel má řízení na stejné straně, jako u nás. Silnice jsou v dobrém stavu zejména ve velkých městech, ale v odlehlých regionech a venkovských oblastech jsou úzké, často nepříliš udržované. Řízení v noci může být velkým hazardem, proto je lepší přivolat si taxi. Vozy taxislužby jsou v každém větším městě. Nenasedejte do taxi, v němž už je nějaký pasažér, a vždy trvejte na použití taxametru. Autobusy spojují celkem kvalitně všechna hlavní města, ale mohou být nepříjemně přecpané cestujícími. Posádku obvykle tvoří tři muži, kteří se střídají za volantem a vybírají jízdné. To odpovídá jízdnému ve třetí třídě zdejší železnice. Vlaky jezdí na ostrovech Sumatra, Madura a Jáva. Na Sumatře koleje spojují Belawan, Medan a Tanjong Balai/Rantu Prapet (dvakrát až třikrát denně) na severu, Palembang a Panjang (třikrát denně) na jihu. Na Jávě je rozsáhlá síť, vlaky mají restaurační a lůžkové vozy a spojují Jakartu se Surabayou. Využít můžete tři třídy, první třída je však k dispozici pouze na hlavních trasách. Děti do tří let cestují zdarma, děti do sedmi let platí poloviční jízdné. Vnitrostátní leteckou dopravu zajišťuje několik společností. Lodní doprava je k dispozici na Sumatře, Sulawesi i Kalimantanu. Trajekty mezi Ketapangan, Jáva, Gilimanuta a Bali nefungují tak často. Dopravu v Jakartě zajišťují autobusy, minibusy a vozítka rikša, která jsou levnější než taxi. Jízdné je smluvní.

Náboženství a lidé:

islám

Jazyk a jak se domluvím v Bali:

Úřední řeč: indonéština. Z velké většiny nižší indonéští úředníci anglicky nehovoří, v hotelích je však možné mluvit anglicky bez problémů

Lékař a lékařské důležité informace:

Dobrou a kvalitní zdravotnickou péči poskytují pouze poměrně drahá zdravotnická zařízení, která se nacházejí jen v největších městech.Veškerá zdravotní péče se musí platit v hotovosti, proto je dobré kvalitní cestovní pojištění. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě A (B při delším pobytu, vysoce endemická je i virová hepatitida E), poliomyelitidě a břišnímu tyfu. Před odjezdem do Indonésie je třeba prověřit platnost očkování proti tetanu, popřípadě proti poliomyelitidě. Osoby, které za posledních šest dní pobývaly v oblasti se žlutou zimnicí, musí předložit potvrzení o očkování vyjma osob, jenž neopouštějí tranzitní prostor. K získání pracovního povolení musí mít cizinec potvrzení o negativním výsledku testu na HIV. Riziko nákazy malárií je velké na celém území Indonésie kromě Jakarty, větších měst a významných turistických center na Jávě nebo Bali. Mezi zvířaty je značně rozšířena vzteklina, při pobytu v nepřehledném terénu hrozí nebezpečí uštknutí jedovatými hady.

Jídlo a potraviny:

Poměrně rozšířená je síť mezinárodních fast food restaurací, ve kterých je stravování bezpečné. Mezinárodní hotely jsou zárukou kvality a hygieny. Lidové jídelny mohou být zdrojem nákazy. Není vhodné pít vodu z neznámého zdroje, to samé platí samozřejmě také pro led. Cestovatel by měl pít pouze vodu průmyslově stáčenou, kterou lze koupit prakticky všude, také v odlehlých oblastech za mírné ceny. Vždy je dobré zkontrolovat neporušenost uzávěru.

Zajímavosti a informace o Bali:

Podnebí Indonésie je různé, mění se podle oblastí. Východní monzuny přinášejí od června do září suché počasí, zatímco západní monzuny přinášejí od prosince do března deště. Pamatujte však na to, že vás kruté lijáky mohou potkat po celý rok. Nejlepší dobou návštěvy Indonésie je suché období, ideálními měsíci jsou srpen a září.