Informace o zemi: Brazílie

Hlavní město Brazílie: Brasilia

Důležitá telefoní čísla: Zastupitelský úřad ČR: Embaixada da República Checa, Via L-3/SUL, Q.805, LOTE 21, D.F. 70 414-900, Brazília, tel.: 005561-2427785, 2427905

Zeměpisné údaje:

BRAZÍLIE - perla Jižní Ameriky zaujímá podle rozlohy ve světovém pořadí 5. místo a podle počtu obyvatel 6. místo. Brazílie sousedí s většinou jihoamerických zemí a je omývána Atlantským oceánem.Nejkrásnější město na světě, Rio de Janeiro, se vyznačuje všemi vlastnostmi ráje. Obklopují ho hory, nádherné zálivy a ostrůvky. Při návštěvě Rio de Janeira snadno uvěříte slovům, že Bůh tvořil svět sedm dní a dva z nich věnoval Riu.Tak vysvětlují Brazilci překrásnou polohu a nádheru svého města. Pro obyvatele této ohromné země je typická tolerance a velkorysost. Je to přátelská země a návštěvník pocítí již při prvním kontaktu s Brazílií připravenost lidí poradit, pomoci a přiblížit místní způsob života.Brazílie je obrovská země, její Amazonské pralesy tvoří plíce světa. Přesto jsou každoročně mýceny a huntovány. Právě v Amazonii často panují tropické deště, na pobřeží Atlantiku zase krásné tropické pobřeží. Na jihu země jsou teploty celkově vyšší. Období zvýšených srážek je od ledna do dubna na severu, od dubna do června na severovýchodě a od prosince do března okolí Ria de Janeira. Dobu své návštěvy podřiďte tomu, jakou část Brazílie chcete navštívit. Brazílie má několik mezinárodních letišť, létá se například do Rio de Janeira, Brasílie a Sao Paula. Let z Londýna trvá přibližně jedenáct hodin. Do země se dá přicestovat i po souši, a to i z USA, odkud jezdí časté dálkové autobusy. Po moři vede cesta z okolních zemích, dokonce také z Evropy. Železniční doprava je možná, ale nepříliš pohodlná a bezpečná, z Argentiny, Bolívie a Chile.

Historie země Brazílie

Původně portugalské kolonie byla v polovině 18. století rozdělena na dvě místokrálovství, Bahía a Rio de Janeiro. Během napoleonských válek odtud portugalský dvůr vyhlásil válku Francii. Počátkem 19. století byla vyhlášena samostatnost země jako Brazilské císařství, na konci století došlo ke svržení monarchie a k vyhlášení federativní republiky. Na začátku 20. století byla Brazílie rozšířena o část Bolívie, Ekvádoru a Kolumbie. Po účasti v obou světových válkách se u moci střídali prezidenti se silnými diktátorskými sklony a teprve po státním bankrotu v osmdesátých letech se vrátili k vládě civilní politici. Přetrvávající ekonomickou a finanční krizi se podařilo stabilizovat až v polovině 90. let našeho století.

Tipy a kam na výlet v Brazílie

Samozřejmě povodí Amazonky a zdejší prales, který je tak obrovský, že představuje třicet procent z celkové rozlohy všech lesů na světě. Amazonský bazén je také rodištěm a působištěm několika specifických druhů ptáků, motýlů, moskytů, papoušků, piraní a jiných zvířat, mezi kterým jsou zastopupeny snad všech druhy tropické zvěře. Corcovado - útes nad Rio de Janeirem, na kterém je několikametrová socha Ježíše Krista. Když se řekne Rio, musí se zároveň říct Copacabana - snad nejslavnější pláž na světě. Nedaleko této pláže leží národní park de Tijuca s nefalšovanou džunglí. Hlavní město Brasília je zajímavá svou moderní architekturou. V amazonském pralese zase najdete město Manaos s nefalšovaným divadlem z počátku devatenáctého století. Nejkrásnější a největší vodopády na světě Iguazu na brazilsko-argentinsko-paraguayské hranici. Když se řekne Brazílie, vybaví se každému hned karneval v Riu, nejstarší a nejslavnější karneval na světě, který se pravidelně koná na přelomu února a března. Oficiálně se datum začátku stanoví jako pátek před popeleční středou. Není od věci si v Brazílii zajít na fotbal - uvidíte, jak vypadá láska k nejoblíbenějšímu sportu v zemi. Brazílie v roce 2000 slaví pětisté výročí od objevení. V tomto roce se po celé zemi konají nejrůznější slavnosti. Je dobrén se informovat buď na kterémkoliv českém zastupitelském úřadu, anebo v informačních kancelářích, které jsou v každém větším městě

Víza, vízum a obecné vízové informace:

K cestě do Brazilské federativní republiky (BFR) potřebují čeští cestovatelé platný cestovní pas s minimální platností osm měsíců, dvě fotografie 3 x 4 cm, vyplněný formulář žádosti o udělení víza, doklad o převodu příslušné finanční částky za udělení víza (základní sazba 20 USD za běžné turistické vízum s platností do třiceti dnů) na účet brazilského velvyslanectví v Praze, které sídlí na adrese Sušická 12, Praha 6 .Navíc je nutno předložit zpáteční letenku. Pro osoby bydlící mimo hlavní město je podstatná informace, že k vyřízení vízových formalit není nutná osobní přítomnost žadatele - vízum lze vyřídit též prostřednictvím cestovní kanceláře nebo pověřené osoby. Vízum nelze obdržet na hraničních přechodech či na letištích, lze o něj ovšem požádat na kterémkoli brazilském velvyslanectví, nikoli nutně pouze v Praze. Před vypršením platnosti víza lze podat na Federální policii žádost o jednorázové prodloužení jeho platnosti (s řádným zdůvodněním). Vízum lze prodloužit jen o dobu, na jakou bylo vystaveno, nejdéle tedy de facto o třicet dnů. Aktuální sazba za prodloužení víza je 20 reálů, které je nutno složit na příslušný účet v bance - nelze platit v hotovosti přímo na Federální policii. Přihlašovací povinnost za turistu automaticky vyřizuje hotel. Pokud doba pobytu překročí 30 dnů, je turista povinen ohlásit svůj pobyt na Federální policii. Pokud tak neučiní a zažádá si o prodloužení pobytového víza, vystavuje se nebezpečí finanční pokuty či dokonce může být vykázán ze země.

Měna, aneb čím se platí:

Místní měnou je real (BRL), který se dělí na 100 centavos. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 1, 5, 10, 50 a 100 realů. Ve všech turistických centrech se nachází mnoho směnáren. V Brazílii jsou akceptovány prakticky všechny druhy platebních karet. Doporučujeme mít s sebou USD pro výměnu.

Nákupy a co nakupovat v Brazílie:

Mezi nejoriginálnější brazilské suvenýry patří vypreparované dravé ryby piranhas, figurky karnevalových tanečnic, dřevěné podobizny Krista Vykupitele, ametysty, acháty, mapy Brazílie složené z motýlích křídel, pestrobarevná trička, brazilský národní fotbalový dres, kořalky caipirinha a cachaca a lahodný kokosový likér s názvem Baianinha.

Kolik co stojí a ceny:

Cenově patří Brazílie ještě mezi přijatelné země pro české cestovatele. V některých místech země můžete najít ubytování i pod osm dolarů. Jídlo je poněkud dražší - právě těch osm dolarů je minimální částka, kterou zaplatíte.

Doprava a dopravní informace:

V Brazílii je hustá a spolehlivá autobusová síť, což platí jak pro místní autobusové linky ve velkoměstech, tak pro dálkové spoje po celé Brazílii. Možnost pronájmu automobilů v cenách od 80,- realů na den.

Náboženství a lidé:

katolíci (89%), protestanti (6%), menšinově buddhisté, bahá´ismus, animisté, afrobrazilské kulty

Jazyk a jak se domluvím v Brazílie:

Úředním jazykem je portugalština, v turistických oblastech se lze domluvit anglicky a španělsky.

Lékař a lékařské důležité informace:

Při cestách do Brazílie vůbec je velmi důležité podstoupit očkování proti žluté zimnici (yellow fever), jinak čeští lékaři doporučují očkování proti hepatitidě typu A a B a proti tyfu, především u dlouhodobějších pobytů. První pomoc v případě nehody poskytují zdarma pouze veřejná nemocniční zařízení, jejichž kvalita je velmi různorodá. Jinak je nutno, samozřejmě nemá-li turista uzavřeno předem zdravotní pojištění anebo není-li vlastníkem mezinárodní platební karty, která toto pojištění poskytuje, hradit veškeré výdaje za lékařské ošetření v hotovosti. V případě nutnosti hospitalizace je třeba složit předem částku zhruba tři tisíce USD či předložit platební kartu, garantující úhradu poskytnutých zdravotních služeb. V opačném případě je jedinou možností veřejné nemocniční zařízení.

Jídlo a potraviny:

Vodu kupujte v plastikových nebo skleněných lahvích, nedoporučuje se pít vodu z kohoutku! Brazilským národním nápojem je caipirinha, kořalka z cukrové třtiny. Národním jídlem je feijoada, což je maso s fazolemi. Další oblíbenou specialitou je churrasco (masová jehla). Za pevnou sazbu můžete sníst masa, kolik je Vám libo. Číšníci obcházejí stoly a z obřích jehel servírují výborně připravené kousky masa.Po celé Brazílii jsou tisíce restaurací a barů, v nichž podávají výborná jídla, která jsou ovšem naprosto rozdílná od evropské stravy. Mezi speciality patří vatapá (garnát, rybí olej, kokosové mlíko, rýže a chléb), sarapatel (játra, rajčata, papriky, cibule), caruru (garnát, cibule, paprika) či pato no tucupi z Amazonie (kachna v zelené bylinné omáčce). V Rio de Janeiru je výborná feijoada (mixovaný pokrm s různými druhy masa na černých fazolích a s vařenou zeleninou). Pijí se všechny druhy pití. Pivo je obzvláště dobré, točenému se tu říká chopp. Místní likér je cachaca, obdoba whisky. Často se podává jako koktejl s různými druhy přísad. O báječné chuti světoznámé Brazilské kávy není třeba se více rozepisovat.

Zajímavosti a informace o Brazílie:

Určit dobu, kdy je nejlepší cesta do Brazílie je kvůli obrovské rozloze velmi obtížné. Brazilská zima začíná v červnu a trvá do srpna, kdy jsou teploty nejchladnější především v jížních oblastech. Průměrné teploty okolo třinácti až osmnácti stupni. V letních měsících (prosinec až únor) klesnou v Riu teploty pod třicet stupňů jen sporadicky. V létě se ale dočkáte vytrvalých dešťů v horských oblastech a v amazonském pralese, kde ale jsou deště celoroční záležitostí. Teploty jsou v těchto místech na hranici třiceti stupňů. Nejlepší doba k návštěvě tak je od prosince do února, tato doba je ovšem ta nejdražší. Začínají totiž místní prázdniny a ceny jsou vyšší než v ostatních měsících. Je také velmi obtížné cestování, kdy jsou především letecké spoje přeplněné.