Informace o zemi: Chorvatsko

Hlavní město Chorvatsko: Záhřeb (Zagreb) - 950 tisíc obyvatel

Důležitá telefoní čísla: Adresa velvyslanectví ČR v Chorvatsku: Savska cesta 41/IX, 10 000 Zagreb, tel:00385-1-612559, 612558, tel.konzulát – 6177239,6121618, fax.6176630

Zeměpisné údaje:

Chorvatsko je země s evropskými způsoby, protože obyvatelé Chorvatska jsou po staletí součástí dění na starém kontinentě. Země je proslulá svými přírodními krásami a mořským pobřežím, k němuž patří 1185 ostrovů, ostrůvků a mořských útesů, z nichž největší je ostrov Krk a Cres. Osídlených ostrovů je 67. Jsou tady národní parky, čisté, překrásně modré moře, starobylá města a historické a kulturní památky. Oblázkové a písčité pláže, přístavy pro jachty a plachetnice, hotely, soukromá apartmá, vyhrazená místa pro nudisty nemluvě o místních kulinářských schopnostech a výtečných vínech, o lovu a rybolovu a mnohých jiných rekračních a sportovních možnostech, to vše činí z Chorvatska ideální místo pro Vaši dovolenou. Chorvatsko je pro dovolenou s dětmi naprosto ideální země. Chorvaté říkají, jsi-li náš host, jsi naším přítelem. A Chorvatsko jako malá země je to pravé místo pro velkou dovolenou. A Chorvaté mají vždy co nabídnout. Moře, překrásnou přírodu, víno i zpěv a také speciality jako třeba pažský sýr, pršut, pašticada, rybí speciality a vynikající cukrářské výrobky. Vítejte v Chorvatsku, v zemi, kam to máme tak blízko.

Historie země Chorvatsko

Jadranský stát si kolem roku 400 před naším letopočtem vyhlédli už staří Řekové, kteří na některých ostrovech zakládali malé kolonie. O 300 let později se však východního pobřeží Jadranu zmocnili Římané, kteří své pozice na území dnešního Chorvatska v následujících staletích upevňovali.Chorvati se na území dnešního Chorvatska objevili kolem roku 600. V roce 852 vydal kníže Trpimir chartu, ve které je poprvé zmíněno jméno Chorvatů v místních oficiálních spisech, a v roce 925 sjednotil první chorvatský král Tomislav roztříštěné kmeny do jednoho království. V následujících staletích se Chorvatsko včlenilo do personální unie s Uherskem. V polovině 15. století začala Chorvaty tížit hrozba vpádu tureckých vojsk. I přes urputnou obranu se některé části Chorvatska dostaly do područí Turecka. V roce 1527 usedli na chorvatský trůn Habsburkové, kterým se podařilo vyprostit většinu území z turecké nadvlády. Část Chorvatska však patřila Benátkám, nezávislost na Habsburcích měla i Dubrovnická republika. V roce 1815 se Chorvatska na čas zmocnil francouzský císař Napoleon, který zrušil Benátskou a Dubrovnickou republiku. Po jeho odchodu se Chorvatsko opět dostalo do rukou Habsburků.Po rozpadu Rakouska-Uherska po první světové válce se Chorvatsko stalo součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, později vyhlášeného za Jugoslávský stát. V roce 1941 zabrali území němečtí a italští okupanti. Porážku nacistického Německa a jeho spojenců přivítali Chorvaté už jako občané Federativní národní republiky Jugoslávie. V roce 1991 nastoupilo Chorvatsko cestu samostatnosti, následovala však srbská vzpoura a okupace asi třetiny chorvatského území. Poslední místo třenic, okolí Vukovaru, bylo mírovou cestou včleněno do chorvatského státu v roce 1998.

Tipy a kam na výlet v Chorvatsko

Plitvická jezera, nejznámější a nejnavštěvovanější národní park Chorvatska se sestává z 16-ti navzájem propojených jezer. Dalmácie s ostrovy Hvar, Brač, Korčula. Dubrovnik - jedno z nejkrásnějších měst v Evropě s překrásnou citadelou a hradbami podél celého starého města bylo v r. 1979 zařazeno organizaci UNESCO do celosvětového seznamu památek kultuního dědictví. Jako přímořské lázně poskytuje město velmi dobré podmínky pro pobyt v létě i zimě. Split je největší město na chorvatském pobřeží a jeden z nejvýznamnějších přístavů. Pro mimořádné cenné kulturní a historické památky patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším místům. Organizací UNESCO byl splitský Diocletiánův palác zapsán do listiny kulturních památek světa. Šibenik.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

K pobytu, který nepřesáhne tři měsíce, není potřeba vízum. Cestovní pas musí být platný minimálně po dobu pobytu. V Chorvatsku platí přihlašovací povinnost, a to do 24 hodin od překročení hranice. Při ubytování v hotelu, kempu a v soukromí tuto povinnost zajišťuje ubytovatel. V ostatních případech se přihlašuje každý turista individuálně sám na policejním oddělení pro cizince, které je v každé větší obci. Potvrzení o přihlášení je někdy vyžadováno při výjezdu ze země.

Měna, aneb čím se platí:

Oficiální měnou je chorvatská „kuna“ (HRK). Jedna kuna se dále dělí na 100 lipa. Existují kovové mince 1,2,3 kuna a drobné mince 10, 20 a 50 lipa a papírové bankovky 5,10,20,50,100,200,500 a 1000 kuna. Orientační kurz platný v letní sezóně 2003 byl 1 € = 7,30 HRK, 1 HRK = 4,30 Kč. Kurzy nejsou jednotné a rozdíly jsou většinou nepatrné. Provize za směnu jsou obvykle v rozmezí 0-3%. Peníze lze vyměnit ve směnárnách, v bankách, na poštách i hotelových recepcích. V roce 2003 bylo možné v chorvatských směnárnách směnit i českou korunu. V některých pobytových místech naleznete také peněžní automaty Eurokard, Masterkard a jiné.

Nákupy a co nakupovat v Chorvatsko:

Každá oblast má vlastní charakteristické suvenýry, které nabízí drobné obchůdky a stánky. Jako všude jinde ve světě i tady najdete vedle nevzhledných bezcenných kýčů také téměř umělecká díla místních řemeslníků. Pro Hvar, Pag a Lepoglava jsou typické krajky. Mezi další typické suvenýry patří Licitarské srdce (Licitarsko srce), nejrůznější přípravky z levandule (Hvar) nebo oblíbený sýr z Pagu. Chybou by bylo opomenout vynikající chorvatská vína. Obchody: Mají otevřeno od 8 do 20 hodin po celý den, v sobotu od 8 do 14 nebo 15 hodin. Menší množství obchodů má pracovní dobu ve dvou směnách od 8 do 12 a od 16 do 20 hodin. Řada obchodů je otevřena do 22 hodin i v neděli, zejména v létě. Ve větších městech fungují obchody otevřené non-stop.

Kolik co stojí a ceny:

Orientační ceny: mléko 1l 5,50 Kn, minerální voda 4,50 - 6,50 Kn, bílý chléb 1 kg 6,50 Kn, eidam 64 Kn/ kg, vajíčka 10 -11,50 Kn, jogurt 2,2 Kn, kuře (1,5 kg) 30 Kn, stolní víno 10 Kn, pivo Ožujsko (1/2 l) 5,12 Kn, cukr 7-7,8 Kn, balíček čaje 8 Kn, olej 10 - 13 Kn, kopeček zmrzliny 3-4 Kn, Broskve 15 Kn/ kg, rajčata 12 Kn/ kg, okurky 7 Kn/ kg, cibule 7 Kn /kg, brambory 5 kn/ kg

Doprava a dopravní informace:

Při cestách motorovými vozidly je bezpodmínečně nutné mít doklad o zaplaceném povinném ručení a tzv. zelenou kartu, kterou na trase ČR - Rakousko - Slovinsko - Chorvatsko vyžadují policejní orgány všech států, kterými na cestě do Chorvatska projíždíte. Doporučujeme zvýšenou opatrnost při jízdě za deště. Živičný povrch chorvatských silnic má jiné složení, než na jaké jsou zvyklí čeští řidiči. Za deště má vozovka prakticky stejné vlastnosti jako kdyby bylo náledí.

Náboženství a lidé:

89 % katolíci, 11 % ostatní

Jazyk a jak se domluvím v Chorvatsko:

chorvatština

Lékař a lékařské důležité informace:

Chorvatské zdravotnictví je na vyspělé úrovni. První pomoc by měla být českým turistům poskytnuta zdarma na základě mezistátní dohody o vzájemném poskytování první pomoci. V soukromých zdravotnických střediscích je ale nutné zaplatit i za poskytnutí první pomoci. Státní nemocnice jsou ve všech větších městech. V každé nemocnici je zavedena pohotovost 24 hodin denně. Ambulance fungují ve všech střediskových obcích. Při cestách do Chorvatska není povinné žádné očkování, ale je vhodné mít uzavřené kvalitní pojištění. V chorvatském moři se hojně vyskytují mořští ježci. Proto doporučujeme chránit nohy obuví, například gumovými trepkami. Pokud dojde k došlápnutí na ježka a poranění nohy, okamžitě vyhledejte odbornou pomoc. Existují sice různé rádoby fundované rady (například polévání zraněného místa tekutinou s vysokým obsahem alkoholu a následné vymačkávání bodlin), ale lékařská pomoc je jistější a bezpečnější metodou.

Jídlo a potraviny:

Kromě hotelů, které nabízejí pobyt s polopenzí nebo s plnou penzí existují restaurace, taverny, vinné sklípky, pizzerie, restaurace s rychlým občerstvením a tradiční chorvatské cukrovinky si můžete dát v cukrárnách a kavárnách. Kromě obyklé evropské kuchyně jsou velmi oblíbené speciality na rožni, dalmatský pršut, slané sardele, ovčí sýr, kulen, pepřené slavonské klobásy ap. Ve vnitrozemní části chorvatska je neproslulejší specialitou krůta s mlinci (zvláštní druh těstovin). V přímořských oblastech se nabízejí především rybí speciality, nejznámější je dalmátské brodeto (různé druhy ryb dušené se zvláštním kořením) a pašticada (chutně připravené mladé hovězí s voňavým kořením). Chorvatsko je známé svými výtečnými víny, která jsou výsledkem dlouholeté tradice vinařství v těchto krajích. Na pobřeží jsou známá červená vína teran, merlot, kabernet, opolo, plavac, dingač, postup a z bílých malvazija, pošip, pinot, kujundžuša, muškat. V chorvatském vnitrozemí jsou oblíbená vína rizlink, graševina, burgundac, traminac. Z kořalek doporučuji rakiju, travarici a lozovaču. Dezertní nápoje jsou prošek a maraschino. Chorvatská piva se s našimi nedají rovnat.

Zajímavosti a informace o Chorvatsko:

Čas: stejný jako u nás (GMT + 1), v létě o hodinu více Rizika: Na celém území Chorvatska je přísný zákaz nocování ve volné přírodě. Duležitá telefonní čísla : Policie: 92, Hasiči: 93, Záchranka: 94, Odtahová služby: 987