Informace o zemi: Dominikánská republika

Hlavní město Dominikánská republika: Santo Domingo

Důležitá telefoní čísla: Nejbližší zastupitelský úřad ČR je ve Venezuele: Embajada de la Repúblika Checa, Quinta Isabel Calle los Cedros, Apartado 61.981, Caracas 1060-A, tel.: 0132-582-2611746.

Zeměpisné údaje:

Dominikánská republika zaujímá střední a východní část ostrova Haiti – historicky Hispaniola, ležícím v souostroví Velkých Antil v Karibském moři. Ve srovnání se sousední Republikou Haiti je Dominikánská republika dvakrát větší. Haiti je nádherný ostrov se širokými slunnými plážemi s bílým pískem, které jsou lemovány bujnou vegetací nejrůznějších forem a tvarů. Ostrov má velice příjemné klima a množství historických památek z dob Kryštofa Kolumba. Pokud hledáte romantickou a bezstarostnou dovolenou strávenou v typické karibské atmosféře, Dominikánská republika Vám tyto požadavky splní beze zbytku. Ještě dlouho po návratu se budete nechat unášet vzpomínkami na toto nezapomenutelné místo. Dominikánská republika je poměrně hornatý ostrov, ve vnitrozemí pokrytý hustými lesy složenými z nejrůznějších dřevin. Vidět můžete například mahagon, santal či cedr. Lesy plynule přechází v lány cukrové třtiny, zdejšího nejvýznamějšího produktu. Dalším významným produktem je kakao - kakaovník je strom vysoký až 33 metrů a sklizeň jeho plodů (bobů) probíhá celoročně. Příroda ve vnitrozemí je velmi rozmanitá, lesy se střídají s pustinou, kaktusovými porosty, akátovými houštinami a kokosovými palmami. Na první pohled se zdá, že vnitrozemí trpí nedostatkem vody, ale opak je pravdou. Voda se čerpá z hlubokých studní, jejichž čerpadla jsou poháněna větrem, takže návštěvník si místy připadá jako v Holandsku. Střední část ostrova vyplňuje pohoří Cordillera Central s nejvyšší horou ostrova Pico Duarte (3.175 m n.m.). V Dominikánské republice je pět národních parků. Ve středu ostrova u Jarabacoy jsou k spatření různě vysoké vodopády. Na poloostrově Samaná se můžete procházet po pravém dešťovém pralese, mangrovníkové lesy můžete spatřit na vyjížďce po řece Rio San Juan a plameňáky, leguány či krokodýly lze pozorovat na ostrově Isla Cabritos či u jezera Lago Enriquillo v jižní části ostrova. Zdejší pláže pokryté bílým pískem jsou lemované kokosovými palmami. Dno moře se jen postupně svažuje ke korálovým útesům, které chrání pobřeží před velkými vlnami. Korálové útesy jsou jako stvořené pro potápění, a to bez kyslíkového přístroje, neboť leží v hloubce pouze okolo jednoho metru. Útesy tvoří pod hladinou obrazce nejrůznějších barev a tvarů. Některé připomínají květiny, trsy trav nebo houby, mezi nimi proplouvají podivuhodně zbarvené a veliké ryby. Pokud Vás již přestane bavit pozorování korálových útesů, vraťte se zpět na pláž a nechte si namíchat některý ze zdejších koktejlů. Na každé pláži jsou Vám k dispozici bary či stánky s občerstvením, kde Vám zaměstnanci hotelů rádi poslouží. Nejpoužívanějším slovem, které uslyšíte je "maňana". V češtině to znamená něco jako "ono se to nezblázní". Když má člověk hlad, utrhne se něco ze stromu. Stačí zasadit prut do země a ono z něj něco vyroste. Buď palma nebo květina nebo ananas. Zalévat není třeba, slunce je zadarmo - maňana.

Historie země Dominikánská republika

Celý ostrov Hispaniola objevil na konci 15. století Kryštof Kolumbus. O sto let později došlo k rozdělení na francouzskou a španělskou část. Po několika více či méně úspěšných pokusech vyhlásila země v polovině 19. století nezávislost. Od konce 19. století narůstal vliv USA. Dominikánská republika se účastnila 2. světové války na straně protihitlerovské koalice. V šedesátých letech byl opět patrný tlak USA, dnes jsou poměry stabilizované.

Tipy a kam na výlet v Dominikánská republika

Koloniální část hlavního města Santo Domingo s katedrálou, která je jednou z nejstarších staveb v evropském stylu. Hora Pico Duarte (3175 m) je zase nejvyšším masívem v Karibiku. Dominikánská republika je ale především vyhlášená díky svým plážím, které jsou podle oficiálních údajů UNESCO nejlepší na světě. V zemi je šestnáct národních parků, ve kterých roste hned deset druhů kaktusů, žijí zde krokodýli, iguany, více než šedesát specifických druhů ptáků. Na pobřeží žijí obří želvy a plameňáci. Významnou událostí, která se koná každoročně na konci července v Santo Domingu, je Merenga festival. Merenga je místí rytmický tanec, obsahující lambady a samby. Santo Domingo - bus nebo aero (letecky) prohlídka (také botanická zahrada a muzeum Jantaru) poloostrov Samáta - safari jeep by plane (letadlo + džípy) Jeep safary Romana Mississippi Saona, Trimaran, Saona Lanchas, Saona Caribean Star - lodí na ostrov, koupání v laguně Adventure Tours - na vodních skůtrech podél pobřeží Fun Buggy (safary) - džípy na ranč, kde se jezdí na koních Dancing Horses - delfíni, tančící koně, pro děti.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Čeští turisté nepotřebují ke vstupu do země vízum, pouze si musí obstarat tzv. "turistickou kartu", kterou je možno koupit za deset dolarů na každém velvyslanectví či konzulátu Dominikánské republiky nebo přímo na letišti při vstupu do země.

Měna, aneb čím se platí:

dominikánské peso (RD) = 100 centavů

Nákupy a co nakupovat v Dominikánská republika:

Pro každého cizince je určitě zajímavá návštěva trhu. Desítky dřevěných stánků plné nejrůznějšího zboží - potraviny, dárkové předměty, elektronika, nábytek, ale také hromady ovoce a zeleniny, nejrůznějších barev, tvarů a vůní. Prodavači se vzájemně překřikují a pokud se někde zastavíte, okamžitě Vás obklopí a z nich Vás každý přesvědčuje, že právě jeho zboží je to nejlepší. Mezi tím pobíhají děti, psy a kočky Typickým suvenýrem a tradičním prodejním artiklem je v Dominikánské republice jantar, přičemž se však nedoporučuje kupovat jej od pouličních prodejců, neboť se tak vystavujete možnosti koupě jantaru nepravého. Pravý jantar světélkuje pod ultrafialovým světlem, plave ve slané vodě a jeho třením se tvoří statická elektřina. Vyjma obzvláště dobrých kousků je jantar často proužkovaný s kousky nečistot, což je však běžné. Zájmu turistů s naditými peněženkami se také těší červené a černé korály, které jsou u mnohých prodejců k dostání, byť jsou tu ze zákona chráněné!. Oblíbeným suvenýrem jsou výrobky z kůže, košíky a šperky z mušlí a kamínků. Jedním ze symbolů Dominikánské republiky jsou pak neodmyslitelné keramické figurky a místní doutníky, které jsou prodávány za slušné ceny

Doprava a dopravní informace:

Půjčovny osobních automobilů, motocyklů a kol, kterých je v každém turistickém středisku dostatek, poskytují svoje poměrně kvalitní služby držitelům mezinárodního řidičské průkazu. Většinou požadují zálohu, kterou vyplácejí zpět po vrácení nepoškozeného vozidla. Věnujte pozornost dobrému pojištění. Vůz se půjčuje pouze osobám starším 25 let. Půjčování osobních automobilů se však příliš nedoporučuje, protože zdejší cesty nejsou v dobrém stavu a hodně domorodců jezdí pod vlivem alkoholu. Dopravní předpisy, ani ty nejzákladnější, se proto moc nerespektují. Jezdí se vpravo. Hlavními dopravními tepnami země jsou dálnice ze Santa Dominga do Elia Pina Higuey, Santiaga a Monte Cristi. Doporučujeme cestovat vozem s náhonem na všechna čtyři kola, což platí hlavně pro období dešťů. Při cestování do oblastí, kde jsou vojenská zařízení, je třeba se podřídit všudypřítomným vojenským kontrolám, které jsou však většinou pouze formální. Kvalitní autobusová doprava s pohodlnými a klimatizovanými vozy je provozována zejména mezi velkými městy. Taxíky stojí na každém rohu. V zemi existuje několik pravidelných leteckých linek mezi Santo Domingo, Santiago, Samaná, Punta Cana a Puerta Plata. Tento způsob dopravy je poměrně drahý, lze však využít některé charterové lety. Dopravu v Santo Domingu zajišťují velkokapacitní autobusy, minibusy a taxíky, kterých tu jezdí více než sedm tisíc. Nazývají se Carro de Conchos. Ve starší části města se setkáte s velmi úzkými uličkami, kde je zapotřebí respektovat právo přednosti v jízdě. Místní řidiči často více než brzdy vozů používají hlasité troubení jako nástroj k uvolnění cesty.

Náboženství a lidé:

katolíci (90%) menšiny protestantů, židů, bahá´ismus, voodoo

Jazyk a jak se domluvím v Dominikánská republika:

Oficiálním jazykem je španělština, všichni však plynně hovoří anglicky. Je to pozůstatkem doby, kdy tu měli Britové hlavní slovo

Lékař a lékařské důležité informace:

Zdravotnická péče je na slušné úrovni, co se týče soukromých zdravotnických kapacit, které jsou určené speciálně pro turisty. Svěřit své zdraví státním nemocnicím a ambulancím příliš nedoporučujeme. Veškerá péče se musí platit v hotovosti, proto doporučujeme uzavřít dobré zdravotní pojištění před cestou. Nejsou žádná předepsaná očkování. Doporučuje se nepít vodu, která není v uzavřené láhvi. Před cestou je dobré se nechat oočkovat proti žloutence.buďte opatrní při koupání v moři, dávejte pozor na nepříjemné, žahavé korály a na medúzy.

Jídlo a potraviny:

Kuchyně na ostrově je mezinárodní. Samozřejmě ale převažuje španělská a kreolská kuchyně. Národní jídlo se jmenuje Bandera Dominicana a je to vlastně směs rýže, červených fazolí, bobů a kousků masa. Dalším oblíbeným jídlem je callaloo - polévka z listů tara s masem nebo korýši. Specialitou je rovněž příloha k masu, dělaná z banánů. Banány nakrájené na čtvrtiny se obalí v těstíčku z hladké mouky, rumu a vajec a pak se osmaží. Někdy se podávají ještě navíc polité karamelem a posypané kokosem. Asi nejvíce oblíbené jsou nejrůznější koktejly, jejichž základ tvoří hlavně rum, který se pak míchá s nejrůznějšími přísadami. Výborné jsou rovněž ovocné džusy - stoprocentní šťáva z pomerančů, ananasu a manga.