Informace o zemi: Emiráty

Hlavní město Emiráty: Abu Dhabi (800 tisíc obyvatel)

Důležitá telefoní čísla: Zastupitelský úřad ČR v Abu Dhabi: Plaza Tower, P. O. BOX 27009, Corniche Plaza Building, tel: 009712-782800

Zeměpisné údaje:

- dynamicky se rozvíjející země na Arabském poloostrově, která se v posledních letech naplno otevřela turistickému ruchu. Nesmírné bohatství pocházející původně z těžby ropy a nyní z obchodu, dává netušené možnosti pro budování moderntlio turistického ruchu. Na místech bývalé pouště vznikají moderní hotelové komplexy s kompletním vybavením. Teplé moře, celoročně příznivé klima a přirozená pohostinnost místního obyvatelstva zve k návštěve této prozatím ne zcela objevené země. Spojené arabské emiráty je mladá a bohatá země, která píše svou historii teprve od roku 1971. Leží v severovýchodní části Arabského poloostrova a je tvořena sedmi Emiráty: Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras Al Khaimah, Sharjah a Umm Al Quwain. Pro turisty je lákavá svým křišťálově čistým mořem, písčitými plážemi a vysokou kvalitou poskytovaných služeb. Hlavní turistická sezóna je od října do května.

Historie země Emiráty

Zpočátku to byla suchá krajina plná chudých beduínů, kteří lovili perly, pěstovali plodiny a také přepadávali lodě v zálivu. Díky tomu také pobřeží získalo přezdívku Pirátské. Britským silám však došla na přelomu 18. a 19. století trpělivost a všechny pirátské lodi během jedné krvavé akce zničily. V porobené zemi umístili svou posádku, která tu vytrvala až do 20. století, kdy byla na území emirátů nalezena ropa. Obyvatelé zbohatli a v roce 1971 utvořili z původních devíti emirátů sedmičlenné Spojené arabské emiráty. Ze zbývajících dvou, Kataru a Bahrajnu, jsou samostatné státy. Dnes jsou Spojené arabské emiráty bohatou zemí, spíše než tradiční domy tu najdete supermoderní mrakodrapy a všudypřítomný luxus.

Tipy a kam na výlet v Emiráty

Dubai (přístavní pevnost Fahidi s muzeem a s vystavenou starou pirátskou lodí, mešita Jumeirah, hotel Burj Al Arab, Zlatý trh Gold Souk), Abu Dhabi, Ras Al Khaimah, pohoří Hadžár, Dibba; oáza Al-Ain s vykopávkami osady staré 5 000 let, zoologickou zahradou a trhem s velbloudy; výlety do pouště spojené s vystoupeními břišních tanečnic (často to ale bývají Rusky).

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Občané české republiky potřebují mít ke vstupu do Spojených Arabských Emirátů cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu, vízum, které stojí cca 50 USD na osobu a můžete si ho vyřídit sami nebo Vám ho vyřídí cestovní kancelář po dodání potřebných formalit nejméně tři týdny před odletem. Upozornění: Klienti, kteří již v minulosti navštívili Izrael a mají ve svém cestovním pase razítko dokládající tuto návštěvu, by nemuseli být vpuštěni na území Emirátů.

Měna, aneb čím se platí:

Jednotkou místní měny je Dirham (Dhr), drobnou jednotkou jsou Fily, 1 Dhr = 100 Filů. V obchodech se platí v Dirhamech, lze platit i americkými dolary. Směnáren je všude dostatek a kurzy se v podstatě v jednotlivých směnárnách liší jen nepatrně. Rovněž jsou hojně akceptovány cestovní šeky a platit můžete kreditními kartami.

Nákupy a co nakupovat v Emiráty:

V obchodech, které jsou denně otevřené do pozdních nočních hodin, je velký výběr zboží z celého světa. Pokud si chcete přivézt hezký suvenýr, zvolte například vodní dýmku, typické bílé arabské pláště kandury nebo zlato. Dubajský zlatý trh je proslulý na celém světě a sjíždějí se sem lidé ze všech koutů planety. Údajně se tu dá zlato pořídit za zlomek jeho hodnoty Ve Spojených arabských emirátech je mnoho ruských turistů, kteří se rekrutují z bohatých kruhů. Místní trhovci o tom dobře vědí, a proto se při smlouvání vyplatí zdůraznit, že nejste z Ruska, ale z České republiky. Co na tom, že si většina obyvatel myslí, že stále ještě existuje Československo

Kolik co stojí a ceny:

Častým důvodem návštěvy Emirátů bývají v poslední době výhodné nákupy, v obchodech se - mimo alkoholu a drog - dá koupit ledacos, a to i se záručním listem. Zvlášť výhodná je prý koupě elektroniky, koberců, textilu, kůže a zlata. Celá Dubaj je bezcelní zónou. Na dubajském letišti je jeden z nejlevnějších duty-free-shopů na světě. V řadě obchodů se dá smlouvat. Jídlo je o něco dražší než u nás.

Doprava a dopravní informace:

Pro řízení osobního vozu cestovatel potřebuje český i mezinárodní řidičský průkaz a musí být starší jedenadvaceti let. Tuzemské i renomované mezinárodní společnosti najdete ve velkých městech a na letištích. Pokud si chcete půjčit vůz, musíte předložit pas, dvě fotografie i platné průkazy. Silniční síť je velmi kvalitní, hlavní tahy spojují zejména jednotlivá města a emiráty. Jezdí se vpravo, nejvyšší povolená rychlost je 60 km/h v obydlených oblastech a 100 km/h na ostatních úsecích. Autobusová doprava spojuje všechna hlavní města. Vozy jsou kvalitní, ale také poměrně drahé. Dobrým způsobem cestování jsou taxíky, které jsou vzhledem k tomu, že emiráty patří mezi ropné velmoci a pohonné hmoty stojí pakatel, levné. Stanoviště taxi najdete na každém rohu, mají typickou žlutou barvu. Vodní taxi zajišťují dopravu po velkých řekách a podél pobřeží. Pravidelné letecké linky spojují Abu Dhabi a Dubai. Pokud sáhnete trochu hlouběji do kapsy, můžete využít i malá soukromá letadla pro cestu prakticky kamkoliv. Vnitrostátní dopravu zajišťují pouze relativně levné service taxi (nastoupíte a čekáte, až se vozidlo zaplní). Na hlavní trase Abu Dhabi - Dubai jezdí rovněž minibusy. Jiný způsob veřejné dopravy není zaveden. Pohodlné je půjčit si auto, ale není to příliš levné.

Náboženství a lidé:

islám

Jazyk a jak se domluvím v Emiráty:

arabština. Běžně se v emirátech však domluvíte anglicky, protože jde o bývalé teritorium Velké Británie, navíc je úroveň obyvatelstva a turistický ruch velmi rozvinutý

Lékař a lékařské důležité informace:

Zdravotnická péče je v SAE na dobré úrovni. Převažují soukromé kliniky a specializovaná privátní zdravotnická zařízení. Poplatek za běžné vyšetření v soukromých zdravotnických zařízeních je od 100 dirhamů a cena lékařského ošetření závisí na provedených úkonech a předepsaných lécích. Žádné dohody o bezplatném poskytování zdravotní péče občanům ČR v SAE neexistují. Turistům doporučujeme, aby do SAE necestovali bez zdravotního pojištění. Z hlediska hygieny se při dodržování základních hygienických pravidel není třeba obávat nákazy z potravin. Vodu je lepší užívat pouze kupovanou v originálních uzavřených PET lahvích.

Jídlo a potraviny:

Zamíříte-li do restaurace, vyberte si pro jistotu lepší podnik. Specialitou je hoummus (kuře na sezamové pastě, tabbouleh (kukuřice na mátě) a spousta darů moře. Spropitné by se mělo pohybovat kolem deseti procent z účtované částky Ve většině hotelů je v základní ceně pouze snídaně, ale není vůbec žádný problém si obědy nebo večeře dokoupit. Pokud se podíváte do jídelníčku, zjistíte, že nabídka je velice široká a zahrnuje pokrmy ze všech koutů světa, a tak i ten největší labužník si tu najde to co hledá a odejde spokojen. Jídlo je velmi kvalitní, dbá se na čistotu prostředí, ve kterém se jídlo připravuje.Ceny jsou přijatelné a srovnatelné s cenami v našich restauracích, všude na ulici najdete množství automatů na chlazené nealkoholické nápoje, které jsou levnější než u nás.

Zajímavosti a informace o Emiráty:

Důležitá telefonní čísla: hasiči 997, policie 999, ambulance 998, záchranná služba 214666. Rozhodně nedoporučujeme užívat alkoholické nápoje na veřejnosti nebo dokonce přijít podnapilý. Ani v nejlepších hotelech alkoholické nápoje neseženete, k dostání jsou jen ve specializovaných obchodech. Navzdory civilizovanosti zdejšího obyvatelstva musíte respektovat některé zvyklosti, třeba zákaz vstupu do mešit a nepříliš odvážné oblečení. Ženy by určitě neměly chodit v krátkých sukních, do plavek by se měly odvážit pouze na hotelových plážích Čas je plus tři hodiny.