Informace o zemi: Fidži

Hlavní město Fidži: Suva (145.000 obyvatel)

Zeměpisné údaje:

Když se podíváte na mapu Melanésie a Polynésie, budete mít dojem, že vedle Austrálie, Nové Guineje a Nového Zélandu někdo mezi rovník a obratník Kozoroha rozsypal korálky různých velikostí – od větších až po úplně nepatrné. Tak na první pohled působí ostrovy v této oblasti, ať už jsou to Cookovy nebo Šalamounovy ostrovy, Vanuatu nebo Tongo.
Uprostřed této změti leží souostroví Fidži – tropický ráj složený z 333 ostrovů a atolů, vyhledávaný turisty z celého světa.
Právě příroda Fidži představuje největší lákadlo pro turisty, kterých sem přijíždí rok od roku více. Křišťálově průzračné moře, jedny z nejrozsáhlejších korálových útesů na světě, osídlené obrovským množstvím mořských živočichů všech barev a tvarů, bílý písek v pohádkových lagunách, deštný prales s nádhernou faunou i florou, včetně mnoha endemických druhů... To všechno Fidži nabízí svým návštěvníkům a nejenom to!
Žijí tu úžasní milí lidé se svojí starodávnou kulturou, tradičními obřady a zvyky. Nechce se ani věřit, že zdejší obyvatelé vždy tak přívětiví nebyli a že díky jejich zálibě v konzumaci většiny návštěvníků získaly ostrovy název, který rozhodně turistickému ruchu ani v tehdejším měřítku nesvědčil. Lidožroutství zde bylo ještě v 19. století tak intenzivně praktikováno, že evropský název pro souostroví zněl - Kanibalské ostrovy. Dnes tuto nechvalně proslulou kapitolu fidžijských dějin připomínají jen různé suvenýry, které se těší mezi turisty velké oblibě.
Návštěva fidžijské vesnice patří k zážitkům, na které se nezapomíná. I když se stali křesťany, Fidžijci na venkově žijí stále v tradiční společnosti, kde rozhoduje náčelník vesnice, a je to právě on, kdo vám musí povolit vesnici navštívit. Pokud dodržíte určitá pravidla ohledně oblečení a chování, můžete se zúčastnit přípravy tradičního jídla lovo a především obřadu pití nápoje kava-kava neboli rituálu yagona. Tento slavnostní obřad pití zvláštního nápoje s povzbuzujícími účinky má svá starodávná pravidla a hraje ve fidžijské kultuře jednu z hlavních rolí.
Ideální období k návštěvě je mezi květnem a říjnem, ale ani v ostatních měsících nemusí pršet, protože počasí na menších ostrovech bývá mnohem sušší než na hlavních ostrovech Viti Levu a Vanua Levu.
Strávit dovolenou na těchto nádherných ostrovech se stává snem každého, kdo touží poznat skutečnou exotiku. Směřují sem především lidé, kteří milují moře, potápění, šnorchlování, surfing, jízdu na kanoích, yachting a řadu dalších vodních sportů. Podmínky zejména pro potápění jsou ty jedny z nejlepších na světě. Na své si přijdou i milovníci slunění na plážích pokrytých oslnivě bílým pískem ve stínu palem a plavání v mělkých průzračných lagunách ve vodě teplé 25 až 28 stupňů po celý rok.

Historie země Fidži

Poloha souostroví mezi Polynésií a Melanésií předurčila ostrov jako místo střetávání a prolínání dvou odlišných kultur a další zkouškou byl pak příchod Evropanů, britská kolonizace a setkání s křesťanstvím. Fidžijci prošli všemi těmito obdobími, aniž by ztratili svoji osobitou kulturu, svoje dávné tradice a zvyky. Snad jen příliv obyvatel indického původu, kteří byli přiváženi v době britské kolonizace na třtinové plantáže, zapříčinil dlohotrvající problém neshod mezi etnickými Fidžijci a potomky indických přistěhovalců. Z toho jasně vyplývá, jak může jakýkoli násilný zásah do přirozeného vývoje v budoucnu způsobit závažné problémy. A o ostrovech, které se na rozdíl od kontinentu vyvíjejí samostatně bez okolních vlivů, to platí dvojnásob. Není náhodou, že zde vyhynula řada endemických druhů fauny i flory. Spolu s prvními přistěhovalci totiž přišli i tvorové, kteří křehký ostrovní ekosystém obrátili naruby, ať už to byli psi, kočky, prasata, kozy nebo krysy. Naštěstí řada endemických druhů přežila a dochovala se až do dnešních dnů.

Tipy a kam na výlet v Fidži

Souostroví Mamanuca a Yasawa patří k nejvyhledávanějším lokalitám na Fidži. Příznivci trekkingu budou nadšeni výlety do fidžijských sopečných pohoří porostlých deštným pralesem, která tvoří vnitrozemí skoro všech větších ostrovů. Zkrátka nepřijdou ani milovníci historie, kteří mohou vyrazit na ostrov Ovalau do města Levuky, kde se zastavil čas v polovině 19. století nebo na další místa na ostrovech. Hlavní ostrov Viti Levu nabízí řadu zajímavých výletů. Zvláštní nabídky připravují místní resorty pro snoubence, velké oblibě se tady těší především svatby ve fidžijském stylu v tradičních oděvech na břehu moře. Romantický sen je skutečně pojmem, který by se mohl spolu s výrazy exotický ráj nebo tropický zázrak stát synonymem pro slovo Fidži. Není náhodou, že právě na Yasawském souostroví Brooke Shieldsová prožívala ztroskotání a život uprostřed tropického ostrova ve filmu Modrá laguna a na ostrově Taveuni vznikalo pokračování tohoto slavného filmového díla. Ostrovy jsou mezi filmaři oblíbeny díky svojí skutečně nebývalé kráse, která evokuje představu exotiky a dobrodružství. I Tom Hanks zde bojoval s nádhernou, ale drsnou přírodou, ve filmu Trosečník.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Pro cestu na Fidži budete potřebovat platný cestovní pas. Jeho platnost nesmí končit dříve než nejméně za 6 měsíců před ukončením pobytu na Fidži. Je třeba prokázat se také platnou zpáteční letenkou, někdy také doložit dostačující finanční prostředky.
Občané České republiky si musí vízum opatřit před odjezdem na Fidži prostřednictvím některého ze zastupitelství.
O vízu je možné požádat na velvyslanectví Fidži v Canberry, tel.: +6126260, fax 612 6260 5150, případně v Bruselu, Square Pasky 92-94, B-1030 Bruxelles, tel. 322 736 9050-51, fax 322 736 1458. Poplatek představuje přibližně 65 $F (fidžijských dolarů).
Vízum je možné si prodloužit na dobu 4 měsíců na některém z imigračních úřadů na letišti Nadi nebo ve městech Suva a Lautoka. Musíte předložit platný pas, zpáteční letenku a případně doložit odpovídající finanční prostředky. Pokud chcete zůstat déle než 4 měsíce, musíte zemi opustit a znovu se vrátit.
Každý návštěvník Fidži je povinen uhradit v hotovosti odletovou taxu 20 $F (fidžijských dolarů). Tato povinnost se netýká dětí do 12 let.

Měna, aneb čím se platí:

fidžijský dolar (Vt) =100 centimů

Nákupy a co nakupovat v Fidži:

Na Fidži si přijdou na své ti, kteří rádi potěší svuji rodinu a přátele kvalitními suvenýry, které jsou pro danou zemi typická a budou ji stále připomínat. Na Fidži je takovýchto předmětů celá řada a vybírat se vám bude opravdu velmi těžko. Tradiční ruční výrobky místních řemeslníků jsou sázkou na jistotu, přivezete si tak domů kousek fidžijské kultury, která se po tisíciletí formovala uprostřed vzdáleného Pacifiku. Někkteré předměty však pocházejí z okolních zemí, především z Papuy-Nové Guiney.

Doprava a dopravní informace:

Pokud budete cestovat autem musíte mít platný mezinárodní řidičský průkaz. Pokud chcete cestovat po Fidži, můžete využít celou řadu nejrůznějších dopravních prostředků od místních autobusů přes luxusní klimatizované expresní autobusové spoje, trajekty nebo automobily z půjčovny až po letadla, která zajišťují spojení s celou řadou ostrovů. Velký význam má samozřejmě jako u každého ostrovního státu lodní doprava, od pravidelných trajektů, které spojují hlavní obchodní a turistická centra, až po malé soukromé loďky, které zajišťují dopravu i na ty nejvzdálenější ostrůvky.
Nejlepší je rozhodně autobusová doprava. Můžete si vybrat od místních levných autobusů až po pohodlné klimatizované expresy. Cestování místními autobusovými spoji je nejen levné, ale poskytne vám i celou řadu nezapomenutelných zážitků. Jízda v autobuse bez zasklených oken a střechy je pro Evropana skutečným překvapením. A to není nic proti tomu, když začne pršet, a vy se můžete spolu s ostatními cestujícími zúčastnit natahování plátěné střechy! To se ovšem netýká zdaleka všech spojů, záleží na tom, s jakou společností cestujete. Hlavní autobusová nádraží najdete ve městech Nadi, Suva a Lautoka. Největšími dopravci zajišťujícími autobusovou dopravu na ostrově Viti Levu jsou: Pacific Transport Limited, United Touring Fiji, Sunbeam Transport Limited, ale najdete zde celou řadu menších společností. Některé společnosti provozují minibusy, které zajišťují dopravu z jednotlivých hotelů v turistických lokalitách.

Náboženství a lidé:

muslimové 8%, hinduisté 38%, sikhové 1%, křesťané 53%

Jazyk a jak se domluvím v Fidži:

Úřední jazyk: angličtina, fidžijština Na ostrovech se velmi dobře domluvíte anglicky.

Lékař a lékařské důležité informace:

Před odjezdem nezapomeňte uzavřít kvalitní zdravotní pojištění u renomované pojišťovny. Kromě uzavřené pojistky je ovšem nutné v případě náhlého onemocnění nebo zranění disponovat kreditní kartou. Může se stát, že na Fidži onemocníte nebo se vám stane úraz a nezbyde vám nic jiného, než vyhledat odbornou pomoc. Nemusíte se obávat, protože zdravotní péče je na slušné úrovni. Řada hotelů má své vlastní lékaře, kteří však někdy účtují vyšší ceny. Doporučované nemocnice, kam se můžete s důvěrou obrátit s vážnějšími zdravotními problémy, jsou Lautoka Hospital ve městě Lautoka a Colonial War Memorial Hospital ve městě Suva. Tam byla také před nedávnem otevřena nová soukromá nemocnice s hyperbarickou komorou, která je důležitá pro úrazy při potápění. Telefonní číslo 000 poslouží pro přivolání zdravotnické pomoci v nenadálých situacích. Veškeré lékařské ošetření platíte ihned a hotově! Kvalitní cestovní pojištění je tedy nutností. Z pojištění za vás pojišťovna uhradí náklady za ošetření, hospitalizaci, léčení, výlohy na léky, nezbytné převozy apod. Součástí pojištění zpravidla bývá i repatriace či převoz tělesných ostatků v případě úmrtí pojištěnce.

Jídlo a potraviny:

Díky své poloze na křižovatce cest Pacifikem kuchyni na Fidži ovlivnily i okolní země a prolínáním fidžijské, polynéské, indické a čínské kuchyně vznikla nesmírně pestrá paleta místních exotických jídel, z nichž některé speciality jsou skutečně nezapomenutelné.
Zážitkem je tradiční fidžijská hostina, kdy se připravuje lovo. Tento téměř obřad vás seznámí s tradiční úpravou jídla, které se zabalené do banánových listů pomalu připravuje na rozžhavených kamenech umístěných ve speciálním podzemním ohništi. Jídla z vepřového nebo hovězího masa bývají hodně kořeněná, oblíbené je především kari.

Zajímavosti a informace o Fidži:

Fidži je prostě snem každého turisty milujícího exotiku. Jedinou překážkou tak zůstává vzdálenost, která nás od Fidži dělí. Ze Sydney v Austrálii poletíte na Fidži 4 hodiny a z Los Angeles v USA vám cesta zabere 10 hodin. Díky tomu zůstane pro většinu z nás návštěva ostrovů asi opravdu jen krásným tropickým snem. Pokud byste se však rozhodli prožít nevšední dovolenou na druhém konci světa, rozhodně nebudete litovat! Časový posun: +8 hod. v době letního času, +10 hod. v době zimního času.