Informace o zemi: Filipíny

Hlavní město Filipíny: Manila

Důležitá telefoní čísla: Zastupitelský úřad ČR v Manile: Embassy of the Czech Republic, 1267 Acacia Road, Dasmarinas Village, Makati, Metro, Manila, telefon: 00632/8129254, fax: 00632/8129252.

Zeměpisné údaje:

Filipíny, které leží na 7107 ostrovech, byly pojmenovány podle panovníka prvních evropských osadníků, španělského krále Filipa II. Nejdůležitějším ostrovem republiky je Luzon s Manilou, politickým a hospodářským centrem země. Jeho členitý povrch se sestává ze dvou úrodných nížin, uzavřených do prstence hor, které nejsou na rozdíl od jižních částí souostroví pokryty džunglí, ale borovicovými lesy. Dovolená na Filipínách - to je křišťálově průzračná voda, jemné písečné pláže, sytě zelený tropický prales a nekonečně modré nebe. Filipíny jsou zemí s tropickým klimatem, který však tlumí neustálé svěží mořské větry. Panují tu tři různé sezóny - deštivá s příležitostnými tajfuny od června do září, chladná od října do února, kdy je také nejlepší na Filipíny přiletět, a horká a suchá od března do května. Večery tu jsou vždy studené. Moderní mezinárodní letiště Ninoy Aquino, které leží zhruba deset kilometrů jihovýchodně od Manily, má spojení s mnoha evropskými velkoměsty, takže cesta sem je poměrně svižná. Musíte však přesedat například v Londýně, odkud se do Manily letí necelých šestnáct hodin, nebo v Paříže, odkud to trvá zhruba čtrnáct hodin. Manila je také hlavním přístavem oblasti, proto sem můžete i lodí. Cesta je však neúměrně dlouhá. Podnebí: tropické. Zimy jsou sušší na západě, ale vlhké na severovýchodě, průměrná teplota v Manile je po celý rok mezi 25-28°C Čas je na Filipínách plus sedm hodin.Služby jsou na Filipínách na dobré úrovni. Hned na letišti je stánek Hotelového svazu Filipín (HARAP), kde je možno zajistit ubytování hned při příletu do Manily.

Historie země Filipíny

Ostrovy objevil na počátku 16. století Fernando Magalhaes a po dohodě s Portugalci připadly Španělsku. Jejich kolonizace přetrvávala až do poloviny 19. století. Když Španělsko na konci 19. století prohrálo španělsko-americkou válku, Filipíny se dostaly pod nadvládu USA. Po desetiletém období autonomie se ve třicátých letech 20. století země stala přidruženým státem USA. Za 2. světové války Filipíny okupovali Japonci, samostatnost byla vyhlášena až v roce 1946.

Tipy a kam na výlet v Filipíny

Rýžové terasy na Luzonu, které jsou až tři tisíce let staré. Díky španělské nadvládě je v řadě filipínských měst k vidění koloniální architektura. K dalším zajímavostem patří pláže na ostrově Boracay, hlavní město Manila.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Vyžaduje se platný cestovní pas ČR, cestovatelé z ČR podléhají vízové povinnosti. Vízum na dobu pobytu nepřekračující 21 dnů lze získat na letišti či jiném místě vstupu na území Filipín. Pro delší pobyt je nutné si vízum zajistit prostřednictvím zastupitelského úřadu Filipín, který sídlí na adrese Karoliny Světlé 34, Praha 1 . V letadle před přistáním se vyplňuje arrival card. Přihlašovací povinnost není zavedena. Při příletu je po třeba vyplnit celní deklaraci, ve které je nutno uvést dovoz zbraní, drog apod.

Měna, aneb čím se platí:

PHP - filipínské peso = 100 sentimů

Kolik co stojí a ceny:

Ceny hotelů se pohybují od 2000 PHP do 5000 PHP a výše. Cenová hladina je vyšší než v ČR, potraviny tady koupíte bez problémů včetně západní provenience.

Doprava a dopravní informace:

K řízení osobního vozu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny nabízejí své služby ve velkých městech a na letišti, minimální věk pro půjčení vozu je osmnáct let. Jezdí se vpravo. Stav silniční sítě je většinou dobrý, dálnice jsou na Mindanao, Visayas a Luzonu. Poplatek za použití dálnice činí cca 5 PHP. Pro dopravu na Filipínách můžete používat také autobusy, dálkové bývají klimatizované a několikahodinová jízda vyjde na 100 až 150 PHP. Oblíbené jsou i jeepneys - soukromé minibusy s pohonem na všechna čtyři kola, do nichž se vejde kolem patnácti cestujících. Jízdné je podobné jako v autobusech. Za nejlepší způsob cestování po Filipínách jsou mnohdy označovány taxíky, ale musíte si dát pozor na některé řidiče, kteří počítají přemrštění jízdné. Využít můžete kvalitní lodní spojení, cena jízdenky na jiný ostrov začíná na 300 PHP). Železniční doprava je pouze na Luzonu, a to mezi Legazpi a San Fernandem. Vlaky jsou často klimatizované s restauračními i lůžkovými vozy. Letecká doprava je nesmírně drahá. V samotné Manile zajišťují městskou hromadnou dopravu autobusy, minibusy a metro.

Náboženství a lidé:

křesťanství

Jazyk a jak se domluvím v Filipíny:

angličtina, filipínština

Lékař a lékařské důležité informace:

Zdravotnictví je na evropské úrovni. Cizinec si veškeré náklady na léčbu hradí sám, a proto nezapomeňte na uzavření zdravotního pojištění před odjezdem z ČR. Ze zdravotních zařízení se doporučuje nemocnice Cardinal Santos Hospital, Wilson Street, Greenhills, San Juan, tel.: 7213756, nebo Makati Medical Center, No. 2, Amorsolo Cor., De la Rosa Street, Makati.

Jídlo a potraviny:

Ze zdravotních důvodů se doporučuje vyvarovat se tepelně nezpracovaných jídel a vody včetně ledu neznámého původu. V podstatě žádná ze základních potravin nepochází z Filipín, ale z mnoha míst světa. Mnoho filipínských obyvatel se živí rybami a mořskými živočichy.Rýže je nejdůležitějším zdrojem obživy na Filipínách. Pěstuje se tu více než 100 druhů rýže.Druhá nejdůležitější surovina – zdroj obživy – hned po rýži jsou na Filipínách sladké brambory, které zde pojmenovaly aztékové – „camote“. Přivezli je sem španělé z Mexika. Nejsou totiž náročné a zároveň jsou dobrým a chutným zdrojem obživy, vitamínů a minerálů. Jelikož se na Filipínách střetlo několik národů, naleznete tu i restaurace nabízející hispánské jídlo. Hispánské jídlo používá olivy, olej, papriku, šafrán, šunku, sýr Místní jídlo -adobo=kuřecí nebo vepřové maso dušené, naložené v octě s česnekem -sinigang=kyselá polévka -pinangat, laing=listy rostliny gabi povařené v kokosovém mléce -express=horké a kořeněné vepřové maso a garnátí polévka