Informace o zemi: Kanárské Ostrovy

Hlavní město Kanárské Ostrovy: Santa Cruz de Tenerife - 200 172

Důležitá telefoní čísla: Velvyslanectví ČR ve Španělsku: Embajada de la República Checa, Avda. Pío XII, 22-24, 28016 Madrid, Espaňa, tel: 003491/3531880, 3531897, fax: 003491/3531885, 3531898, 3531888

Zeměpisné údaje:

Od neuvěřitelných pouští k tropickým lesům. Od měsíční krajiny k bohatému mořskému dnu. Na Kanárských ostrovech je možné vše. Každý ze sedmi ostrovů Vám nabízí fascinující a odlišný svět. Tak vzrušující, jak si jen budete přát. Prožijete tu intenzívní dovolenou plnou představ a překvapení. Nechte se obejmout příjemným kanárským klimatem. Naleznete tu nejlepší rekreační zařízení, nejmodernější hotely a bezpočet obchodů pro nákupy dle Vašeho přání. Máte to všechno na dosah ruky, pouhých pár hodin letu. ZKUSTE TO OBJEVIT! Můžete sem pořád - počasí je tu nádherné celý rok. Od prosince do ledna jsou tu ale návaly turistů. Letenky jsou nejlevnější od listopadu do poloviny prosince a od března do května.

Historie země Kanárské Ostrovy

Ve starověku byly ostrovy známy pod názvem Šťastné ostrovy. Ostrovy nakonec své jméno získali od latinského slova canis (pes). První objevitelé ostrov pojmenovali podle množství psů, které tam našli. Přestože z Evropanů přistáli na ostrovech jako první janovští mořeplavci, získalo je nakonec Španělsko. Po objevení Ameriky se ostrovy staly základnou pro zámořské cesty.

Tipy a kam na výlet v Kanárské Ostrovy

Tenerife - Pico de Teide (nejvyšší hora Španělska), sopečná krajina, zelené severní svahy. La Palma - ideální pro trekking, Cesta vulkánů. Gomera - nepříliš navštěvovaný ostrov, NP Garajonay - mlžný prales. Krásná příroda na Gran Canarii.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Do “ Španělského království”, kam patří i kanárské ostrovy, stačí cestovní pas České republiky, který je platný ještě minimálně 2 měsíce po návratu zpět.

Měna, aneb čím se platí:

EUR - Euro

Nákupy a co nakupovat v Kanárské Ostrovy:

Kanárské ostrovy patří k bezcelnímu území. Obzvláště levné jsou elektrické spotřebiče, parfémy, cigarety, doutníky, hodinky, šperky, dokonce i fotoaparáty. Ovšem je třeba dávat pozor na padělky. Obchody mají otevřeno od 9-13 hod. a od 16-20 hod., supermarkety a obchodní domy nonstop.

Kolik co stojí a ceny:

Kanárské Ostrovy jsou levnější než západní Evropa, je tu bezcelní zóna, takže třeba elektronika je dost levná. Benzín stojí v přepočtu zhruba 14 korun. Vystačíte tu se 40 dolary na den, budete-li si hledat ubytování v levných penzionech a apartmánech.

Doprava a dopravní informace:

Mezi ostrovy jezdí trajekty a letadla. Každý ostrov má svou síť autobusů, které vás zavezou na hlavní místa. Nejlepší je pronajmout si auto, určitě na Tenerife a Gran Canarii, a není to ani nejdražší.Silniční síť je velmi dobrá. Levné linkové autobusy jezdí průměrně každých 15-20 min. všemi směry.

Náboženství a lidé:

katolické 99 %,

Jazyk a jak se domluvím v Kanárské Ostrovy:

španělština V celém Španělsku včetně Kanárských ostrovů, Mallorky a dalších oblíbených míst se bez problémů domluvíte anglicky, francouzsky nebo německy. V oblastech, které nejsou turisty tak zasažené, už budete mít pozici horší

Lékař a lékařské důležité informace:

Pro cesty do Španělska není pro cestovatele z České republiky předepsané povinné očkování. Zdravotnická péče a vybavení zdravotnických zařízení je na dobré úrovni. Nemocnice se nachází v každém větším městě, v menších městečkách bývají malé polikliniky nebo alespoň praktičtí lékaři. Základní lékařskou pomoc by měli španělští lékaři poskytovat českým turistům zdarma, ale doporučujeme na to nespoléhat. Nutností je kvalitní pojistka na dobu pobytu v zahraničí. Upozorňujeme, že náklady na lékařské ošetření jsou ve Španělsku poměrně vysoké. Rovněž náklady spojené s úmrtím a přepravou tělesných ostatků českého občana, který není pojištěn, dosahují v průměru 85.000 korun. Podrobnosti o španělském zdravotnictví získáte na stránkách ministerstva zdravotnictví (www.msc.es).

Jídlo a potraviny:

Typická jídla a jejich způsob přípravy jsou silně ovlivněny španělskou kuchyní. Jídla jsou dost okořeněná, velmi často nechybí olivový olej a česnek. Kanárský jídelníček se neobejde bez omáčky majo, která existuje v různých variacích. Např. picon-velmi ostrá, nebo verde – kořeněná se směsí octa., koření, česneku a olivového oleje.Majo se přidává k papas arrugadas, což jsou malé vařené brambory na loupačku, obalené v soli. Jedí se se slupkou. Stojí kolem € 3,30. Dohromady s grilovanou rybou tvoří samostatný chod asi za € 7,50 Dále častá podávaná jídla: merluza-mořská štika, lenguado-mořský jazyk, vieja-ryba s jemným masem.Ze sladkého jsou oblíbené zákusky bienmesabe-krém s mandlemi a vejcem, afangallo-pudink z mléka, medu a kukuřicePivo-cerveza- nikoli víno je nejoblíbenější alkoholický nápoj ostrovanů. Vína podávaná v restauracích se dovážejí převážně ze Španělska

Zajímavosti a informace o Kanárské Ostrovy:

Důležitá telefonní čísla: Policie, záchranná služba a hasiči 112 (na celém území Španělska)