Informace o zemi: Kréta - Řecko

Hlavní město Kréta - Řecko: Heraklion

Důležitá telefoní čísla: Velvyslanectví České republiky: Ambassade de la République Tcheque 6, rue Georgiu Séféris, Palaio Psychico 15452 Athénes, Greece Tel.: 0030/210/67 13 755

Zeměpisné údaje:

Jeden z nejvyhledávanějších ostrovů, nejjižněji položený a zároveň největší z řeckých ostrovů je stále oblíbenějším místem dovolené pro turisty z celého světa.
Mezi jeho přednosti patří fascinující a bohatá historie, okouzlující krajina s typickými řeckými malými vesničkami, středověké městské přístavy, majestátní pohoří a horská pásma, tradiční zvyky a zdravá kuchyně.
Kréta se zkrátka musí vidět, a když už zde člověk je, tak se musí poznávat, nejlépe od východu k západu, od rána do večera. O tom, jak je těžké se rozhodnout, kam vyrazit a který výlet zvolit, se sami přesvědčíte během pobytu. Když Vás neuspokojí nabídka výletů, je možné a zcela snadné pronajmout si auto a ostrov si projet křížem krážem i tam, kam se turistické autobusy nedostanou a kam doporučované trasy nevedou.
Avšak ani ti, kteří poznávání, památky a cestování nemají v popředí svých zájmů, nebudou zklamáni, jsou zde možnosti denní i noční zábavy, kavárny, skvělé restaurace, vyhlášené taverny, zábavní parky, vodní sporty na pláži a celá řada jiných prázdninových lákadel, která se jen těžko odmítají.
Kréta je tak veliká, že ji člověk nemůže prozkoumat během jedné dovolené. Od západu na východ měří ostrov 260 km a od severu na jih až 60 km. Je rozdělena na čtyři provincie: Chania, Rethymnon, Heraklion a Lassithi. Ostrov uchvacuje nejen svými čtyřmi horskými masivy (Bílé hory, pohoří Ida, Dikti a Sitia), nýbrž i svou proměnlivou krajinou. Pobřeží je stejně mnohotvárné jako vnitrozemí, střídají se grandiózní strmé břehy, široké pobřežní roviny, dlouhé oblázkové a písečné pláže i osamělé zátoky. Na Krétě žije zhruba 500 tisíc obyvatel. Více než 100 tisíc lidí obývá hlavní město Heraklion (řecky Iráklion) s okolím. Město sice trpí příliš hustým provozem a neplánovanou zástavbou, přesto však je považováno za jedno z nejzajímavějších měst ostrova.
Kréta může každému něco nabídnout – je ideálním prázdninovým ostrovem pro milovníky přírody i historie. Všude se nacházejí místa archeologických vykopávek a památné budovy z doby mínójské (Knóssos, Festos), z dob Římanů, Arabů, Benátčanů a Turků, takže se Kréta může stát i cílem studijních cest. Chce-li návštěvník poznat původní krétský život, měl by si udělat čas a zajet do hor či do vnitrozemí, kde život probíhá stejně jako před desítkami let.
Všeobecně lze na severním pobřeží nalézt především písečné pláže, na jihu ostrova pak zejména skalnaté zálivy s oblázkovými plážemi.

Historie země Kréta - Řecko

Největší rozkvět předřecké kultury spadá do let 2.000-1.600 př. n. l., která je označována dle mocného krále Mínóovi jako mínojská kultura. Zřejmě po přírodní katastrofě, která velkou říši oslabila, dobyli Krétu Dórové. V roce 66 př n. l. obsadili ostrov Římané. Potom se na Krétě vystřídali Byzantinci, Saracéni, znovu Byzantinci, Benátčané, Turci, až roku 1912 byla připojena k bývalému řeckému království.

Tipy a kam na výlet v Kréta - Řecko

Chania a Rethymnon se vyznačují malebnými přístavy, benátskými šlechtickými paláci a úzkými starými uličkami. Zvláště v Chanii, druhém největším městě Kréty, se brzy člověk cítí jako v Benátkách. Mešity s mnoha štíhlými minarety a malé, často prastaré byzantské kostely doplňují tvářnost mnoha míst a měst na Krétě. Z bašty Schiavo, postavené kolem roku 1300, je krásný pohled na město a okolí. Archeologické muzeum v Heraklionu (vstup 5 _.) dokumentuje na původním místě mínójskou kulturu. Z pevnosti Kules, přístavního opevnění z benátské éry (postaveno v letech 1523–1540), se nabízí krásný výhled na přístav (pondělí až sobota 8–18, neděle 10–18 hodin).
Jednou z hlavních atrakcí ostrova je komplex mínójských paláců Knóssos (vstup 5 _., palác je otevřen denně od 8 do 19 hodin). Krétskou etnografii z posledních 500 let můžete vidět v Muzeu pro etnografii v malé vesnici Vori (denně 10–18 hodin). Patrně nejkrásnějším střediskem mínójské éry byl Festos. Z bývalých budov se dodnes zachovalo mnoho částí, zvlášť pozoruhodné je přibližně 14 metrů široké a 20 metrů dlouhé schodiště (denně 8–19 hodin, vstupné cca 4 _). Národní svatyní Kréty je klášter Arkadi, ležící na náhorní planině na severozápadním pobřeží u přístavního města Rethymnon, který byl kdysi dějištěm vzpoury proti osmanské nadvládě. Ve vzdálenosti asi 15 km od Heraklionu leží městečko Archanes, středisko krétské produkce vína, se zvlášť příjemnou atmosférou, která láká k zastavení. Zajímavým výletním cílem je jeskyně Kamares. Leží ve výšce kolem 1500 metrů, je asi 80 metrů hluboká a její obrovský vchod, asi 40 metrů vysoký a 20 metrů široký, je vidět už z velké dálky. Osada Kamares je optimálním výchozím bodem pro putování do pohoří Ída nebo k výstupu na horu Psiloritis (2456 m). Pro pěší výlety mimo turistické cesty se nabízí rokle Imbros. Nachází se mezi osadami Imbros a Komirades a je ještě užší než známá rokle Samaria, která prý je svou délkou (18 km) nejdelší roklí v Evropě. Vstup do Samarie (6 _.) poplatek za malou loď, která Vás dopraví do Chora Sfakion (5 _.).
V létě jsou možné jednodenní výlety na nejjižnější evropský ostrov Gávdos, který je od Kréty vzdálen 32 námořních mil. Ve čtyřech malých vesničkách zde žije jen asi 50 obyvatel. Jediné jezero na Krétě je orámováno horami a nachází se nedaleko zátoky Georgioupolis. Naleznete zde taverny, restaurace a nejrůznější možnosti koupání.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Občané České republiky a Slovenské republiky potřebují ke vstupu do Řecka platný cestovní pas a musí prokázat účel pobytu (voucher, zvací dopis). Pohraniční orgány mohou vyžadovat částku 30 euro na každý den pobytu.(nejedete-li s CK) Děti musí být zapsány v pase rodičů nebo mít vlastní cestovní doklad. Zkontrolujte si, prosím, platnost Vašeho cestovního pasu!

Měna, aneb čím se platí:

měnová jednotka je EUR. Akceptovány jsou kreditní karty v převážné většině hotelů, restaurací a čerpacích stanic. Banky jsou otevřeny PO - PÁ 8 -14 hod, jinak bankomaty, a nejvýhodnější jsou z hlediska poplatků malé směnárny .

Nákupy a co nakupovat v Kréta - Řecko:

Obchody mají v letních měsících otevřeno v pracovních dnech od 9 do 14 hodin a od 17 do 21 hodin. Mnoho kiosků a obchůdků se suvenýry je otevřeno nepřetržitě od 8 do 21 hodin (některé i v neděli). Poštovní úřady jsou otevřeny od pondělí do pátku od 7 do 15 hodin, banky od pondělí do pátku od 8 do 14 hodin. Kromě velkého množství obchodů se suvenýry tu existuje značný počet menších obchodů, ve kterých se prodávají výrobky uměleckých řemesel. Také zde často nabízejí vlněné pulovry dobré jakosti. Ve vesnicích se ještě dnes vyrábějí tradiční tkaniny a výšivky. Typickým suvenýrem či dárkem z Kréty je keramika, med, víno či olivový olej.

Kolik co stojí a ceny:


Orientační ceny v Řecku : 1 kg chleba 1,12 eura, 1 litr mléka 1,26 eura 1 kg brambor 0,60 eura, 1 kg rajčat 1,50 eura, 1 kg salámu/ šunky 8 eura, 1 kg tvrdého sýru 9,30 eura, olej olivový 4,16 eura, máslo 250g 0,72 eura, olej slunečnicový 1,64 eura, margarín 0,72 eura, cukr 1kg 0,85 eura, limonády 0,40 eura, jogurt ovocný 0,97 eura, cola 1,5l 1,28 eura, jogurt bílý 0,94 eura, pivo 0,68 - 0,90 eura, víno 0,80 eura, vejce 1ks 0,12 eura, káva 10dkg 0,61 eura, kuře 1kg 3,26 eura, zmrzlina 0,44 - 1,32 eura

Doprava a dopravní informace:

Na ostrově je cenově přijatelná a hustá síť hromadné autobusové dopravy s nákupem Jízdenek předem. Taxi je rovněž poměrně levný způsob dopravy. Základním prostředkem je však pro většinu návštěvníků auto z mnoha půjčoven. K zapůjčení je třeba pas a mezinárodní řidičský průkaz, věk min. 21 let. Důležité je zjistit si rozsah pojištění před podpisem, protože bývá velmi rozdílný. Ceny půjčovného se pohybují podle kategorie vozidla od 33 do 56 EUR na den plus benzín. Cena benzínu je jako u nás. Rychlostní omezení je 90, 70, 50 km/hod. Železnici Kréta nemá.

Náboženství a lidé:

řecké ortodoxní 98 %

Jazyk a jak se domluvím v Kréta - Řecko:

Úředním jazykem je řečtina, ale na ostrově se ve většině případech domluvíte anglicky a německy.

Lékař a lékařské důležité informace:

Zdravotnická péče v Řecku je na vysoké úrovni. Mimo hustěji obydlené oblasti je situace o něco horší. Lékaři jsou zkušení a mnozí studovali v cizině, takže většinou mluví dobře anglicky. Mezi Českou republikou a Řeckem platí zdravotnická dohoda, na jejímž základě jsou řecké státní nemocnice (Health Center) povinny poskytnout českým občanům pomoc zdarma pouze v případě akutního ohrožení života. Za ošetření při úrazech a onemocněních musí čeští občané platit! Nemocnice mohou vyžadovat také úhradu léků a zdravotnického materiálu. Soukromí lékaři požadují úhradu jakéhokoliv zákroku, i v případě akutního ohrožení života. Poplatky za ošetření jsou přitom velmi vysoké a často je nutné platit zvlášť i zdravotní sestru. Proto doporučujeme necestovat do Řecka bez řádného pojištění. Pro české turisty není předepsané povinné očkování. Bližší informace o řeckém zdravotnictví, respektive odkazy na mnoho dobrých zdravotnických stránek, naleznete na internetové adrese www.geocities.com/Athens/7243/medical.html.

Jídlo a potraviny:

Jídlo je na Krétě spojeno s družností a nejlépe chutná v dobré společnosti. Kréťané milují obyčejné restaurace a hospůdky. Po příchodu hostů přinese číšník bez vyzvání košíček s bílým chlebem a převezme objednávku. Jídelní lístky číšník v typické krétské restauraci téměř nikdy nepoužívá, většinou se hosté už pohledem do kuchyně informují o nabídce. Servíruje se všechno najednou: předkrmy, dezerty, saláty i hlavní chod, lhostejno zda teplý nebo studený. Také víno, pokud si je host výslovně neobjedná dříve, servíruje se až s jídlem. Pro uhašení žízně je tady zpravidla karafa s vodou.
Krétské kavárny jsou dostaveníčkem mužského světa a podle tradice to není vhodné místo pro ženy, což platí zejména na venkově. Ten, kdo si objedná kávu, musí vždycky říci, jakou si přeje: řecká káva je moka – při její přípravě se vaří jemně rozemletá káva s vodou a cukrem. Káva existuje v četných variacích: sketto = bez cukru, metrio = s troškou cukru, gliko = hodně cukru, diplo = dvojitá porce.
Zejména na Krétě Vás překvapí bohatství a hojnost řecké kuchyně. Zdejší olivy, datle a jedlé kaštany patří vedle vynikajících vín, oleje, medu, sýrů, jogurtů a zeleniny k lahůdkám, které zpestří Váš jídelníček při pobytu na ostrově.

Zajímavosti a informace o Kréta - Řecko:

Doba letu na Krétu je asi tři hodiny. Platí zde východoevropský čas, časový posun je plus jedna hodina oproti středoevropskému času (ručičky hodinek se posunují o hodinu dopředu).