Informace o zemi: Kypr

Hlavní město Kypr: Nikósie - (Levkósie) 186 400 (1993)

Důležitá telefoní čísla: Zastupitelský úřad ČR v Nikósii: Embassy of the Czech Republic, 48 Arsinois Str., Acropolis, P.O.Box 5202, 1307 Nicosia, tel.: 003572-421118, 003572-421059

Zeměpisné údaje:

Kyperská republika leží na ostrově Kypr ve východní části Středozemního moře. Povrch ostrova je převážně hornatý, podnebí je tu teplé středomořské subtropické. Stálezelené porosty. Ostrov je rozdělen na dvě části, na severu se nachází Severokyperská turecká republika (nebyla mezinárodně uznána), od řecké části na jihu je neprodyšně oddělena. Jedná se o relativně vyspělý stát s nízkou negramotností.
Kypr je proslulý krásnými a čistými plážemi a krystalicky průzračným mořem. Na jedné pláži se tu podle pověsti vynořila z mořské pěny bohyně lásky a krásy Afrodita. Nejpříjemnější čas k návštěvě Kypru je od dubna do května a od září do října. Během června až srpna totiž bývá velké horko. Zimy nejsou příliš studené, ale zato bývají velmi deštivé.
Kypr je po Sicílii a Sardinii třetí největší středomořský ostrov. Vyznačuje se značnou rozmanitostí přírodních krás a mnoha kontrasty. Naleznete zde jak krásné písčité pláže s průzračnou vodou, tak vznešené zalesněné hory, nezničenou přírodu a okouzlující vesničky s dobrosrdečnými a pohostinnými obyvateli. Nejvyšší vrchol centrálního pohoří se jmenuje Chionistra (Mount Olympos) a dosahuje výšky 1951 metrů. Během krátké zimy dovoluje sníh ležící na pohoří Troodos provozování zimních sportů jako protiklad k vodním sportům na pobřeží. Na celém ostrově žije asi 700 000 obyvatel, z nichž je 83 procent řecké národnosti, 12 procent turecké národnosti a zbytek tvoří ostatní národnostní menšiny.

Historie země Kypr

Strategická poloha Kypru hrála odpradávna velkou roli v historii středomořských civilizací, proto vždy čelil snahám o ovládnutí. Ve 12. století je ostrov obsazen křižáky, pak putuje do rukou Benátek, odkud jej později získávají Turci. Koncem 19. století už ovšem patří Angličanům, nezávislost ostrova je vyhlášena až v roce 1960. Podle smlouvy se Kypr neměl nikdy stát součástí Řecka ani Turecka. V roce 1974 ostrovem otřásá válka mezi Řeckem a Tureckem. To v severní okupované části vyhlásilo Severokyperskou tureckou federativní republiky, kterou ale nikdo jiný neuznává. Od konce 80. let probíhají žhavé rozhovory o další budoucnosti Kypru, který je dodnes rozdělen na dvě části.

Tipy a kam na výlet v Kypr

Pro ty, kteří hledají kulturní vyžití, je Kypr přehlídkou muzeí a historických památek – od řeckých chrámů a římských pozůstatků až po malované byzantské kostely a křižácké hrady. Ostrovní tradice mají kořeny ve staleté historii a setkáte se s nimi téměř na každém kroku. V Nikosii, jež je hlavním městem již téměř tisíciletí, je na malé ploše v původním městě ohrazeném silnou zdí, postavenou Benátčany, soustředěno velké množství monumentů. Mezi nejzajímavější památky města patří katedrála ortodoxní církve Ayios-Yannis, Palác arcibiskupa, Selimova mešita a samozřejmě staré město Laiki Yitonia. Navštívit můžete četná muzea, kromě jiného muzeum ikon. Za návštěvu stojí také mešita Hala Sultan Tekke u Larnaky, nejstarší klášter na Kypru, do něhož nemají ženy přístup – Stavrouni, nebo největší klášter na ostrově – Kykkos v pohoří Troodos. Na jižním pobřeží se nachází hrad Kolossi, a půjdete-li dále po pobřeží, narazíte na rodiště bohyně lásky Afrodité. V Limassolu je pozoruhodné staré město s hradem a byzantskou pevností, v níž byl oddán Richard Lví srdce s Berengariou, mešita Kebir a turecké lázně.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Pro občany České republiky platí bezvízový styk pro pobyt do 30 dnů. Cestuje se na cestovní pas ČR s minimálně tříměsíční platností ode dne vstupu na území Kyperské republiky.

Měna, aneb čím se platí:

CYP - kyperská libra = 100 centů

Nákupy a co nakupovat v Kypr:

Banky jsou otevřeny od pondělí do soboty od 8.15 do 12.30 hodin, v některých velkých střediscích a městech i odpoledne. Obchody bývají otevřeny od 8.00 do 13.00 a od 14.30 do 19.00 hodin. Ve středu a v sobotu jsou obchody otevřeny pouze dopoledne. K nejvyhledávanějším suvenýrům patří výšivky, krajky, keramika a řezbářské výrobky. Například krajky vyráběné ve vesnici Lefkara, tzv. lefkaritika, jsou už po staletí i v zahraničí známé a vysoce ceněné. Pafitika z Paphosu jsou zase tkané výšivky s charakteristickými geometrickými vzory a decentními barvami. Koberce z kozí srsti a vlněné koberce se vyrábějí především v horských vesnicích. Oblíbenými suvenýry jsou i měděné kotlíky, hrnce a květináče a zlaté i stříbrné šperky (za přijatelné ceny), které napodobují staré vzory. Ve všech obchodech se šperky najdete i tzv. kapnistryn – bohatě zdobenou stříbrnou nádobu, která se v kyperských kostelech používá k pálení olivových lístků.

Kolik co stojí a ceny:

Levné ubytování seženete od 10 - 15 USD. Většina hotelů je ve vyšší kategorii v cenách okolo 30 USD za osobu. Ceny jsou poněkud nižší než ve většině evropských zemí. Především v hlavní sezóně je doporučeno rezervovat si ubytování s předstihem. Jídlo v restauraci vás bude stát 12 - 15 USD na osobu, budete-li nakupovat v obchodech, samozřejmě výrazně ušetříte. Kilogram masa stojí přibližně 3,5 USD, kilogram rajčat 1 USD, melouny 0,6 USD za kg. Kreditní karty a cestovní šeky jsou běžně přijímány.

Doprava a dopravní informace:

Pro cesty osobním automobilem potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčoven je po celém ostrově dostatek, poskytují dobré služby a vozový park za přijatelné ceny. Jezdí se vlevo. Používání bezpečnostních pásů je povinné i ve městech. Silniční síť je v dobrém stavu, poplatky za používání dálnice se nevybírají. Na Kypru není železnice, meziměstskou dopravu zajišťují autobusy a servisní (sběrné) taxíky až pro deset osob, které jezdí každou půlhodinu a jsou spolehlivé. Místa si lze zajistit předem. Cestování tradičními soukromými taxíky je rovněž spolehlivé a bezpečné, ale dražší.

Náboženství a lidé:

křesťanství

Jazyk a jak se domluvím v Kypr:

Úřední řeč: řečtina, turečtina
Na Kypru se vcelku bez problémů domluvíte anglicky, což platí samozřejmě především ve všech turistických střediscích. Dalším poměrně frekventovaným jazykem je francouzština, je možné se domluvit i německy

Lékař a lékařské důležité informace:

První pomoc je na Kypru poskytována zdarma. Za lékařskou pomoc od soukromých lékařů či dentistů se platí. Doporučuje se proto uzavřít v ČR před cestou pojištění. Lékařská péče je na velmi dobré úrovni.

Jídlo a potraviny:

Kypřané jedí rádi, dlouze a vydatně. Jejich gastronomie je vskutku mezinárodní, je ovlivněna mimo jiné tureckou, orientální, italskou a britskou kuchyní. Oblíbená jsou zejména jídla připravená na grilu. Rozhodně byste měli ochutnat tzatziki, předkrm z jogurtu s česnekem a okurkami, ovčí nebo kozí sýr, vynikající řecké saláty a k tomu chutný chléb. Jako hlavní jídlo si můžete objednat suvlaki – masový špíz, stifado – guláš z hovězího nebo vepřového masa se zeleninou, cibulí a omáčkou ochucenou skořicí nebo kmínem, ravioli se sýrem, paidakia – jehněčí kotlety, nebo afelia – marinované vepřové, dušené v červeném víně. K dobrému jídlu patří samozřejmě vynikající řecké víno. Můžete vybírat z červeného, bílého i růžového, sladkého i trpčího. Dobré suché bílé víno je např. Aphroditi a Palamino, suché červené Othello a Ermis, suché růžové např. Amorosa. Vodu si můžete objednat buď perlivou – soda, nebo čistou – metalliko nero. Jako aperitiv můžete ochutnat místní sherry nebo ouzo.

Zajímavosti a informace o Kypr:

Důležitá telefonní čísla: policie, první pomoc i hasiči mají 199.
Let na Kypr trvá asi 3,5 hodiny. Po příletu je nutné si ručičky hodinek posunout o jednu hodinu dopředu.