Informace o zemi: Libanon

Hlavní město Libanon: Bejrút (1,2 milionu obyvatel)

Důležitá telefoní čísla: Zastupitelský úřad ČR v Bejrútu: Ambassade de la République Tcheque, B.P.40 195 Baabda, Beyrouth, teleton: 009615/468763, 920501, 921497, 924322, fax: 009615/922120. Důležitá telefonní čísla: ambulance 386675, mezinárodní červený kříž 372756, policie 425250

Zeměpisné údaje:

Libanon je zemí, která uspokojí milovníky letní pohody i zimních radovánek. Pokud si chcete užít horkého suchého počasí a teplých mořských vln, zamiřte do Libanonu v létě od června do září. Pokud chcete vyrazit dech přátelům svým tvrzením, že jste byli lyžovat v Libanonu, pak si cestu naplánujte od prosince do května. Můžete využít mnoho lyžařských středisek. Nejjednodušším způsobem dopravy do země je přímá letecká linka z Prahy do Bejrútu, ale je možné využít i další evropská letiště. Například z Londýna trvá let necelých pět hodin. Dobrá, ale zdlouhavá cesta vede po zemi přes Turecko a Sýrii po severojižní pobřežní silnici nebo po hlavní silnici z Damašku do Bejrútu. Z Evropy dokonce existují i speciální autobusové linky do Libanonu. Železniční dopravu při cestě do Libanonu nevyužijete.

Historie země Libanon

Libanon byl nejprve součástí Arabské říše (chálífátu), po jeho dobytí seldžuckými Turky se dostal pod částečnou kontrolou křižáků. Od 16. století do počátku 20. století patřil Osmanské říši. V 1. světové válce byl pod okupací francouzských a britských vojsk, poté spolu se Sýrií mandátním územím Společnosti národů pod správou Francie, která mu v roce 1943 přiznala nezávislost a došlo k vyhlášení republiky. Po 3. arabsko-izraelské válce přerostlo stoupající náboženské a etnické napětí v mnohaletou občanskou válku, která Libanon přivedla na pokraj zničení. Navíc v 80. letech obsadil Izrael skoro polovinu země, druhou část fakticky ovládá syrská armáda. Navzdory tomu pokračuje pomalá obnova země.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Je požadován platný cestovní pas ČR. V pase nesmí být izraelské vízum nebo vstupní či vstupní razítko jordánských či egyptských přechodů na hranicích s Izraelem. Vízum může být uděleno při předložení pozvání libanonského partnera ověřeného místní cizineckou policií a Ministerstvem zahraničních věcí Libanonské republiky. Víza pro individuální turisty, držitele cestovních pasů ČR se však na libanonském velvyslanectví v Praze až na výjimky nevydávají. Vízum je možné získat na libanonském zastupitelském úřadu ve třetích zemích, informace poskytne ambasáda Libanonu, která sídlí na Masarykově nábřeží 14, Praha 1 (02/293633, 290254, fax 293406, úřední hodiny ve všední dny od 9 do 14,30 hodin). Libanonské vízum nelze získat v Sýrii a syrské vízum není možno obdržet v Libanonu. Přihlašovací povinnost se vztahuje na osoby zdržující se v zemi déle než tři měsíce.

Měna, aneb čím se platí:

Měna: Libra (LBP) = 100 piastrů

Nákupy a co nakupovat v Libanon:

Nedílnou součástí života na zdejších tržištích (súcích) je smlouvání. Úvodní cena, se kterou se prodejce vytasí, je vždy neskutečně nadhodnocená, předmět koupě se dá po pár minutách smlouvání koupit i za polovinu. Nenechejte se odradit známým pravidlem, že bezprostředně poté, co si koupíte nějakou věc, se najde někdo, kdo ji koupí o polovinu levněji. Smlouvání je prostě součást koloritu

Kolik co stojí a ceny:

Pro individuální turistiku je Libanon velmi náročný, poskytované služby (ubytování, strava) jsou neúměrně drahé. Jejich kvalita často neodpovídá ceně. Ubytování v hotelu s klimatizací stojí od 50 USD výše.Poštovní služby jsou spolehlivé, ale pomalé. Známka na pohlednici do ČR vás přijde na 1500 libanonských liber. Telefonní síť tu provozují dvě společnosti, levnější státní a dvakrát tolik drahá soukromá. Elektrické napětí je 220 V, 50 Hz.

Doprava a dopravní informace:

Pokud snad pojedete vlastním automobilem, budete potřebovat náš i mezinárodní řidičský průkaz. Silnice jsou na přijatelné úrovni, provoz na nich je chaotický. Hromadná doprava kromě sporadických městských autobusů v zemi prakticky neexistuje. Železnice v Libanonu není, autobusové spojení lze použít k cestě do Sýrie, pravidelné spoje tohoto typu však nejsou zavedeny. K přepravě jsou běžně používány osobní automobily, případně taxíky nebo levné kolektivní taxi (tzv. servis). Dálniční poplatky se nevybírají. Čas je plus jedna hodina.

Náboženství a lidé:

islám, křesťanství

Jazyk a jak se domluvím v Libanon:

V Libanonu se bez problémů domluvíte francouzsky, ale s ostatními jazyky už tu budete mít problémy. Angličtinu uplatníte pouze v turistických střediscích. Úřední řeč: arabština.

Lékař a lékařské důležité informace:

Lékařské ošetření a zdravotní péči je nutno platit v hotovosti. V případě uzavření zdravotního pojištění je proveditelná refundace až po návratu do ČR u příslušné pojišťovny. Lékařská péče, většinou soukromá, je na dobré úrovni. Návštěva lékaře stojí 20 až 50 USD. U týdenní hospitalizace se zákrokem je možné očekávat účet až ve výši několika tisíc USD. Neexistuje povinnost očkování proti některým chorobám.

Jídlo a potraviny:

Restaurace, kterých je velké množství, většinou nabízejí libanonskou (východostředomořskou) kuchyni s množstvím studených i teplých předkrmů a typickými masy opékanými na rožni (menu 20-50 USD). Běžné jsou pizzerie a další zařízení typu take-away s opékanými kuřaty, hamburgery. V Bejrútu a ve městech fungují velmi dobře vybavené supermarkety prodávající většinou importované potraviny a další zboží střední a vyšší kvality.