Informace o zemi: Lyžování ve Švýcarsku

Zeměpisné údaje:

Švýcarsko je pro mnoho lidí doslova synonymem té nejvyšší kvality, ať už jsou to precizní hodinky, dokonale fungující železniční síť, slavné sýry nebo prestižní banky. Tato tradičně neutrální země má též punc turistické top destinace, a to v létě i v zimě. Obecně se v horách setkáte s příjemnými lidmi, kteří si umějí hostů vážit a poskytování stoprocentních služeb je pro ně naprostou samozřejmostí. Ostatně fakt, že vše perfektně funguje, si Švýcarsko může dát na svůj vývěsní štít. Švýcarsko je zemí nesmírně členitou, má na svém území nejvíce čtyřtisícovek v Evropě. To je jistě velké plus po stránce lyžařské, sjezdovky se zde vesměs nacházejí v takových výškách, že si provozovatelé mohou dovolit zanedbávat umělé vysněžování ve středních a vyšších polohách, které je třeba v Itálii samozřejmou nutností. U švýcarských velehor platí, že co vrchol, to světový pojem. A právě pod nejznámějšími štíty, jako je Matterhorn, Monte Rosa, Dom, Jungfrau, Eiger, Mont Fort či Titlis, naleznete ubytovací kapacity. Neuvěřitelná panoramata, která jistě znáte z propagačních obrázků, si tak budete moci vychutnávat „naživo“. Zjistíte, že vrcholky Alp jsou skutečně tak zářivě bílé, jezera blankytně modrá, louky v údolích šťavnatě zelené a krávy, které se na nich pasou, mají opravdu ony typické zvonce. Podle červených ozubnicových vlaků, které se šplhají do závratných výšek, si opravdu můžete seřizovat hodinky a celá země je doslova synonymem čistoty. Švýcarsko je oživlý reklamní prospekt, který je zároveň všudypřítomnou realitou. Lyžař či snowboardista však hledá hlavně požitky na bílých svazích a zde mu bude dopřáno maximálních potěšení. Skiareály, které zahrnují 200 km tratí, jsou ve Švýcarsku spíše standardem než výjimkou, a v naší nabídce naleznete i „čtyřistakilometrové“ oblasti 4 - Vallées a Zermatt / Cervinia. Mimořádně široká je nabídka volných terénů, často navíc na obrovských převýšeních. Pokud by to však vyznavačům snowboardu nestačilo, naleznou prakticky všude velmi dobře vybavené snowparky. Máme-li vůbec něco Švýcarům vytýkat, budeme nejspíše hovořit o někdy zastaralejších přepravních zařízeních (ty však jsou kompenzovány takovými zázraky techniky, jako je otáčecí Rotair na Titlisu v Engelbergu, zubačky na Jungfrau či Gornergrat v Zermattu, nebo velkokapacitní kabiny na Plaine - Morte v Crans - Montaně, na Mont Fort ve 4 údolích nebo na Glacier 3000 v Les Diablerets), menší míře umělého zasněžování a ne vždy perfektní úpravě tratí. Přece jenom jsme v konzervativní zemi, která zavedené postupy opouští jen zvolna. Věříme, že se dosud lyžaři poněkud opomíjené Švýcarsko zařadí během několika let mezi nejžádanější „zimní“ destinace. Můžeme vám jen doporučit: nahlédněte do následující nabídky a vyzkoušejte poprvé Švýcarsko! Určitě nebudete litovat, a pravděpodobně se budete rádi a často do země helvétského kříže vracet.

Doprava a dopravní informace:

Mohutné horské masivy jsou však zároveň překážkou pro automobilovou dopravu. Nechcete-li překonávat strmé průsmyky (navíc nezřídka v zimních měsících uzavřené), nebo překládat auto na nákladní vlak skrz dlouhé tunely, je často nutné volit dlouhé objezdové trasy. U Švýcarska se proto nabízí vyzkoušet některý méně tradiční způsob přepravy na hory, jako je železnice nebo letadlo, byť je to finančně náročnější varianta.

Jazyk a jak se domluvím v Lyžování ve Švýcarsku:

Ač je Švýcarsko teoreticky zemí čtyřjazyčnou, průměrný Švýcar umí obvykle jen svůj rodný jazyk a angličtinu, která je tak univerzálním dorozumívacím prostředkem. Místní obyvatele si samozřejmě poněkud více nakloníte, pokud mluvíte jejich jazykem.