Informace o zemi: Lyžování ve Francii

Zeměpisné údaje:


Haute Savoie – oblast položená mezi Ženevským jezerem, městem Annecy a horským masívem Mont Blanc. Mezi nejvýznačnější střediska patří – Avoriaz, Flaine, Morillon, Megeve, Saint Gervais, Les Houches, Chamonix, Argentiere.
Savoie – lyžařské oblasti nalézající se východně od Albertville a jižně od oblasti Haute Savoie. Nejvýznačnějšími středisky jsou Les Menuires, Val Thorens, Méribel, Courchevel, La Plagne, Les Arcs, La Rosiere, Tignes a Val d´Isere.
Údolí Maurienne – lyžařské oblasti nalézající jižně od regionu Savoie a východně od měst Albertville a Chambery a směrem k tunelu Fréjus. Mezi nejvýznačnější střediska patří Saint Francois Longchamps, oblast Les Sybelles (Saint Sorlin d´Arves, Le Corbier …), Valloire – Valmeinier, Valfréjus, La Norma, Aussoie a Val Cenis.
Dophiné/ Isere – lyžařské oblasti nalézající východně od Grenoblu a průsmykem Lautaret a jižně od údolí Maurienne. Mezi nejvýznačnější střediska patří Les Deux Alpes, Alpe d´Huez se svými satelitními středisky Oz Station, Vaujany a Auris en Oisans.
Jižní Alpy – lyžařské domény ležící v oblasti mezi městy Briancon – Nice – Gap, v nejjižnější části francouzských Alp. Mezi nejvýznačnější střediska patří Serre Chevalier u města Briancon, Risoul, Puy Saint Vincent, Montgenevre, Les Orres, Orcieres Merlette a Superdévoluy.

Historie země Lyžování ve Francii

Francouzské Alpy jsou synonymem pro jednu z nejkvalitnějších lyžařských oblastí v Evropě. Vzhledem k vynikajícím sněhovým podmínkám se nejznámější francouzská střediska otevírají již začátkem prosince, aby nabídla ty nejlahůdkovější svahy pokryté čerstvým „prašanem“, který si milovníci volné jízdy mohou vychutnávat až do konce února. S příchodem března nastává období zasvěcené milovníkům sluníčka a opalování na pečlivě upravených sjezdovkách. Po lyžování vás očekávají pohostinné a útulné restaurace a kavárny zařízené v pravém savojském stylu a nejste-li unaveni po náročném dni, nabídnou vám své prostory sportovní haly a tělocvičny, můžete si zabruslit, nebo nechat odpočinout znavené svalstvo ve vyhřívaném bazénu. Pravý kolorit dovolené trávené ve stínu velehor dokreslují tématické sjezdy s pochodněmi, psí a koňská spřežení a směska typicky savojské architektury kombinované s funkčně-moderními budovami současnosti. Toto vše a mnohem víc nabízí zimní Francie a její moderní střediska na špičkové úrovni.