Stát: Lyžování v Bulharsku

Informace o letovisku Bansko-Šiligarnika:

Bansko-Šiligarnika Bulharské hory patřily mezi českými lyžaři k hojně navštěvovaným oblastem. Během 90.let 20.stol. se však zájem o zimní dovolenou v Bulharsku takřka vytratil. Teprve v posledních několika letech se opět začíná počítat s bulharskými zimními středisky jako s alternativou k nabídce západních středisek. V jejich prospěch mluví menší frekventovanost sjezdovek, fronty jsou k vidění obvykle jen o víkendu a i tehdy jsou čekací doby rozhodně menší, než jak jsme tomu zvyklí například v alpských střediscích. Celková atmosféra bulharských středisek je přívětivá a přístup místního obyvatelstva přátelský. Na druhé straně se musí počítat i s typicky balkánskou laxností a neustálou improvizací.
Bansko - Lyžařská střediska stojí v sousedství starobylého městečka ze 17.stol. u paty nejvyššího pirinského masívu v nadmořské výšce 930 m. Historické Bansko ležící 160km od Sofie má na 120 historických památek z původní zástavby (např. chrám Svaté Trojice). Nabízí velké množství tradičních vinárniček, diskotéky a vůbec kvalitní turistické zázemí.
Pirin má alpský charakter, 3 vrcholy mají nad 2900 m. Ve výšce 1700-2500m je areál Šiligarnika a ve výšce 1100-1600m areál Chalin valog. Oba areály jsou situovány nad městem na severní straně Pirinu. Najdeme v nich šest sjezdovek, s délkou od 1200 do 2500 metrů, s převýšením od 320 do 887 metrů. Jsou položeny na svahy Todorina vrchu (2746 m) a Černe Mogily (1976 m).
Přitažlivá pro lyžaře je zejména skutečnost, že zde průměrná sněhová pokrývka od začátku ledna do konce dubna dosahuje až 2,5-3m. Lyžařům se nabízí kompletní zázemí: půjčovny lyží, snowboardů a sněžných skútrů, úschovny, paragliding, lyžařské školy nabízející třeba skialpinismus či extrémní lyžování.
V nedalekém Dobriništi jsou termální lázně.
Možné sportovní aktivity: Lyžování a snowboarding: v zcela novém a moderním areálu na úpatí Pirinu je velké množství sjezdovek, lanovek a vleků. Areál byl v roce 2003 rekonstruován a většina lanovek je zcela nových a plně odpovídajících západním standardům. Většina sjezdovek je denně upravována kvalitními rolbami, asi 1/3 sjezdovek je záměrně ponechána neupravená.Volné terény - freeride: je možno se vyřádit na neupravovaných sjezdovkách a v přilehlých "lesíčcích" (pro snowboardisty jsou vhodné sněžnice). Běžky: především v okolí Banska, ale záleží na sněhové nadílce.
Mezi řekami Mestou a Strumou se tyčí pohoří Pirin. Jeho rostlinstvo má alpský ráz. Staří Slované věřili, že zde sídlí bůh Perun a tak vzniklo i pojmenování celého pohoří Pirin. Jeho nejvyšší vrchol Vichren (2914m) je třetí nejvyšší na balkánském poloostrově. Za jasného počasí je z něho vidět až na bájný Olymp v Řecku. Pirin je přírodní rezervace - národní park, důsledně chráněný před nežádoucími civilizačními zásahy. Panenská příroda a alpský charakter dávají záruku, že svou dovolenou prožijete v ideálních podmínkách. Přitažlivá pro lyžaře je zejména skutečnost, že zde průměrná sněhová pokrývka od začátku ledna do konce dubna dosahuje až 2,5-3m. Na Pirinu se lyžuje především v areálu Šiligarnika, vybudovaném pod vrcholem Todorka (2746m).
Trojsedačková lanovka začíná v 1.700 m a končí ve výšce 2.400 m. Velká sjezdovka je dlouhá 2.500 m a zhruba v polovině se dělí na dvě části. Střídají se úseky červené a černé jsou skvělou příležitostí pro náročnější lyžaře. Menší sjezdovka pod Todorkou-Plato je o něco kratší (1.400 m), ale o to krásnější, prostředí rozeklaných štítů Pirinu Vás zcela jistě uchvátí. Plato je ve výšce 2.150 m až 2.470 m. Pod sjezdovkami jsou ski servis, půjčovna a úschovna lyží, snowboardů a bot, stánky s občerstvením, restaurace. Areál Šiligarnika je od městečka Bansko vzdálen 11 km. Pro skutečně náročné lyžaře je zde možnost sjíždět některé terény v rámci programu extrémního lyžování.
Bansko (930 m) se nachází 160 km jižně od Sofie. Jedinečnost Banska je podtržena i místním nářečím, které je používáno právě jen v Bansku. Město bylo založeno v 17. Století Bulhary, kteří odmítli přijmout islám, jenž se Turci pokoušeli zavést během nadvlády nad Bulharskem. V průběhu 18. Století zbohatlo řemesly a obchodem. Začaly se stavět výstavní kamenné domy, které plnily i obrannou funkci před Turky. Historický střed Banska tak představuje i ojedinělou architektonickou památku.
Místní lidé jsou dobrosrdeční, pohostinní a hrdí na svou minulost. Důkazem toho je i péče, kterou zde věnují svým památkám. Skvěle udržované domy, čistota, cit pro detail jsou charakteristické pro tuto oblast Bulharska. Dnes se můžete v Bansku setkat s historií, ale i se současností.
Nabídka všech možných druhů zábavy, stylovými vinárnami počínaje a kasinem konče, Vás zcela jistě upoutá.