Informace o zemi: Malajsie

Hlavní město Malajsie: Kuala Lumpur (1,3 miliony obyvatel)

Důležitá telefoní čísla: Zastupitelský úřad ČR v Kuala Lumpur: Embassy of the Czech Republic, 32, Jalan Mesra off Jalan Damai, 55000 Kuala Lumpur, tel.: 00603-2427185, 2413205, mobil: 00611-333044

Zeměpisné údaje:

Malajsie je úchvatnou zemí s krásnou přírodou a palmovými háji. Vládne tu tropické podnebí s vysokými teplotami během celého roku i velkým množstvím srážek. Rovníkové deště panují v dubnu a květnu, podruhé v říjnu a listopadu. Nejlepší dobou pro návštěvu Malajsie jsou proto zbývající měsíce. Do Malajsie se létá, je však potřeba využít některé významné evropské letiště, protože přímá linka z Prahy do Kuala Lumpur neexistuje. Například z Londýna to do metropole trvá zhruba dvanáct hodin. Malajsie má několik mezinárodních letišť, nejznámější je Subang, který je od Kuala Lumpur vzdálený dvacet kilometrů. Spojení s městem zajišťují autobusy, jízda trvá půl hodiny, autobus jede dvakrát do hodiny. Do Malajsie je možné přicestovat i lodí, hlavní přístavy jsou Pinang, Kelang, Kota Kinabalu, Sandakan. Vlaky jezdí mezi Singapurem a Kuala Lumpur, denně mezi Bangkokem v Thajsku a městem Butterworth v Malajsii. Po souši je možné přijet po dobrých silnicích z Thajska a ze Singapuru. Východní státy Malajsie Sarawak a Sabah mají dobré spojení s Borneem, součástí sousední Indonésie.

Historie země Malajsie

Ve 14. století vládl nad územím sultanát, poté ho dobyli Portugalci, které v polovině 17. století vystřídali Nizozemci. Od 18. století byl stát pod nadvládou Britů jako britský protektorát. Z významných středisek Malajsie byly vytvořeny korunní kolonie - Singapur, Britské Malajské státy, Úžinové osady. Během 2. světové války bylo území okupováno Japonskem. Po válce došlo ke sjednocení kolonií a vznikl Malajský svaz, později v rámci Commonwealthu. V roce 1963 vytvořilo jedenáct malajských států Malajsijskou federaci, dnešní Malajsie je tvořena třinácti státy.

Tipy a kam na výlet v Malajsie

Kuala Lumpur, koloniální architektura v Malace, pláže na ostrově Penang, souostroví Langkawi, pohoří Cameron, potápění na ostrovech u východního pobřeží

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Cestuje se na cestovní pas ČR platný nejméně šest měsíců po datu vstupu na území Malajsie. Cestovatelé z ČR nepotřebují při cestách do Malajsie vízum pro pobyt v délce do 90 dní.

Měna, aneb čím se platí:

Ringgit (MR) = 100 senů

Nákupy a co nakupovat v Malajsie:

Typickým suvenýrem z Malajsie jsou například ručně batikované oděvy, výrobky ze stříbra, cínu a mosazi, keramika a dřevené předměty, které vyřezávají příslušníci domorodých kmenů. Dražším suvenýrem je zlato. Z Malajsie je naprosto zakázáno vyvážet cokoliv do Izraele. Dále je zakázáno vyvážet živé nebo mrtvé korály (s výjimkou klenotnického zpracování), želví vejce a rattan (pouze některé druhy).

Kolik co stojí a ceny:

Služby odpovídají ekonomickému boomu v teritoriu. Neexistuje nedostatek jakéhokoliv zboží. S přihlédnutím k potřebám a zvyklostem muslimského a hinduistického obyvatelstva se většina potravin dováží z USA, Austrálie či evropských zemí, čemuž odpovídá vyšší cenová hladina. Služby výrobní a nevýrobní povahy jsou také značně finančně náročné, protože se většinou jedná o licenční služby světových firem. Pevninská část Malajsie je obecně levnější než Sarawak a Sabah na ostrově Borneo (přibližně o třetinu). Skromný cestovatelský rozpočet je okolo 25 USD denně, nocovat budete ovšem v levných čínských hotelech a jíst skromně. Za jídlo v restauraci zapaltíte již 8 - 15 USD, lepší hotel s vlastní koupelnou přijde na 30 - 50 USD. Malajské bankovní služby jsou na vysoké úrovni, při směně si banky účtují obvykle 2-3 dolary. Kreditní kartou je možné platit ve větších hotelích a restauracích, rovněž je možné vybírat hotovost z bankomatů.

Doprava a dopravní informace:

vnitrostátní leteckou přepravu zajišťuje za přijatelné ceny společnost MAS. Letadlo budete pravděpodobně potřebovat pouze pro přelet do Východní Malajsie - Sarawaku a Sabahu. V tom případě je výhodnější odlétat z Johor Bahru než z Kuala Lumpuru. Pro cestování po kontinentální části Malajsie vystačí běžný návštěvník s pozemní dopravou. Autobusová doprava je v Malajsii na velmi dobré úrovni a za přijatelné ceny. Ve Východní Malajsii se autobusy či mikrobusy dostanete do větších měst. Rovněž cestování po železnici je příjemné a poměrně rychlé, v kontinentální Malajsii jsou ovšem de facto pouze dvě tratě: ze Singapuru přes Kuala Lumpur do Thajska a odbočka na severovýchod do Kota Bharu. Na Sabahu je úzkokolejka z Tenomu do Kota Kinamalu.

Náboženství a lidé:

islám, buddhismus

Jazyk a jak se domluvím v Malajsie:

Úřední řeč: malajština

Lékař a lékařské důležité informace:

Zdravotnická péče je v Malajsii na přijatelné úrovni. Je tady dostatek státních i soukromých nemocnic a klinik s velmi rozdílnou úrovní poskytované péče. Některé soukromé nemocnice odpovídají běžné úrovni lékařských zařízení v západních zemích. Ceny jsou úměrné službám a úrovni státního nebo soukromého zařízení a mohou se tudíž pohybovat od několika set do několika desetitisíců korun. Pouze konzultace u lékaře bez léků a ošetření stojí 10 až 100 USD. Všechny poplatky je třeba platit po provedeném ošetření. V případě nutnosti hospitalizace v nemocnici se vyžaduje zaplatit zálohu kryjící předpokládaný pobyt v tomto zařízení (až 200 USD/den). Doporučujeme, aby všichni cestovatelé do Malajsie byli připojištěni. Pro cesty do Malajsie není požadováno žádné očkování, avšak v poslední době se šíří nákaza žloutenky typu A. Proto lze doporučit očkování proti této nemoci. Též se vyskytuje tzv. horečka dengue (nemoc je přenášena infikovanými moskyty, projevuje se vysokými teplotami a otoky v místě bodnutí). V případě pozdního stanovení diagnózy je smrtelná. Velice častým je také výskyt malárie, a to především v období dešťů.

Jídlo a potraviny:

Stravovacích kapacit je v zemi dostatek, prolínají se tu všechny typy východoasijské kuchyně. Většina jídel je velmi kořeněná se zázvorem, kokosovým mlékem a oříšky. Typickým jídlem je sambals, chilli pasta s cibulí, se kterou se potírají všechna pečená masa. Často se podává i ikan bilis, ryba sušená na slunci s dresinkem nebo rojak, chutný salát s různými druhy ingrediencí. Nedílnou součástí každého stolování je čerstvé ovoce a dary moře. Voda by měla být nezávadná, je však jistější ji kupovat balenou a s neporušeným uzávěrem. Přestože tady převažuje islámské náboženství, můžete si dopřát skelničku alkoholu, například místního piva Tiger. Spropitné v restauracích by se mělo pohybovat kolem deseti procent z účtované částky. Obvyklé je nechat na stole drobné mince.

Zajímavosti a informace o Malajsie:

Důležitá telefonní čísla: policie 999, ambulance 999, hasiči 994. Čas v Malajsii je plus sedm hodin.