Informace o zemi: Mauricius

Hlavní město Mauricius: Port Louis (150.000 obyvatel)

Důležitá telefoní čísla: Sterling House,11 - 12 Lislet Geoffrey St.,Port Louis,Mauritius Kontakt: Tel.: 210 93 12-17 Fax: 210 9322

Zeměpisné údaje:

Republika Mauricius leží na souostroví Maskarény v západní části Indického oceánu. Ostrovy jsou sopečného původu, obklopují je korálové útesy, největším z nich je Mauricius. Povrch je tedy hornatý, podnebí vlhké tropické, cca třetinu plochy zabírá tropický prales. Jedná se o relativně vyspělý stát s hustou dopravní sítí a významným cestovním ruchem. Ostrov Mauricius se mj. proslavil dvěma známkami, červenou a modrou, jichž se dochovalo 15 a 12 kusů a jsou proto velmi ceněny. Nyní je tento ostrov vulkanického původu je oblíbeným cílem turistů z celého světa, ale není zahlcen masivní turistikou. Většina pobřeží je ohraničena korálovým útesem. Neuvěřitelně čistá voda je zabarvena do všech možných odstínů modré. Ostrov je opravdovým rájem pro milovníky exotických dovolených. Pobřeží tvoří krásné pláže s bílým pískem, které jsou lemovány osobitými hotelovými komplexy. Téměř všechny hotely jsou na vysoké úrovni a nabízí klientům nejen komfort a pohodlí, ale také nejrůznější sportovní a odpočinkové aktivity. Hotely mají svá vlastní fitcentra, k dispozici jsou tenisové kurty, stolní tenis, minigolf, v některých hotelích je také squash s klimatizovanými kurty.. Ke koupání lze využít hotelových bazénů a nebo si vybrat z velkého množství překrásných pláží, kterých je tu plno. Jedním z nejlepších míst je BLUE BAY, je zde krásný bílý písek a velmi čisté moře. Další pláž s bohatou podvodní florou a faunou je BELLE MARE, nedaleko odtud se nachází přírodní mořské jezero, které má sladký podzemní pramen.

Historie země Mauricius

Ostrov pravděpodobně objevili v 16. století malajští a arabští námořníci. Kolem roku 1513 byl ostrov objeven Portugalci, kolonizován byl až Nizozemci roku 1598. Od roku 1715 obsazen Francouzi, od roku 1810 Brity. Britskou kolonií se oficiálně stal roku 1814. Po 2. světové válce vzrostlo hnutí za nezávislost, o níž usilovali zejména Indové. Proti nadvládě indické menšiny vystupovali Francouzi a Kreolové. 12.3.1968 byla vyhlášena nezávislost Mauricia v rámci britského Commonwealthu. Velká Británie si však pod svou kontrolou nechala Britské indickooceánské území, na jehož část, spravovanou do roku 1965 z Mauricia, si tento ostrovní stát dělá nárok. Podle změny ústavy se Mauricius stal 12.3.1992 republikou pod názvem Republika Mauricius.

Tipy a kam na výlet v Mauricius

Port Louis - mix kultur, Indové, Muslimové, Číňani, živý trh, Přírodní historické muzeum - replika blbouna nejapného, mešita Jummah, Lurdy Indického oceánu Svatyně P?re Laval, botanická zahrada. Kus od města Curepipe jsou vodopády Tamarind. NP Black River Gorges - krásná horská oblast, nejlepší přijet od září do ledna, kdy příroda kvete Ostrov Rodrigues - vulkanický 18 km dlouhý a 8 km široký ostrov obklopený korálovými ostrovy. Belle Mare - pláž podél východního pobřeží, poblíž jsou ruiny mlýna na cukrovou třtinu. K největším zážitkům však patří mauritijské slavnosti, např. pouť k posvátnému jezeru GRANT BASA, obřadní chůze ohněm, festival HOLI, kde se navzájem obyvatelé stříkají obarvenou vodou, nebo DIVALI, kdy se zapaluje množství olejových lamp.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Víza jsou udělována bezplatně přímo na letišti za předpokladu, že pobyt nepřesáhne 14 dnů. Prodloužení víza se provádí rovněž bezplatně prostřednictvím imigračního úřadu v Port Louis, nebo u místní policejní stanice na základě předložení platné zpáteční letenky a prokázání dostatku finančních prostředků, či zajištěného ubytování Ceny víz nebo jiných podmínek a požadavků vízové politiky si prosím ověřte před odjezdem všechny uvedené informace na příslušných ambasádách nebo na Ministerstvu zahraničních věcí (www.mzv.cz)

Měna, aneb čím se platí:

MUR - mauricijská rupie = 100 centů

Nákupy a co nakupovat v Mauricius:

Hlavním nákupním centem je CUREPIPE CUREPIPE. Je zde spousta malých obchůdků, především čínských, kde můžete pořídit veškerý sortiment zboží, od potravin až po oděvy. Mezi nejoblíbenější suvenýry, které si turisté odvážejí, se řadí modely lodí, oblečení, indické výrobky, boty, různé košíky a rukodělné výrobky, známky a různé výšivky. Nejlepší místa na nákupy jsou v Port Louis, Curepipe a Rose Hill. Dejte si pozor při kupování mušlí, korálů nebo výrobků z želvích krunýřů a dalších produktů moře. Se zvyšováním turistů dochází totiž ke značnému devastování těchto mořských krás a vytváření různých suvenýrů, které turisté s oblibou kupují. Uvědomte si, že prodávání takovýchto výrobků je vládou zakázané a při odjezdu z ostrova by Vám mohli být tyto suvenýry zabaveny. Nepodporujte proto ničení přírody kupováním těchto suvenýrů. Velmi oblíbené jsou i šperky, jejichž výroba má zde dlouhou tradici. Vyrábějí je zejména muslimové a Indové. Nakoupit zde můžete různé druhy koření, zeleniny nebo sušeného ovoce. Nezapomeňte také na vanilku, čaj a zdejší rum.

Kolik co stojí a ceny:

Levně se najíte od dolaru do pěti, ve slušné hospodě do 20, v lepších restauracích za dvacet a víc. Ubytování není levné, pokoj získáte od 10 do 30, ve slušném hotelu počítejte do 60, ve špičkovém se dostanete mnohem výš. Přesto je Mauricius pořád poměrně levný a vystačíte tu s 25 dolary na den. Pokud budete trpěliví ,podaří se Vám většinou zboží usmlouvat na tržištích až o polovinu levněji.

Doprava a dopravní informace:

Turisté nejčastěji využívají taxislužeb, dále je možnost pronájmu automobilu s řidičem, který slouží zároveň jako průvodce anebo pronájem auta bez řidiče. Podmínkou je vlastnictví mezinárodního řidičského průkazu a minimální věk řidiče 23 let. Na Mauritiu se jezdí vlevo. Expresní autobusy jezdí mezi hl. městem a Mahébourgem několiktá za den a staví na letišti, které je poblíž Mahébourgu. Air Mauritius lítá na Rodrigues dennně (asi 90 minut); helikoptérou se můžete rovněž 15-20 minut nebo i hodinu proletět nad ostrovem. Autobusy jsou většinou kvalitní. Je tu několik společností, ale žádná nepokrývá celý ostrov. Lístky jsou levné a revizoři je často kontrolují.

Náboženství a lidé:

hinduisté 54 %, římští katolíci 26 %, muslimové 13 %, protestanté 4 %

Jazyk a jak se domluvím v Mauricius:

Úřední jazyk: angličtina kreolizovaná francouština, místní jazyky

Lékař a lékařské důležité informace:

Státní nemocnice jsou zdarma, jak pro turisty, tak pro domácí, avšak počítejte zde s velkým množstvím lidí a s dlouhou čekací dobou. Lepší, ale mnohem dražší, alternativou jsou soukromé nemocnice a kliniky. Po celé zemi je široká síť lékáren. Mají většinou otevřeno od po – so, od 8.30 – 18 hodin. Seznam všech lékáren, které mají otevřeno v noci nebo v neděli naleznete v místním tisku. Nevyskytují se zde ani žádné tropické choroby.

Jídlo a potraviny:

Jistě Vám přijde k chuti pestrá kuchyně s množstvím mořských plodů a exotického ovoce. Základní surovinou používanou ve zdejší kuchyni jsou místní rajčata zvaná Pommes d´amour, která dávají jídlu barvu, česnek a cibule přidá chuť a zázvor exotickou příchuť.Zdejší typické omáčky Rougaille a Vingaye dostaly své jméno z francouzského slova označující česnek – ail. Důležitou součástí této kuchyně je jak rýže, tak kari, které je i tradicí kreolské kuchyně. Indická kuchyně je plná pokrmů z ryb, zeleniny, exotického koření a masa. Nesporně nejoblíbenějším kořením je chilli, které roste po celém ostrově, jak divoce, tak kultivovaně. Nejoblíbenějším muslimským pokrmem je briani, což je výborný mix rýže, brambor, koření a masa. I Číňané dokázali prosadit svoje typické ostře kořeněné pokrmy. Salát z palmových srdíček, kterému se také přezdívá Milionářský salát, je jednou z vyhledávaných specialit a palmová srdíčka se vyvážejí do celého světa. Klasického uzeného lososa zde úspěšně nahradili uzeným merlinem. Pochutnat si můžete také na výborných ústřicích. Oblíbenou zdejší pochoutkou je také divočák nebo srna. Oblíbená je také drůbež, křepelky a bažanti. Nejlepší kari na ostrově se připravuje na hladkém kameni zvaném Roche Carri, který má každá hospodyně. Kari se rozdrtí na pastu a každá hospodyně do něj přidá jiné suroviny, takže můžete ochutnávat pokaždé originální výtvor. Ochutnat můžete samozřejmě i obrovské množství ovoce – liči, mango, vodní meloun, ananas, karambolu, jack fruit, avokádo, papayu, corasol nebo zat. Pokud chcete ochutnat od každého něco, zajděte si na klasický bufet. Jistě tam najdete muslimské briani, indické kuřecí kari, čínské vepřové, kreolské grilované hovězí a francouzské zeleninové pokrmy. Servírování pokrmů je také nádhernou přehlídkou všech kultur. Vždyť, kde jinde Vám budou servírovat indické zálivky v čínském porcelánu spolu s tradičním kreolským kari.

Zajímavosti a informace o Mauricius:

Časové pásmo (posun oproti zimnímu času v ČR) :+3 hod. Mauritius je jednou z nejbezpečnějších zemí, kriminalita je zde prakticky nulová,