Informace o zemi: Srí Lanka

Hlavní město Srí Lanka: Kolombo (2 miliony obyvatel)

Důležitá telefoní čísla: ČR má v hlavním městě Srí Lanky honorární konzulát, kde se komunikuje v angličtině nebo sinhálštině: Honorary Consulate of the Czech Republic, P.O.Box 1626 188, Vauxhall Street Colombo 02, telefon 00941-423578, 436723, 328908

Zeměpisné údaje:

Srí Lanka je jedno z nejexotičtějších míst světa. Krystalicky čisté moře omývá pláže z bílého písku, kokosové palmy kryjí starobylé památky. Vnitrozemí ukrývá fascinující přírodu plnou krásných květin, říček, zvířat. Srí Lanka je vyhlášená tropickým podnebím s velmi horkými a slunečnými dny, večery jsou ale chladnější. Teploty jsou po celý rok těsně pod 30 °C. Ideální doba pro cestu je mezi měsíci únor a duben, či mezi měsíci červenec a listopad. Ve zbývajících měsících často zuří monzunové deště. Na Srí Lanku je nejlepší přiletět, protože lodní linky z Indie byly kvůli občanské válce na severu Srí Lanky zrušeny. Letecká cesta však není z nejjednodušších, protože je třeba přesedat na některém významném evropském letišti, například v Londýně, odkud trvá cesta do Kolomba necelých 14 hodin.

Historie země Srí Lanka

Od 2. století se datuje rozkvět Sinhálské říše, od 5. století vládne v části ostrova království. Na začátku 16. století se ostrov pokoušejí ovládnout Portugalci, na konci století se to ale daří Nizozemcům. Koncem 18. století zemi získává Velká Británie a prohlašuje ji korunní kolonií. Ve čtyřicátých letech 20. století se země stává nezávislou, v roce 1972 je vyhlášena nezávislá republika v rámci Commonwealthu.

Tipy a kam na výlet v Srí Lanka

Obdivovatelům historie nabízí Srí Lanka staré buddhistické chrámy, a také nejstarší strom na světě „Bo Tree“ ve městě Anaradhapura - hlavním městě buddhismu. Podle pověsti Bo Tree vyrostl ze starého stromu, pod kterým dosáhl Buddha osvícení. Milovníkům přírody množství národních parků (kde ve volné přírodě žijí sloni, opice, leopardi), ptačích rezervací i tropický prales se 170 druhy orchidejí. Příznivcům odpočinku nabízí dlouhé písčité pláže, možnosti vodních sportů, rybolovu.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Cestovní pas ČR, jeho doba platnosti přesahuje alespoň o dva měsíce platnost žádaného víza, které se cestovatelům uděluje zdarma při příjezdu na Srí Lanku. Je potřeba prokázat zajištění pobytu (rezervace hotelu a dostatečné množství peněz nebo šeků v minimální výši 30 USD na osobu a den pobytu). Vízum je zpravidla vydáváno k jednomu vstupu na dobu pobytu 30 dnů. V případě cesty za jiným než turistickým účelem je nutno žádat o vízum na velvyslanectví Srí Lanky ve Vídni, které sídlí na adrese Rainergasse 1/2/5, tel.: 00431-5037988, fax: 503 79 93. Veškerá směna cizí valuty na srílanské rupie musí být zaznamenána na formuláři Customs and Immigration Form, který se vyžaduje při podání žádosti o prodloužení víza.

Měna, aneb čím se platí:

Rupie (SLR) = 100 centů

Nákupy a co nakupovat v Srí Lanka:

Mezi vyhledávané suvenýry patří ručně malované a vyřezávané masky démonů, mosazné konvice, rákosové výrobky, slamáky, drahokamy a nebo vyhlášený ceylonský čaj, kterého na tržištích najdete haldy

Kolik co stojí a ceny:

Služby jsou na přijatelné úrovni, ceny na srovnatelné úrovni jako v ČR. Ubytování je pro cestovatele o polovinu dražší než pro tuzemce. Nejlevnější ubytování lze pořídit asi za 300 rupií, a to ve hlučných a vzdálenějších lokalitách s nízkou úrovni hygienických zařízení a čistoty, kde se často vyskytují komáři, švábi a jiný hmyz. Atraktivní ubytovací zařízení bývají v sezóně plná a jsou samozřejmě podstatně dražší.

Doprava a dopravní informace:

Co se týče automobilové dopravy, potřebujete český i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčování aut je sice možné, ale poměrně rizikové, protože doprava je velmi hektická, dopravní přepisy se příliš nedodržují. Ulice jsou navíc přeplněné vozidly, zvířaty, cyklisty, turisty a místními obyvateli, kteří si klidně povídají uprostřed ulice. V půjčovnách si můžete vypůjčit vůz bez klimatizace i klimatizovaný mikrobus, minimální věk pro vypůjčení vozu je 18 let. Doporučujeme ale spíše vůz s řidičem, což je nepříliš drahá varianta a rozhodně bezpečnější způsob cestování po Srí Lance. Údaje o nejvyšší povolené rychlosti se liší - v některých publikacích je jen 32 km/h, v jiných 56 km/h ve městech a 75 km/h na ostatních silnicích. Jezdí se vlevo. Autobusová doprava spojuje všechna obydlená místa, autobusy jsou v rozumné kvalitě. Taxi stojí v každém městě. Využít můžete služeb rikši za velmi směšnou cenu. Železniční doprava spojuje hlavní město Kolombo se všemi turisticky zajímavými místy, ale musíte počítat s tím, že vagóny první třídy, klimatizované a jídelní vozy tady prakticky nenajdete. Vnitrostátní lety fungují denně mezi letištěm Ratmalana v Kolombu a malými letišti Batticaloa, Trincomalee, Gal Oya a Palali. Využít můžete i helikoptéry s vojenskými piloty, kteří často létají s turisty po zajímavých oblastech.

Náboženství a lidé:

buddhismus

Jazyk a jak se domluvím v Srí Lanka:

Úřední řeč: sinhálština Na Srí Lance se bez problémů ale domluvíte anglicky, protože jde o původní kolonii Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Anglicky umí prakticky i chudina, což je mnohdy velmi překvapivé

Lékař a lékařské důležité informace:

Zdravotnická péče je na přijatelné úrovni. Je vhodné brát během pobytu na Srí Lance antimalarika. Doporučuje se očkování proti tyfu, tetanu, dětské obrně, meningitidě a japonské encefalitidě, hepatitidě typu A, vzteklině, neštovicím, choleře a žluté zimnici. Je třeba počítat s případnými žaludečními problémy po příjezdu na Srí Lanku a přechodu na místní stravu. Plná aklimatizace vyžaduje cca dva týdny. Během nich se někdy dostavují pocity apatie nebo únavy a bolesti hlavy. Je třeba často pít tekutiny, aby nebyl organismus dehydratován. Také se doporučují pravidelné doušky tvrdého alkoholu. Doporučuje se používat repelent před hmyzem nebo elektrické odpuzovače. Případné štípance dobře mizí po potření místními mastmi (např. Cetrimide, Crotamiton, Malathion apod.). Před sluncem je třeba chránit zdraví pokrývkou hlavy a pobytem ve stínu. Je nutno používat opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem.

Jídlo a potraviny:

Cejlonská kuchyně je proslulá častým používáním kari a pálivých koření. Národním jídlem je rýže s kari, často se podává také hoppers, vdolek s lívance a vaječným krémem. Vzhledem k tomu, že se prakticky na každém kousku ostrova pěstuje čaj, je zde nejoblíbenější právě tento nápoj. Podává se s mlékem a smetanou. Spropitné by se mělo pohybovat kolem deseti procent z účtované částky Co se týče stravování, v restauracích volte raději jistější jídla a vybírejte si od pohledu čistší a kvalitnější podniky. Podává se hlavně rýže a dary moře, vegetariánství není rozšířeno tak jako v Indii. Evropskou stravu najdete zejména v lepších hotelech. Ovoce seženete za levný peníz na tržištích, požívejte ho však po pečlivé dezinfekci. K pití volte buď zahraniční limonády nebo balenou pitnou vodu. Pokud už musíte pít vodu z kohoutku, je vždy lepší pít ochlazenou vodu z horkého kohoutku než ze studeného kohoutku. Nedoporučuje se led v nápojích, protože může být z nekvalitní vody. Alkohol je běžně k dostání, zahraniční nápoje jsou drahé. Rozhodně se nedoporučuje pití vody na ulicích, protože hrozí vážné problémy. Je bezpečnější kupovat balenou vodu s neporušeným uzávěrem.

Zajímavosti a informace o Srí Lanka:

Čas je plus 4,5 hodiny. Důrazně nedoporučujeme příliš ležérní a odvážné oblečení, ženy se na plážích nesmí opalovat nahoře bez ani v příliš malých bikinkách. Do posvátných chrámů není povolen vstup s odhalenými rameny a koleny