Informace o zemi: Tunisko

Hlavní město Tunisko: Tunis

Důležitá telefoní čísla: Velvyslanectví České republiky v Tunisu: Ambassade de la République Tcheque, 98, Rue de Palestine BP 53, TN-1002 Tunis Belvedere, tel. 00216 71781916, 71780456

Zeměpisné údaje:

Tunisko leží v severní části Afriky. Západní částí sousedí s Alžírskem a východní s Libyí. Omýváno je Středozemním mořem. Při vyslovení názvu Afrika si představíme exotické dálky, opak je pravdou, Tunisko je od nás vzdušnou čarou pouhé 2,5 hodiny letu. Je známé širokou nabídkou možností sportovních kulturních aktivit. Na většině pláží najdete rozmanitou nabídku vodních sportů včetně letů padákem.

Historie země Tunisko

První osady Féničanů vznikly na území Tuniska v 11. století př.n.l. Roku 814 před Kristem bylo založeno město Kartágo. Po punských válkách bylo zničeno a země se stala součástí Římské říše. V 7. století je obsadili muslimští Arabové a koncem 16. století se stalo součástí Osmanské říše, ale později si vydobylo faktickou suverenitu. Zdejší vládcové - bejové se často obraceli na Evropu, jen aby čelili osmanskému vlivu, a snažili se zavádět západní reformy. V polovině 19. století se země u evropských bank zadlužila natolik, že to posloužilo Francii jako záminka k tomu, aby v roce 1881 převzala kontrolu nad zemí. Bej zůstal loutkovou figurkou a francouzští kolonisté zabrali většinu nejlepší půdy. Trvající nepokoje vedly v roce 1920 ke vzniku národní strany Destúr. Roku 1934 se odštěpilo radikální křídlo strany s názvem Neo Destúr pod vedením Habíba Bourguiby. Za 2. světové války on a jiní vůdcové vytvořili protifašistickou vládu, kterou roku 1943 svrhly jednotky odbojového hnutí Svobodná Francie pod vedením generála de Gaulla. Přesto umožnil Bourguibovi jeho vliv vést v 50. letech s Francií jednání o nezávislosti. Když Tunisko v roce 1956 získalo nezávislost a následující rok vyhlásilo republiku, stal se prvním prezidentem. Vládl do roku 1987. Jeho nástupce generál Zín al-Ábidín Ben Alí zavedl umírněnější režim a snažil se reformami oživit stagnující hospodářství. Obnovil rovněž diplomatické styky se sousedními státy, například s Libyí a Egyptem. Do roku 1987 bylo Tunisko státem s jedinou politickou stranou. Původně doživotní prezident, který byl jen formálně zodpovědný volenému shromáždění. Byl sice zaveden pluralitní systém, ale strana Neo Destúr má v novém Národním shromáždění naprostou převahu poslanců.

Tipy a kam na výlet v Tunisko

Tunis - medina (historické staré město)i nová čtvrť Ville Nouvelle postavená ve francouzském stylu, museum Bardo se sbírkou unikátník římských mozaik, Kartágo - moc toho bohužel opravdu nezbylo, malebné městečko Sidi Bou Said v sezóně plné turistů, amfiteátr v El - Jemu, vykopávky z římských časů v Dougga, Kairouan - jedno z významných měst pro muslimy s jedinečnou Velkou mešitou, Sahara, horské oázy na záadě země

Víza, vízum a obecné vízové informace:

K cestě do Tuniska je potřeba platný cestovní pas s pobytovým vízem do tří měsíců. Pro zájezdy organizované cestovní kanceláří není vízum potřeba

Měna, aneb čím se platí:

Jednotkou měny je tuniský dinár (TD), drobnou jednotkou jsou millímy (M). 1 TD = 1.000 M. V Tunisku si můžete vyměnit cestovní šeky a eurošeky. Devizové prostředky přes 1000 TD by měly být v případě, že budou opět vyvezeny, deklarovány při příjezdu na hranicích. Dovoz a vývoz TD je zakázán. Výměna devizových prostředků je možná v bankách, hotelích a směnárnách za skoro stejný kurz. Při výjezdu je možné 30% vyměněných TD (maximálně však 100 TD) opět směnit na letišti, je nutné předložit potvrzení o výměně. Z tohoto důvodu se doporučuje směňovat postupně a potvrzení o výměně si uschovat. Kreditními kartami můžete platit v některých 4* a 5* hotelích a také u obchodníků. Upozorňujeme, že přes poledne bývají směnárny většinou zavřené, stejně jako některé obchody.

Nákupy a co nakupovat v Tunisko:

V Tunisku se dá najít pro každého něco. Ať už za pevné ceny v supermarketech, tak na rušných tržištích, ke kterým neodmyslitelně patří smlouvání o ceny. Co si můžete přivést? Kaftan, kožené výrobky a parfémy z Tunisu, ozdobné ptačí klece ze Sidi Bou Said, hrnčířské výrobky z Nabeulu, koberce a koření z Kairouanu, předložky a „pouštní růže“ z Tozeuru, mořské houby ze Sfaxu a z ostrova Djerba. Šafrán z Douzu je nejcennějším kořením na světě, neboť z 5.000 rostlin se získá necelých 30 g koření. Doporučujeme Vám odvést si zakoupené zboží s sebou, abyste se vyhnuli dlouhým dodacím lhůtám. Tunisko se může pochlubit rozvinutým textilním průmyslem. Proto doporučujeme návštěvu některého módního salónu nebo butiku ve velkých městech.

Kolik co stojí a ceny:

Podle informací z Tuniské národní centrály cestovního ruchu se v Tunisku ceny v kamenných obchodech mezi sebou příliš neliší. Jiné je to v případě tržišť - tam je smlouvání součástí nákupního obřadu a ceny je možné usmlouvat až na tři pětiny původní ceny. I v Tunisu platí to, co i v jiných přímořských zemích - na turisticky atraktivním pobřeží se prodává dráž než ve vnitrozemí.

Doprava a dopravní informace:

K dopravě v Tunisku můžete využívat místní taxi, které najdete u každého hotelu a v centru města za velice přijatelné ceny. Mezi další možnosti cestování patří vlaková a autobusová doprava, nebo si můžete vypůjčit osobní automobil (cca 80 TD/den). Řidič musí mít nejméně 21 let a musí vlastnit řidičský průkaz alespoň 1 rok, rovněž musí mít i platný mezinárodní řidičský průkaz. V případě, že nechcete cestovat individuálně, můžete využít dalších služeb naší cestovní kanceláře a zúčastnit se některého z nabízených fakultativních výletů. Doporučujeme Vám zakoupit si fakultativní výlety až na místě u delegáta, neboť cena zájezdů, jejich nabídka i měnový kurz se mohou během sezóny měnit.

Náboženství a lidé:

sunnitský islám (99%)

Jazyk a jak se domluvím v Tunisko:

Oficiálním jazykem je arabština, ale v turistických centrech na pobřeží a ve větších městech se domluvíte dobře i anglicky, německy, francouzsky a italsky.

Lékař a lékařské důležité informace:

V případě nutné lékařské pomoci se obraťte na recepci hotelu nebo delegáta cestovní kanceláře, který zajistí přivolání lékaře. Za návštěvu lékaře zaplatíte cca 40 - 50 TD. Na léky a ošetření vystaví lékař fakturu, kterou po návratu zašlete Vaší pojišťovně k úhradě. Vezměte si s sebou léky proti střevním a zažívacím problémům a proti úžehu či úpalu.

Jídlo a potraviny:

Hygienické poměry v Tunisku jsou dobré, přesto doporučujeme pít pouze zakoupenou pitnou vodu nebo minerálku. Neomývejte ovoce a zeleninu ve vodě z hydrantů na ulici.Ve většině hotelů a restaurací mají jídelní lístky ve francouzštině nebo i v jiném světovém jazyce. Najdete na nich známá evropská jídla i místní speciality. Mechouia je salát z rozmixovaných rajčat, zelené papriky, natvrdo uvařených vajec, tuňáka a kapary se zálivkou z olivového oleje a citrusové šťávy. Brik najdete na všech tradičních jídelních lístcích. Uvnitř tohoto pirohu je celé vejce, nadrobno nakrájená petrželka, cibule a brambor. Dalším oblíbeným jídlem je cous-cous, což je dušené skopové, drůbeží nebo rybí maso se zeleninou a vařenou semolinou, krupicí z tvrdé pšenice. Tuniské sladkosti se dělají hlavně z oříšků a medu. Pokud nemáte rádi cukroví, nabízí se Vám široký výběr různých druhů čerstvého ovoce přímo ze stromu, které Vám to zcela vynahradí. Silná a aromatická tuniská káva je vynikající, ale nezapomeňte také ochutnat osvěžující mátový čaj podávaný v úzkých sklenicích. A co teprve tuniská vína! Červené Haut Mornag, Magon a Sidi Saad, bílá Thibar, Koudiat, Muscat de Kelibia a lahodná růžová Gris de Tunisie, Sidi Rais a Koudiat jsou výborná pro letní posezení. Boukha, „fíkové brandy“, je mnohem levnější než dovážený alkohol a místní lidé si ho míchají s Coca Colou. Thibarine je jemný datlový likér a místní pivo Celtia je lehké a osvěžující.