Informace o zemi: Vietnam

Hlavní město Vietnam: Hanoj

Důležitá telefoní čísla: Zastupitelský úřad ČR v Hanoji: Ambassade de la République Tcheque, Chu Van An J13, Hanoi tel.: 00844/8454131-2

Zeměpisné údaje:

Vietnamská socialistická republika leží v jihovýchodní Asii.Mezinárodní letiště jsou v Hanoji a Ho Či Minově městě. Do Vietnamu se létá přes významná asijská letiště, nejčastěji přes Bangkok, Kuala Lumpur, Hong Kong, Manilu a Singapur. Cesta z Londýna s dvouhodinovou přestávkou v Bangkoku trvá přibližně 17 hodin.Není jednoduché říci, která doba je pro návštěvu Vietnamu nejlepší, protože počasí je jiné na severu a jiné na jihu. V jižních oblastech vládne období dešťů od května do listopadu a sucha od prosince do dubna, kdy je také největší horko. V severních oblastech přichází horko od května do října, zatímco od listopadu do dubna tu panují studené sychravé větry. Hornaté oblasti jsou studenější než příjemné přímořské nížiny.

Historie země Vietnam

Už ve starověku vznikaly na území Vietnamu různé státy, ale všechny velmi silně ovlivňovala Čína. Počátkem 19. století došlo ke sjednocení země dynastií Nguyen, ale poté nastala kolonizace Francií. Na konci století vznikla Francouzská Indočína. Během 2. světové války země odolávala japonské okupaci, po skončení války vyhlásil Vietnam nezávislost a vznikla Vietnamská demokratická republika. Poté musel Vietnam čelit tlaku Francie, v krvavé válce na přelomu 40. a 50. let zvítězil a Francouzi museli odejít ze země. Jih země se stal nezávislým a byla vyhlášena Vietnamská republika, která však podlehla komunistickému severu notoricky známou válkou, do které byly zapojeny i vojenské síly Spojených států. V roce 1976 došlo ke sjednocení obou částí země a vznikla socialistická republika.

Tipy a kam na výlet v Vietnam

Ho Či Minovo město, Dalat, Nha Trang, nejznámnější plážové středisko, Hué, v minulosti hlavní město, kulturní a historické centrum Vietnamu, Hanoi, současné hlavní město, menší a příujemnější než Ho Či Minovo město (Saigon), záliv Halong s množstvím ostrovů, Ha Tien, potápění v mnoha přímořských střediscích.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Cestuje se na platný cestovní pas ČR. Je zavedena vízová povinnost. Turistická víza mají platnost jeden měsíc a nejsou zásadně prodlužována. Víza na letišti nejsou občanům ČR udělována. Při soukromých cestách je nutné, aby zvoucí osoby (známí, příbuzní) vyřídily na správě pasů a víz Ministerstva vnitra VSR (tzv. Správa A/18) pozvání k návštěvě. Velvyslanectví VSR, které sídlí na adrese Plzeňská 214, Praha 5 pak na základě vyplněného vízového dotazníku vyžádá souhlas k udělení víza. Při organizované turistice tyto formality vyřizuje cestovní kancelář. Na hraničních přechodech je nutné vyplnit pasovou průvodku, jejíž ztráta může vést ke komplikacím při výjezdu. Ve lhůtě dvou pracovních dnů je nutno provést policejní registraci pobytu (formuláře lze obdržet v hotelu). Pohyb po území VSR je volný s výjimkou zakázaných zón, k nimž jsou přístupové cesty označeny výstražnými tabulemi.

Měna, aneb čím se platí:

Dong (D) = 10 hao = 100 xu

Nákupy a co nakupovat v Vietnam:

Pokud si chcete přivézt hezký suvenýr, zvolte výrobky či rohože z rákosu, široké klobouky, typické hábity nebo dřevěný nábytek

Doprava a dopravní informace:

Co se týče automobilové dopravy, potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz a trpělivost při hledání půjčoven osobních vozidel, kterých je tu velmi málo, prakticky existují pouze ve velkých městech. Stav silniční sítě je špatný. Na silnicích panuje anarchie, nerespektuje se tu nejvyšší povolená rychlost, přednost, značka stop, předjíždí se na nepřehledných úsecích a za volantem se objevuje alkohol. Mýtné na mostech a dálnicích se platí ve směšné výši. Při jízdě ve městě doporučujeme maximální opatrnost, cesty mimo velká města jsou především v noci velmi nebezpečné. Jezdí se vpravo. Využít můžete autobusovou dopravu, ale autobusy nejsou v nejlepším stavu a jezdí přeplněné pasažéry. Minibusy často jezdí mezi turistickými hotely v hlavních městech. Poměrně kvalitní dopravu zajišťují vietnamské železnice. Vlaky na dlouhé trati a rychlíky jsou sice dražší, ale rychlejší, spolehlivější a pohodlnější. Kvalitní lodě operují mezi velkými přístavy. Letecká doprava je možná mezi mnoha obydlenými místy, například mezi městy Hanoj, Ho Či Minovo Město či Da Nang. Městskou hromadnou dopravu v Hanoji a Ho Či Minově Městě zajišťují minibusy a tramvaje. Využít můžete i služby rikšů, taxíků nebo mototaxíků. Čas je plus šest hodin.

Náboženství a lidé:

buddhisté (55%), katolíci (7%). Taoisté, konfuciánství

Jazyk a jak se domluvím v Vietnam:

vietnamština (86,7%), čínština, khmérština.Rozšířeným jazykem je angličtina i francouzština, vzhledem k socialistickému režimu se tu také domluvíte rusky

Lékař a lékařské důležité informace:

Doporučuje se očkování proti žloutence A, B, tetanu, japonské encefalitidě, břišnímu tyfu a TBC. V horských oblastech se vyskytuje malárie a na jihu země horečka Denge.

Jídlo a potraviny:

Potraviny kupujte jen balené, nejraději zahraniční produkce, které jsou na trhu k dostání za vyšší ceny než tuzemské produkty. Pitnou vodu převařujte, požívejte jen kupovanou v lahvích s originálním uzávěrem. Syrovou zeleninu a ovoce vždy pořádně dezinfikujte. V restauracích se stravujte minimálně, když už bude chtít ochutnat typické jídlo, dejte si nem - vepřové maso s nudlemi, vejci a houbami zabalené v rýžovém papíru, smažené a podávané horké. Doporučujeme však zvolit dražší a od pohledu lepší podnik. Oblíbeným nápojem je zelený čaj, nikdy však nevíte, z jaké vody je uvařen. Poměrně dobrým pivem je Bia Hoi.