Informace o zemi: Zanzibar-Tanzánie

Hlavní město Zanzibar-Tanzánie: Zanzibar - 157 634 obyvatel v roce 1988

Zeměpisné údaje:

Zanzibar, stát Tanzánie s rozsáhlou vnitřní samosprávou. Je to pohádkový ostrov v Indickém oceánu (nedaleko pobřeží Tanzanie),ostrov koření a tropického ovoce, ostrov nekonečných bílých pláží a azurového moře. Fascinující historie, exotické koření, dlouhé bílé písečné pláže s palmami, lemující malebné zátoky, a pohostinní lidé – to je kouzlo Zanzibaru. Zanzibar leží na západ od afrického pobřeží v Indickém oceá-nu a spolu s dalšími ostrůvky patří k Tanzánii, od které je vzdálený asi 35 km (z centrálního pobřeží je možné použít rychloloď – cesta trvá cca 2 hodiny, nebo přelet, který trvá cca 20 minut). Je 84 km dlouhý a 28 km široký. Staré Kamenné město, hlavní město ostrova, bylo organizací UNESCO vyhlášeno Světovým kulturním dědictvím (World Heritage Site). S labyrintem křivolakých uliček a bizarními krámky bylo kdysi důležitou obchodní křižovatkou především s prodejem otroků, dnes je srdcem ostrova s vládními paláci, rušnými trhy a muzei. Po celém ostrově se nacházejí pozůstatky islámské architektury, ruiny arabských šlechtických paláců, noblesní domy a kilometry liduprázdných pláží s bílým pískem. Lákavá je také procházka po pralese, ve kterém žije i jedna z nejvzácnějších opic světa (dnes již ohrožený druh) – červený kočkodan Kirkiho. Dnešní Zanzibar je známý díky pěstování exotického koření – roste tu hřebíček, skořice, vanilka a kardamon. Především je ale vyhlášený svými pestrými korálovými útesy, které lemují část východního pobřeží a jsou skvělým místem pro šnorchlování, ale i potápění nad vraky lodí. Na jižní špičce ostrova se nachází pláž Kazimkazi, kde je nádherné koupání a velká šance pozorovat delfíny ve volné přírodě. Návštěvníci se mohou vypravit na blízký ostrůvek Changu – domov stoletých želv s jedním z nejkrásnějších korálových útesů. Zanzibar je vhodný především pro klienty vyhledávající klidnou dovolenou ve skutečně tropickém prostředí. Doporučujeme kombinovat s pobytem v Mombase (Keňa), přelet trvá cca 30 minut nebo se safari na centrálním pobřeží Tanzánie, přelet trvá cca 20 minut.

Historie země Zanzibar-Tanzánie

Důležité starověké obchodní centrum západní části Indického oceánu bylo v 8. -10. století kolonizováno Araby a zčásti Peršany. V roce 1499 ho navštívil jako první Evropan Vasco da Gama. V roce 1503 Zanzibar dobyli Portugalci, ale roku 1698 byli vypuzeni ománským sultánem. V té době obyvatelstvo tvořilo 75% otroků. V roce 1861 byl ománský sultanát rozdělen a Zanzibar se stal nezávislým sultanátem. V roce 1925 byl protektorát Zanzibar přičleněn k britské kolonii Keňa.V roce 1961 byl během vyhrocených konfliktů mezi arabským a africkým obyvatelstvem vyhlášen vyjímečný stav. Po vleklých jednáních získal nakonec Zanzibar vnitřní samosprávu a 10.12.1963 byla vyhlášena nezávislost. Do revoluce v roce 1964 byl Zanzibar konstituční monarchií v rámci Commonwelthu, poté byl jmenovám prezidentem Obeid Amani Karume. Nový stát se spojil s Tanganikou a název byl přeměněn na Sjednocenou republiku Tanzanie. Zanzibar si uchoval vnitřní samosprávu, v roce 1985 dostal vlastní ústavu. Zanzibar vystupuje nezávisle na ústřední vládě, na rozdíl od Tanganiky, která vlastní vládu nemá, což bylo příčinou napětí. V roce 1995 se konaly první volby zanzibarského prezidenta (do té doby byl jmenován). Zvítězil dosavadní prezident Salmin Amour.

Tipy a kam na výlet v Zanzibar-Tanzánie

Zanzibar je přezdívaný jako ostrov koření. Neměli byste tedy opomenout si zaplatit tzv. pouť po místním koření. Staré město se sultánovým palácem tzv. Beit-el-Ajaib, nedaleká pevnost a turecké lázně. Ale také dům cestovatele Livingstone, ve kterém bydlel před svou výpravou do vnitrozemské Afriky, při níž zahynul.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Vízum do Tanzánie lze získat na velvyslanectví v Bonnu, nebo v Nairobi a především na všech hraničních přechodech. Poplatek je deset dolarů a vízum se vydává na 3 měsíce.

Měna, aneb čím se platí:

TZS - tanzanský šilink = 100 centů

Kolik co stojí a ceny:

Vstupné do muzea stojí zhruba patnáct korun. Ubytování lze sehnat i za osm dolarů se snídání. Za slušný oběd v příjemné restauraci utratíte zhruba 75 korun. pronájem slušné čtyřkolky přijde na pouhých čtyřicet dolarů. Tzv pouť po koření vás přijde na patnáct dolarů, vstup do národní rezervace Jazani jeden dolar. Odletová taxa je dvacet dolarů.

Doprava a dopravní informace:

Mezi Tanzánií a Zanzibarem zajišťuje leteckou dopravu domácí společnost Air Tanzania. Cena mezi Dar es Salaam a Zanzibarem je čtyřicet dolarů. Hlavní dopravou na ostrov je ale loď, kterých jezdí mezi pevninou a Zanzibarem nespočet. Cena je velmi příjemná 10 dolarů. Po ostrově je nejlepší se dopravovat autem, nebo na kolech. Oba dva dopravní prostředky lze pronajmout v místních půjčovnách.

Náboženství a lidé:

muslimové (99%)

Jazyk a jak se domluvím v Zanzibar-Tanzánie:

svahilština