Informace o zemi: Řecko

Hlavní město Řecko: Athény - (Athína)

Důležitá telefoní čísla: Embassy of the Czech Republic, 6, G. Seferis str., Palaio Psychico,154 52 Athens, Greece, tel: 00301/6713755,6719701

Zeměpisné údaje:

Řecko leží v jižní části Balkánského poloostrova. Na severu hraničí s Albánií, bývalou jugoslávskou republikou Makedonií a Bulharskem, na východě hraničí s Tureckem. Poloostrov, na kterém leží většina řeckého území je obklopen více než 1400 ostrovy z čehož je asi 170 bydlených. Ostrovy se dělí do 6 hlavních skupin (Kyklady, Jónské ostrovy, Egejské ostrovy, Sporady...). Asi 4/5 vnitrozemí Řecka je hornatá s průměrnou nadmořskou výškou kolem 1500 m.
Jaro a podzim jsou nejlepší dobou k návštěvě Řecka. Řecko je samozřejmě oblíbeným prázdninovým cílem, nevýhodou letních měsíců jsou obrovská vedra, vyšší ceny a davy turistů.
Pokud se chcete v Řecku potápět, zamiřte na Chalkidiki, Krétu nebo Mykonos, kde jsou přímo místa vyhrazená k potápění a slibují fantastické zážitky .
Řecko je zemí, ve které se určitě nebudete nudit. Zdejší životní styl je totiž bouřlivý a tomu odpovídá i množství aktivit, kterým se tu můžete věnovat. Začněme množstvím divadel, hudebních kaváren, obchůdků, kin, barů, nočních klubů, tanečních klubů, zábavních restaurací, kasin apod. Noční kluby většinou otevírají ve 22 hodin a zavírají až se svítáním. Během letní sezóny se v turistických střediscích koná celá řada open-air diskoték, tedy tanečních zábav pod širým nebem.

Historie země Řecko

Řecko je právem nazýváno kolébkou civilizace. Před příchodem Řeků bylo centrem vyspělé egejské kultury. Později území osídlili Achájové, Aiolové, Ionové a Dórové. Vrchol řecké kultury nastal v pátém století před Kristem. Později Řecko ovládl Alexandr Veliký, Řím, Turkové. Až povstání v roce 1821-29 vedlo k vytvoření nezávislého novodobého řeckého státu. Za druhé světové války bylo Řecko okupováno Německem, v roce 1946 vypukla občanská válka v níž monarchistické síly porazily komunistické povstalce. V roce 1973 zrušila vojenský junta monarchii - král Konstantinos žije od té doby v exilu. Země je v permanentním sporu se sousedním Tureckem o ostrovy v Egejském moři i o uspořádání na Kypru.


Tipy a kam na výlet v Řecko

Athény, poloostrov Peloponésos, kláštery v Meteoře, Kréta a řecké ostrovy všeobecně, ostrov Gavdos, nejjižnější místo Evropy
Turisté do Řecka přijíždějí především za žhavou historií. Vždyť kde jinde je možné vidět tolik fantastických památek vedle sebe. Městský stát drsných bojovníků Sparta, Mekka sportovců Olympia, kolébka divadelnictví Epidaurus, intelektuálské Athény a mohutné Mykény, to jsou jen některé z úchvatných historických staveb. Nezapomenutelná je i řecká mytologie v čele s bájnou horou Olympem a Diem, který si podle amerických filmařů tak ošklivě zahrál s Herkulem. Mnohé z úchvatných řeckých dějin můžete nasát v muzeích a archeologických sbírkách, v nichž jsou památky staré tisíce let. Ve více než 240 expozicích jsou umístěny sbírky z doby neolitické, helénské nebo třeba byzantské. Nachází se v nich i moderní umění. Pro bližší informace (konkrétní sbírky, vstupné, otevírací doby) navštivte internetové stránky Ministerstva kultury (www.culture.gr), na nichž najdete odkazy a informace o většině muzeí, galerií a dalších stánků kultury. Počítejte s tím, že státní muzea jsou v pondělí zavřená.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Občané České republiky a Slovenské republiky potřebují ke vstupu do Řecka platný cestovní pas a musí prokázat účel pobytu (voucher, zvací dopis). Pohraniční orgány mohou vyžadovat částku 30 euro na každý den pobytu.(nejedete-li s CK) Děti musí být zapsány v pase rodičů nebo mít vlastní cestovní doklad. Zkontrolujte si, prosím, platnost Vašeho cestovního pasu!

Měna, aneb čím se platí:

měnová jednotka je EUR. Akceptovány jsou kreditní karty v převážné většině hotelů, restaurací a čerpacích stanic. Banky jsou otevřeny PO - PÁ 8 -14 hod, jinak bankomaty, a nejvýhodnější jsou z hlediska poplatků malé směnárny . Mezi běžně přijímané karty patří Dinners Club, Visa, American Express, EuroCard, MasterCard a další známé typy.

Nákupy a co nakupovat v Řecko:

V Řecku je obrovské množství obchodů, obchůdků i tržišť, na nichž mohou turisté nakoupit prakticky vše, a to velmi levně.
V Řecku mají turisté na výběr z celé řady hezkých suvenýrů. Prakticky všude jsou k dostání miniatury nejkrásnějších řeckých sošek, například těch z athénské Akropole. Dále si turisté vozí krajky, šperky, kovové ozdoby, keramické předměty, oblečení a pletené zboží, kožené výrobky a především vynikající místní víno a alkohol, vždyť taková láhev Metaxy je skvělou a chutnou památkou. Pro okolí Pilia je charakteristický med a léčivé byliny. Z Metsova si turisté přivážejí koberce, z Kréty tradiční vázy a kožené tašky, z Ioanniny stříbrné šperky. Na ostrovech Kos a Rhodos je možné nakupovat v bezcelním pásmu, takže nákupy vyjdou příjemně levně.

Kolik co stojí a ceny:


Orientační ceny v Řecku : 1 kg chleba 1,12 eura, 1 litr mléka 1,26 eura 1 kg brambor 0,60 eura, 1 kg rajčat 1,50 eura, 1 kg salámu/ šunky 8 eura, 1 kg tvrdého sýru 9,30 eura, olej olivový 4,16 eura, máslo 250g 0,72 eura, olej slunečnicový 1,64 eura, margarín 0,72 eura, cukr 1kg 0,85 eura, limonády 0,40 eura, jogurt ovocný 0,97 eura, cola 1,5l 1,28 eura, jogurt bílý 0,94 eura, pivo 0,68 - 0,90 eura, víno 0,80 eura, vejce 1ks 0,12 eura, káva 10dkg 0,61 eura, kuře 1kg 3,26 eura, zmrzlina 0,44 - 1,32 eura

Doprava a dopravní informace:

Vnitrostátní lety společnosto Olympic Airways spojují všechna významná města na pevnině i ostrovech. Přejezd mezi ostrovy vás přijde přibližně třikrát levněji trajektem, než letadlem. Pro cestování po zemi se používá nejvíce autobus, železniční síť existuje pouze na pevnině.
Řekové vyžadují mezinárodní řidičský průkaz vydaný příslušnými českými úřady.
Půjčovny automobilů jsou překvapivě poměrně levné. Na Peloponésu vám nabídnou například miniaturní Suzuki Maruti, která má velmi nízkou spotřebu a projedete s ní celý poloostrov za necelou tisícikorunu (březen 2000).

Náboženství a lidé:

řecké ortodoxní 98 %

Jazyk a jak se domluvím v Řecko:

řečtina
Na ostrovech se kromě řečtiny nejsnadněji domluvíte anglicky. V Řecku jsou užívány dvě řeči - staro a novořečtina, vzájemně odlišné asi jako čeština a polština.

Lékař a lékařské důležité informace:

Zdravotnická péče v Řecku je na vysoké úrovni. Mimo hustěji obydlené oblasti je situace o něco horší. Lékaři jsou zkušení a mnozí studovali v cizině, takže většinou mluví dobře anglicky. Mezi Českou republikou a Řeckem platí zdravotnická dohoda, na jejímž základě jsou řecké státní nemocnice (Health Center) povinny poskytnout českým občanům pomoc zdarma pouze v případě akutního ohrožení života. Za ošetření při úrazech a onemocněních musí čeští občané platit! Nemocnice mohou vyžadovat také úhradu léků a zdravotnického materiálu. Soukromí lékaři požadují úhradu jakéhokoliv zákroku, i v případě akutního ohrožení života. Poplatky za ošetření jsou přitom velmi vysoké a často je nutné platit zvlášť i zdravotní sestru. Proto doporučujeme necestovat do Řecka bez řádného pojištění. Pro české turisty není předepsané povinné očkování. Bližší informace o řeckém zdravotnictví, respektive odkazy na mnoho dobrých zdravotnických stránek, naleznete na internetové adrese www.geocities.com/Athens/7243/medical.html.

Jídlo a potraviny:

Řecká kuchyně je velmi rozmanitá. Její sláva je přitom stará několik tisíc let. Smíchejte jídla z Evropy, přimíchejte k tomu špetku Malé Asie a okořeňte to špetkou Arábie - a máte řeckou kuchyni.
jídla se vždy připravují z čerstvých ingredience, používá se mnoho bylinek a zeleniny, nechybí proslavený řecký olivový olej a hlavně, pokrmy jsou jednoduché.
Mezi tradiční řecká jídla patří moussaka, což je nákyp s baklažány a mletým masem. Peče se v troubě a po vytažení se zalije hustou bešamelovou omáčkou a ochutí skořicí. Při toulkách řeckými městečky vás určitě uchvátí vůně masa pečeného nad ohněm. Většinou půjde o tzv. suvlaki, což jsou kousky jehněčího nebo vepřového masa navlečené na špejli. Mají opravdu skvělou chuť, takže je nezapomeňte okusit. Zajímavým jídlem je skordalia, bramborové pyré s olejem a větším množstvím česneku. Když vám číšník nabídne pokrm keftedakia, můžete vsadit boty na to, že vám přinese karbanátky ze skvělého hovězího masa.
Popis řecké kuchyně by nebyl úplný bez tradičního gyrosu. Laicky řečeno, je to kus jehněčího (ale i vepřového nebo kuřecího masa) ve tvaru velké štangle, která se zvolna opéká. Kuchaři z ní odřezávají kousky masa, které se stačily propéct. Gyros můžete dostat na talíři například s hranolky nebo vám ho mohou připravit do kornoutu z chlebové placky, do kterého se dávají i kousky brambor a samozřejmě nezbytné tzaziky. To je pokrm z bílého jogurtu, okurek, oleje a česneku. Samostatnou kapitolou jsou dary moře, které jsou v Řecku skutečně excelentní.
Řecko je místem, kde se narodil Dionýsos, patron vína. Proto není divu, že řecká vína patří mezi nejlepší na celém světě. Typickým řeckým nápojem je ouzo, tedy čistý alkohol, jehož základní složkou je anýz.

Zajímavosti a informace o Řecko:

Čas: v zimě je plus jedna hodina, od konce března do konce září plus dvě hodiny