Informace o zemi: Francie

Hlavní město Francie: Paříž - 9,2 milionu obyvatel

Důležitá telefoní čísla: Ambassade de la République Tcheque, 15, avenue Charles Floquet, 75343 Paris Cedex 07, France, tel: 00331/40651300, fax: 00331/47835078, e-mail: paris@embassy.mzv.cz.

Zeměpisné údaje:

Francouzská republika se nachází na západě Evropy u pobřeží Atlantského oceánu, patří k ní i ostrov Korsika se zvláštním statutem a 4 zámořské departmenty - Guadeloupe, Martinik, Francouzská Guyana a Réunion, dále pak St. Pierre s Miquelonem, Mayotte, Francouzská Polynesie, Nová Kaledonie a Wallisovy ostrovy.
Zajímavou oblastí je mj. tzv. Francouzské středohoří s krasovými jeskyněmi a podzemními říčkami, Loira s řadou ji doprovázejících zámečků, ale i trochu drsnější krajina na severozápadním pobřeží.
Nelze pochopitelně nezmínit hlavní město Paříž se slavnou Eiffellovou věží, ale třeba také Lyon se slavnou katedrálou.
Francie je velmi vyspělý stát s hustou dopravní sítí a s vysokou životní úrovní.
Informace o cestování s dětmi: Francie-ideální místo pro cestování s dětmi. Co dodat o zemi, která může turistům nabídnout skoro vše- skvosty kultury, přírodu, moře, hory. Záleží už jen na rodičích, čemu se rozhodnou dát přednost. Rozhodně by si ale měli nechat alespoň jeden den na návštěvu Disneylandu, místa, do kterého se sjíždějí děti z celé Evropy, plno překvapení jim nachystá i Parc Asterix blízko Paříže a v severní části Francie na ně čeká zábavný park a ZOO v Bagatelle.

Historie země Francie

V prvním tisíciletí přišli do země kelští Galové, později ovládnuta římskou říší. Největší rozsah dosáhla ale jako franská říše Karla I. Velikého na přelomu osmého a devátého století. Teprve roku 1453, kdy skončila stoletá válka s Anglií, byla sjednocena Francie v rozsáhlý a silný evropský stát, který se stal brzy evropskou mocností. Po porážce Napoleona země ztratila dobytá území na východě a byla obnovena bourbonská monarchie. V roce 1870 byla vyhlášena republika. Po porážce v druhé světové válce byla Francie rozdělena na dvě části -jedna okupována Německem, ve druhé zřízen profašistický režim se sídlem ve Vichy. Po válce se musela Francie rozloučit s některými svými koloniemi - například s Alžírskem či zeměmi na Blízkém východě. Členem EU a NATO, ale pouze politicky, ne vojensky.

Tipy a kam na výlet v Francie

Zámky na Loiře, Paříž, přístav Saint Malo,Mt.-St. Michel, Carnac (Bretaň) - menhirová pole, Savojské Alpy, Cannes, Pyrenejský národní park, Biarritz, Provence - jižní Francie (Arles, Aix-en-Provence, Marseilles - ostrov If), krásné je i město Lyon s počtem obyvatel asi jako Praha a plné památek. Seint Etienne s fotbalovým stadionem také stojí za vidění (je tu např. muzeum moderního umění nebo zajímavé muzeum v dolech aj.)

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Vízová povinnost: Pro turistiku existuje bezvízový styk pro dobu kratší než 90 dnů. U pracovních a studijních pobytů se vyžaduje vízum i na dobu kratší než 90 dnů.
Doklady: Je vyžadován platný cestovní pas. Pokud jedete vlastním automobilem, potřebujete tuzemský řidičský průkaz (doporučujeme mezinárodní) malý technický průkaz, označení CZ na vnějšku vozidla a zelenou kartu. Pokud jedete cizím vozem, musíte vlastnit notářsky ověřenou plnou moc majitele, a to ve francouzštině nebo jiné světové řeči (nejlépe angličtině).

Měna, aneb čím se platí:

1 euro (€) = 100 centů. Platební karty jsou ve Francii rozšířené a platit s nimi můžete prakticky vše (někdy je stanoven minimální odběr zboží v určité hodnotě). Ve Francii funguje hustá síť bankomatů. V případě ztráty či krádeže karty je nutné ji ihned zablokovat u svého finančního ústavu a předejít tak možnému zneužití. Blokaci karty je zpravidla možné provést také telefonicky u společnosti, která karty vydává. Ve Francii mají zastoupení čtyři takové společnosti, zde jsou jejich telefony: Eurocard/Mastercad - 33 (0)1 45 67 84 84, Visa - 33 (0)1 42 77 11 90, Diner´s Club - 33 (0) 1 47 62 75 75 a America Express - 33 (0)1 47 77 72 00.

Nákupy a co nakupovat v Francie:

Francie je zemí neomezených nákupních možností. Můžete tu nakupovat levně, ale také tu můžete nechat obrovský balík peněz. V tom případě zamiřte na rušnou třídu Champs-Elysées v Paříži, do pařížských obchodních domů Forum des Halles nebo Galeries Lafayette (www.galerieslafayette.com), do letovisek na Azurovém pobřeží a jiných vyhlášených míst. Za návštěvu stojí i francouzský ráj sýrů, potravin, vín a dalších specialit Lafayette Gourmet (www.lafayettegourmet.com).
Pokud chcete nakupovat za příjemnější cenové relace, navštivte nejlevnější supermarket Tati, najdete ho v každém větším městě. Využít můžete rovněž četných slev (a věřte tomu, že ve Francii jsou sezónní slevy v každou roční dobu, i když by podle logiky vůbec být neměly). Obchody, které mají zrovna výprodej, poznáte podle nápisů Soldes nebo Promotions.
V Paříži jsou vyhlášenými místy levných nákupů víkendové bleší trhy. Jeden z největších, gigantický Marché aux Puces, se nachází na konečné metra Porte de Clignancourt. Koupit tu můžete vše, od starých knih, map, sošek a dalších suvenýrů až po čerstvě ukradený mobilní telefon. * Pokud si chcete přivézt typický suvenýr, zvolte krajky nebo sklo. Za zmínku samozřejmě stojí i výborná francouzská vína a sýry

Kolik co stojí a ceny:

Ceny všech služeb jsou na běžné západoevropské úrovni, to znamená žádná příznivá zpráva pro našeho turistu. Ve Francii jsou vyšší ceny než v České republice. Neustále aktualizovaný cenový koš najdete na internetové adrese www.francetourism.com/General/prices.htm.
ORIENTAČNÍ CENY POTRAVIN * bochník chleba 55 korun (1,80 eura) * sýr 100 g 55 korun (1,80 eura) * ovocný jogurt 15 korun (0,50 eura) * mléko 1 l 30 korun (1 euro) * stolní víno 1 l od 80 korun (2,60 eura) * stolní voda 1,5 l 40 korun (1,30 eura) * broskve 1 kg 70 korun (2,30 eura) * oběd v restauraci 500 až 600 korun (15 až 20 eur) * rychlé občerstvení 150 korun (5 eur) * káva 70 korun (2,25 eura) * benzin 1 l 29,80 korun (0,96 eura) * nafta 1 l 23 korun (0,74 eura)

Doprava a dopravní informace:

Silniční síť je hustá a dobře udržovaná. V zemi je přibližně 8000 kilometrů dálnic a silnic pro motorová vozidla, která spojují Paříž s dalšími městy. Na drtivé většině dálnic se platí mýtné. Každých 10 kilometrů je na dálnici místo k odpočinku, každých 30 až 40 kilometrů se nachází benzínová stanice a možnost občerstvení. Veškeré informace o dálnicích a poplatcích najdete na stránkách Francouzské dálniční asociace (www.autoroutes.fr).
Autobusová doprava: V zemi není provozováno příliš mnoho dálkových spojů. Autobusová doprava se zaměřuje zejména na oblasti, do nichž nevedou železniční koleje. Stanice autobusů většinou najdete vedle železničních zastávek. Kombinace cesty vlakem a autobusem může být finančně zajímavá. Bližší informace o pravidelných spojích a zájezdech pro turisty najdete na internetových stránkách www.sncf.com.
Železniční doprava: Francouzské železnice SNCF (www.sncf.com) provozují železniční síť dlouhou téměř 35.000 kilometrů, z nichž přibližně třetina je elektrifikována. Dopravní systém se dělí na pět samostatných okruhů - východní, severní, západní, jihovýchodní a jihozápadní. Úroveň francouzské železniční dopravy je velice dobrá. Zejména mladší cestovatelé mohou získat zajímavé slevy.
Městská doprava: Ve městech jezdí velký počet taxíků, jen v Paříži je to téměř 15.000 vozů, které stojí na více než pěti stech štaflech. Všechny taxíky jsou povinně vybavené taxametry, které ukazují cenu podle tří tarifů (například taxa pro Paříž, její předměstí a noční taxa). Když si taxík přivoláte přes dispečink, započítá se vám i jízda ze stanoviště taxíku. Proto je levnější si na taxík jednoduše mávnout. Další poplatek zaplatíte, například když si necháte odnést kufr nebo jiné zavazadlo. Platí se v hotovosti, jen málokterý taxikář přijme platební kartu či šek. Většinou se dává spropitné.

Náboženství a lidé:

katolické 80 %

Jazyk a jak se domluvím v Francie:

francouzština. Problémem může být ve Francii dorozumívání, protože Francouzi neradi hovoří jiným jazykem než svou rodnou řečí

Lékař a lékařské důležité informace:

Lékařská péče je na vysoké úrovni. V každém větším městě se nachází alespoň jedna nemocnice, takže není žádný problém navštívit praktického lékaře, specialistu nebo třeba zubaře. Běžnou praxí je docházení lékařů za pacientem domů, v případě turistů do hotelu. Tato služba je samozřejmě velmi drahá.
Cenová hladina za ošetření a léky je nesrovnatelně vyšší než v České republice. Lékaře proto doporučujeme kontaktovat jen při vážnějších problémech a hlavně si sjednat kvalitní cestovní pojištění před cestou.
Vážnější zákrok nebo hospitalizace totiž může stát astronomické sumy.
Pro cestu do Francie není předepsáno žádné povinné očkování. Při cestě do přírody (zejména v letních měsících) je však dobré nechat se očkovat proti klíšťatům. Ve Francii se vyskytuje i vzteklina, pravděpodobnost setkání s nakaženým zvířetem je ale malá.

Jídlo a potraviny:

Francouzi jsou velice pyšní na svou kuchyni, o které se často říká, že je nejlepší na světě. To samé se dá říci i o její rozmanitosti, která (snad s výjimkou čínské kuchyně), nemá konkurenci. Zdá se až neuvěřitelné, kolik jídla Francouzi konzumují a přitom nepřicházejí o štíhlou linii.
Mezi oblíbená jídla patří tournedos (steak plněný slaninou), gigot de présalé (pečené jehněčí) a bouillabaisse (oranžová provensálská rybí polévka s humřím masem, krevetami a mušlemi vařenými v bílém víně, kořeněná bobkovým listem, česnekem a olivami, zbarvená rajčatovou šťávou a šafránem).
Francouzi milují sýr, čemuž odpovídá také jeho nabídka. Koupit si můžete na 340 druhů sýrů, každá oblast má vlastní sýrovou delikatesu. Mezi nejznámější sýry patří Camembert, Brie, Roquefort a Reblochon. Jedno francouzské pořekadlo dokonce tvrdí, že dobré jídlo musí vždy končit dobrým sýrem.
Budete-li ve Francii, jistě vám neuniknou krámky s nápisem Boulangerie, tedy jakési pekárny. Těch je v zemi více než 35 tisíc a právě jejich dveřmi proudí na náš stůl pochoutky longuet, boule, épi, ficelle a nejpopulárnější baguette.
Francouzi jsou známí gurmáni, čemuž odpovídá i počet stravovacích zařízení. Jíst můžete v četných restauracích, barech, kavárnách, bistrech i v jídelnách rychlého občerstvení, tzv. fast-foodů. Obědy se podávají od 12 do 13.30 hodin, večeře od 20 do 21.30 hodin. tisíc a právě jejich dveřmi proudí na náš stůl pochoutky longuet, boule, épi, ficelle a nejpopulárnější baguette.
Francouzská vína a alkohol: V zemi je evidováno neuvěřitelných 450 značek vína. Proslulé vinařské oblasti jsou tyto: Champagne, Bourgogne, Alsace, Val de Loire, Bordeaux, Côtes du Rhône, Landguedoc-Roussillon a Provence. Víno je také ve Francii nejoblíbenějším nápojem. V dobrých restauracích se podává vedle jídelního lístku samostatný vinný lístek. Pokud nejste odborníky, nebojte se zeptat číšníka, jaké víno se k vašemu jídlu nejlépe hodí.

Zajímavosti a informace o Francie:

Pokud vás zajímá, jaké je teď ve Francii počasí, navštivte internetové stránky www.meteo.fr. Kromě aktuálních klimatických podmínek ve všech koutech Francie tu najdete i dlouhodobé předpovědi počasí.