Informace o zemi: Bulharsko

Hlavní město Bulharsko: Sofija (Sofie) - 1,1 milionu obyvatel

Důležitá telefoní čísla: Velvyslanectví ČR v Sofii: Posolstvo na Českata Republika, ul. Panajot Volov, 1000 Sofia, tel.: (003592) 946 11 10, e-mail: sofia@embassy.mzv.cz

Zeměpisné údaje:

Bulharsko je zemí rozmanitou, pestrou, lákající, zemí nedotčené přírodní krásy - ideální cíl letních nebo zimních dovolených a prázdnin. Bulharsko leží v srdci Balkánského poloostrova. Velkolepá příroda, mírné podnebí, teplé moře a početné minerální prameny jsou opravdovým bohatstvím země. Na území o 111.000 km2 se tyčí velkolepé hory, prostírají se široké úrodné roviny. Hlavním městem je Sofie, počet obyvatel je cca 9.000.000. Nejvyšší vrchol Bulharska - Musala - se nachází v pohoří Rila a dosahuje výšky 2.925 metrů. Tato malá zem má co nabídnout každému turistovi - zlaté pláže a dlouhé léto, zelené vzrušující hory a čistá jezera, horké minerální prameny, tisíciletá historická města. Jsou zde i krásné hory s výbornými podmínkami na odpočinek i sport v zimě i v létě, jsou zde zelené doliny s nádhernou vůní růží. Přivítání je tu milé a přátelské. Pobyt v Bulharsku je finančně nenáročný a dokonce výhodný. Na severu Bulharska tvoří hranici s Rumunskem řeka Dunaj, na jihu pak probíhá hranice s Řeckem a Tureckem. Východní břehy Bulharska omývá Černé moře. Čeští občané jsou v Bulharsku oblíbení a vítáni a rádi se do této země opět vracejí.

Historie země Bulharsko

První státy vznikly na území Bulharska již na počátku prvního tisíciletí, později území kolonizováno Řeky, Makedonci a Římany. Na konci šestého století přišli do Bulharska první Slované. První významnější stát se na území rozkládal mezi sedmým a jedenáctým stoletím - tzv. 1.bulharská říše, založená Isperichem Asparuchem. Po krátké období úpadku byla říše obnovena na konci dvanáctého století a v prvních padesáti letech 13. Století to byla nejmocnější říše na Balkáně. Po nájezdu Mongolů se říše rozpadla a stala se snadným cílem Osmanské říše až do roku 1908, kdy bylo vyhlášeno Bulharské carství. Vidina velkých územních zisků a vytvoření Velkého Bulharska vedlo zemi k tomu, že se v první světové válce přidala na stranu Trojspolku. Po porážce nejenže Bulharsko své državy ztratilo, ještě navíc muselo platit válečné reparace. Přesto se ve druhé světové válce opět přidalo na stranu Německa. V roce 1946 se Bulharsko prohlásilo za lidovou republiku a moci se ujali komunisté. Po rozpadu sovětského bloku se konaly svobodné volby v roce 1990, kdy se stal prezidentem země první nekomunistický politik. V současné době je prezidentem Stojanov.

Tipy a kam na výlet v Bulharsko

Varna nabízí širokou nabídku kulturních atrakcí, historických památek, muzeí a uměleckých galerií. Zároveň její okolí poskytuje pohádkové scenérie jako je např. přírodní rezervace Kamčija, královský palác v Balčiku či klášter na svazích Aladži. Nesebar - město pod UNESCO. Dlážděné uličky, pečlivě udržované středověké kostely a dřevěné roubené domky z 19. století dodávají tomuto městečku nebývalé kouzlo. Sozopol - rekreační a hotelové středisko, jedno ze starých řeckých sídlišť. Svými písčitými plážemi, které příjemně doplňují kouzlo rybářského života, uspokojuje turisty. Město je rozděleno na 2 části - staré město je od starého odděleno nádherným zalesněným parkem s několika historicky vzácnými kostely. Ze Sozopolu můžete zajet do zalesněných vrcholků Měděných hor s nejvyšší horou Bakarlak 376m. Pomorie, městečko známé již v minulosti hojným obsahem solí a terapeutickými behanními účinky. Milujete-li dobrodružné odhalování divoké přírody, poté panenská krása zelených pahorků a náhorních plošin Strandži na jih od Pomorie je vysněným místem pro horskou turistiku. Albena je dnes moderním rekreakčním a hotelovým střediskem s úchvatnými přírodními krásami. Toto středisko nabízí především čisté pláže, čisté moře a čisté ovzduší. Zlaté písky - pláže jsou zde z jemného zlatého písku o celkové délce 3,5 km a v některých místech až 100m široké. Pamporovo je jedním z nejlepších lyžařských středisek v Evropě. Borovets je dalším místem, ke strávení ideální zimní dovolené. Nabízí perfektní sněhové podmínky, sjezdovky, vleky, lanovky. Bansko nabízí nejen prvotřídní lyžařské možnosti, ale také se chlubí vlastní historií a kulturou. V srpnu 2000 odkryli bulharští archeologové tráckou svatyni, která byla největším a zřejmě ústředním chrámem starých Tráků. Trákové obývali jih Balkánského poloostrova až do doby římské a vytvořili pověstnou kulturu.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Vyžaduje se cestovní pas s platností nejméně o jeden měsíc delší než je předpokládaná doba pobytu. Mezi oběmi zeměmi je bezvízový styk. Tranzit Bulharskem je časově omezený. Do 48 hodin je každý cizinec povinen přihlásit se k pobytu. Při individuálních cestách cizinec vyplňuje na hranicích statistickou kartu, do níž v místech pobytu dostává potvrzení (ubytovací zařízení tuto povinnost provádějí automaticky, v případě jiného ubytování je třeba se do 48 hod. hlásit na policii). Při výjezdu ze země se karta odevzdává. Při příletu bývají cestující obvykle jen pasovou kontrolou zaznamenáni do databáze. Potvrzení o pobytu se pak dávají přímo do pasu. Deklaruje se zboží přesahující hodnotu 300,- USD.

Měna, aneb čím se platí:

Měnovou jednotkou je 1Lev, značka LV (1LV=100 stotinek), bankovky v hodnotě 1, 2, 5, 10, 50, měna není volně směnitelná, doporučuje se směna z EUR či USD, cca 1 EUR = 1,95 LV,1 USD = 1,97 LV, směnit lze i české koruny. Banky jsou otevřeny od pondělí do pátku od 8.00 do 14.00 hod. Ve větších turistických centrech jsou 24 hodin denně přístupné bankomaty. Hlavní mezinárodní úvěrové karty jsou běžně přijímány ve velkých hotelech, půjčovnách automobilů, některých restauracích a obchodech. Valuty (euro, americké dolary, ale i české koruny) můžete vyměnit nejen v bankách a směnárnách, ale i na ulici. V centrálních oblastech Slunečného pobřeží a Starého Nesebru stojí veksláci, kteří často nabízejí daleko lepší kurz než v sousední bance. Na druhou stranu, právě od takových kšeftařů můžete dostat falešné bankovky místo pravý

Nákupy a co nakupovat v Bulharsko:

Turisté si z Bulharska mohou přivézt celou řadu suvenýrů. Když odmyslíme tradiční vína a tvrdý alkohol, zbývá ještě krásná keramika, předměty ze dřeva, mušle, voňavky ve dřevěných obalech a napodobeniny prastarých ikon. Obchody: Většinou jsou otevřené ve všední dny od 10 do 20 hodin, v sobotu od 10 do 14 hodin. Soukromé obchody nabízejí pestrý výběr rozličného zboží tuzemské i zahraniční výroby. Hlavní nákupní oblastí Sofie je bulvár Vitoša. Nachází se tady známé zahraniční butiky i tradiční firmy, které v Bulharsku fungují už desítky let. Nakoupit tu můžete i zajímavé suvenýry nebo předměty umělecké hodnoty.

Kolik co stojí a ceny:

V Bulharsku jsou ceny přibližně o deset procent nižší než u nás. V letoviscích na pobřeží Černého moře však může být stejně draho jako například v Praze.

Doprava a dopravní informace:

Při cestování automobilem po silnicích Bulharska potřebují turisté řidičský průkaz (vhodný je mezinárodní řidičský průkaz). Pokud jedou vlastním vozem, musí být automobil označen mezinárodním označením CZ. Nutná je zelená karta a malý technický průkaz. Pokud není řidič vlastníkem vozu (majitelem je například někdo z rodiny), potřebuje notářské osvědčení o půjčení. Při jízdě v automobilu z autopůjčovny mu pochopitelně postačí listiny z půjčovny. V Bulharsku je kolem 13 000 kilometrů silnic a dálnic, které spojují velká města a turistická střediska. Jejich kvalita je dobrá. Mimo hlavní tahy jsou však silnice často ve špatném stavu, čemuž je zapotřebí přizpůsobit styl a rychlost jízdy. Jezdí se vpravo. Bulharská autobusová síť je rozsáhlá a relativně levná, nesmíte si ale dělat vrásky s nějakou tou minutou zpoždění. V hlavních turistických střediscích ale autobusy jezdí tak často, že zpoždění prakticky nepostřehnete.Na větších vzdálenostech poskytuje své služby řada menších soukromých dopravců, kteří vás levně svezou novými autobusy. Na lokálních silnicích se však většinou setkáte se zastaralými stoji, které se pomalu drkotají po rozbitých obecních silničkách. Výhodou cestování v těchto veteránech je fakt, že se s jejich pomocí dostanete velmi levně na každé místo v zemi. Služby takových lokálních spojů suplují soukromý dopravci s minibusy, které jsou rychlejší, ale také o něco dražší. Jejich nevýhodou je, že jsou často přeplněné.

Náboženství a lidé:

ateisté a bez vyznání 60 %, pravoslavní 30 %, muslimové 7 %, ostatní 3 %

Jazyk a jak se domluvím v Bulharsko:

jazyk bulharský (cyrilice), důležité nápisy jsou v latince, domluvit se lze rusky a světovými jazyky.

Lékař a lékařské důležité informace:

Úroveň bulharského zdravotnictví není špatná, ale ovlivňuje ji žalostný stav zdravotnických a nemocničních zařízení a nedostatek léků. Soukromá zařízení jsou podle zahraničních zdrojů na trochu vyšší úrovni. Mezi Českou a Bulharskou republikou je podepsaná dohoda o poskytování první pomoci a nutného ošetření zdarma. To se však týká pouze státních zdravotnických zařízení, soukromá provádějí ošetření proti úhradě. Při cestách do Bulharska není povinné žádné očkování. Doporučuje se ovšem očkování proti tetanu, okrajově i proti hepatitidě A a B. Vhodné je také očkování proti klíšťové encefalitidě. Pro návštěvu Bulharska je vhodné mít uzavřené kvalitní cestovní pojištění. Lékárny: Nacházejí se zejména v turistických oblastech (Slunečné pobřeží, Albena, Nesebr), kde je jich dostatek. Ve větších městech jsou některé lékárny otevřeny i non-stop. Lékárna se pozná podle kulatého štítu s typickým křížem a nápisem APTEKA. Mnohé léky jsou k dostání i bez lékařského předpisu.

Jídlo a potraviny:

V hotelech se vaří převážně jídla mezi-národní kuchyně, obohacena o balkánské prvky. V restauracích převažuje domácí kuchyně, má orientální charakter (zejména turecké vlivy) - mnoho olivového oleje, česnek a speciální koření. Bohatá je nabídka ovoce a zeleniny, ryby a maso jsou skoro vždy grilovány. Rozšířené je pečené na rožni (SKARA). Typickými druhy zeleniny jsou rajčata, papriky, okurky (většinou plněné nebo pečené). U salátů je výběr následující: ŠOPSKÝ SALÁT (rajčata, papriky, okurka, cibule, balkánský sýr), RAJČATOVÝ SALÁT, MÍCHANÝ SALÁT (rajčata, okurky, papriky, cibule, olivy), SNEŽANKA - salát (okurka, česnek, jogurt) a pod. Doporučujeme TARATOR - tradiční studená polévka z kyselého mléka, okurek, česneku a ořechů. Přidává se olivový olej a kopr. Oblíbená Bulharská jídla jsou - KAVARMA - guláš, PLNENÍ ČUŠKI - zapečené papriky plněné mletým masem a rýží, ČUŠKI BJUREK - zapečené papriky plněné balkánským sýrem, SARMI - závitky z vinného listu plněné mletým masem a rýží, MUSAKA - zapečené brambory s mletým masem,GRIL - různé druhy masa na rožni, PRŽOLA - smažený řízek, KJUFTETA - karbanátky z mletého masa, KEBAPČETA - čevabčiči, SÝRENE PO ŠOPSKÍ - zapečený balkánský sýr, s rajčaty a vejcem. Nápoje - pivo ( Burgasko (nejlevnější), Kamenitza, Zagorka(nejchutnější), Astika, Šumensko...), Cola, Sprite, Fanta, vína (bílá - Misket Karlovo, Dimjat, Tamjanka, červená - Gamza, Mavrud, Melnik, Kadarka...) tradiční lihoviny (Mastika, Mentovka, Rakije apod.) Pokud budete v Bulharsku jíst v restauracích, připravte se na svérázný způsob podávání oběda či večeře. Objednáte si třeba polévku, smažený sýr a hranolky, šopský salát a na závěr palačinku se šlehačkou. Číšník vám nejdřív přinese šopský salát, po pěti minutách hranolky, po dalších pěti minutách palačinku, pak polévku a až úplně nakonec smažený sýr. To samé platí, když si pokrm objednáte třeba tři. První z vás dostane jídlo hned, další po půlhodině a ten poslední si musí ještě deset minut počkat

Zajímavosti a informace o Bulharsko:

Po celý rok platí východoevropský čas ( VEČ ), tzn. o hodinu víc Další rady: Voda z vodovodního řadu je v turistických střediscích pitná a bezpečná. Českým turistům však přesto může přivodit zdravotní problémy - nevolnosti, průjmy a zvracení. Proto doporučujeme pít kupovanou balenou vodu, která je levná, chutná a zdravá. Vodu z kohoutku užívejte jen k vaření nebo po převaření. Pití vody mimo oficiální rozvodné sítě se doporučuje až po její sterilizaci. Turisté bývají v Bulharsku stiženi průjmem přesto, že pijí pouze balenou či převařenou vodu. Spouštědlem mohou být i místní potraviny a jídla z restaurací. Důvodem není špatná kvalita, ale bakterie, na které nejsou turisté zvyklí. Průjmy obvykle zmizí do tří dnů. Na místě je však střídmost v jídle a používání protiprůjmových léků. Doporučujeme také pečlivě omývat ovoce a zeleninu z obchodů.