Informace o zemi: Madeira

Hlavní město Madeira: Madeira - Funchal, Portugalsko - Lisabon

Důležitá telefoní čísla: Velvyslanectví ČR v Portugalsku: Embaixada da República Checa, Rua Pero de Alenquer, 14 - 1400 Lisboa, tel: (21) 3010487, fax: (21) 3010629.

Zeměpisné údaje:

Souostroví MADEIRA se skládá z ostrovů Madeira, Porto Santo a neobydlených Selvagens a Desertas. Madeira je ostrov, který už jen pro svůj exotický název touží poznat téměř každý, kdo rád cestuje a poznává nové kraje. Příznivé klimatické podmínky jsou jako stvořené pro celoroční pobyt zde. Rtuť teploměru dosahuje 20°C v zimě, v létě je průměrná teplota vzduchu cca 24°C.Nachází se v atlantickém oceánu, 978 km od Portugalska a 545 km od Afriky a nikdy nezklame Vaše očekávání. Madeira je krásná, pohostinná, tajemná i nezkrotná a svým jedinečným bohatstvím - nezničenou a bujnou vegetací, horskými majestátnými štíty, vyvolávajícími v nás touhu stanout na jejich nejvyšším vrcholu si získá srdce každého, kdo miluje přírodu, neboť "příroda" Vás zde obklopuje doslova na každém kroku. Madeiru bychom mohli charakterizovat jako jednu velkou botanickou zahradu Nikde jinde neuvidíte v takovém množství kvést orchideje, lilie, magnolie, azalky... na 700 druhů květeny, kapradin, různé druhy jalovce a vavřínu. Některé druhy jsou až 2.000 let staré. Teplota vody se pohybuje od 17°C v zimě po 23°C v létě. Pobřežní vody neustále otepluje Golfský proud, čemuž také nasvědčuje fakt, že na Algarve je voda studenější než tady, na Madeiře, uprostřed oceánu. Ostrov má dvě golfová hřiště. Santo da Serra je umístěno v lese, téměř 700 m nad mořem a pravidelně hostí významné evropské turnaje. Naskýtá nádherný výhled na výběžky Ponta da Sao Lorenzo, nacházející se na východě ostrova. Druhé hřiště Palheiro golf je součástí botanické zahrady bylo otevřeno v roce 1993, pouhých 15 min. jízdy od hl. města FUNCHALU, na který je výhled ze samotných greenů. Samozřejmostí pro Madeiru je nepřeberné množství vodních sportů, jako jsou vodní lyže, surf, wind surfing, potápění, vodní skútr, parasailing plachetnice, vodní banán, atd. Výborné jsou i podmínky na rybolov. Na Madeiře najdete pouze dvě písečné pláže Prainha a Praia Formosa. Koupání je řešeno vybudováním vodních komplexů a mol se vstupy do oceánu, a to na útesech přímo nad atlantikem. Všechny hotely mají svůj bazén se slunnou terasou.

Historie země Madeira

Madeiru i Porto Santo spatříte již na janovské mapě z roku 1351, čímž není pochyb že námořníci je poznali již dávno předtím.Nikdo si na ně nedělal nároky až do roku 1418, kdy Joao Goncalvese Zarka během plavby kolem břehů Afriky zahnaly silné bouře do Atlantského oceánu. Zarkovi se naštěstí podařilo najít bezpečnou zátoku na ostrově Porto Santo. Vztyčil zde portugalskou vlajku a odplul zpět do Lisabonu.O rok později se sem vrátil - veškeré výdaje této plavby uhradil Jindřich Mořeplavec - a přezimoval na ostrově. Na počátku 1420 vyrazil k zemi, která se v mlze rýsovala na horizontu. Objevil nádherný, hustě zalesněný ostrov( Madeira znamená v překladu dřevo) s bohatými zásobami pitné vody.V průběhu následujících sedmi let přilákal ostrov kolonii průkopníků a první osadníci začali využívat úrodnou půdu a teplé podnebí k pěstování cukrové třtiny. Toto bílé zlato přineslo ostrovanům nesmírné bohatství. Na Madeiru přivezení otroci obdělávali půdu, vytvářeli terasovitá pole a kopali zavlažovací kanály (levadas), viditelné dodnes na strmých úbočích. V roce 1580 španělský král Filip ovládl portugalskou monarchii pod kterou spadala i Madeira (po dobu 60 let).Sňatkem anglického krále Charlese II s portugalskou Catharinou z Braganzy v roce 1662 vstupuje poprvé Anglie do dějin ostrova Madeira. V pozdním 19. století se ostrov stal oblíbeným zimním střediskem Evropanů ze severu kontinentu. Dnes Madeira přitahuje náruživé vysokohorské turisty a milovníky rostlin i slunce, třebaže tu chybí písčité pláže, příznačné pro ostrov Porto Santo.

Tipy a kam na výlet v Madeira

Z nejvyšších vrcholů ostrova PICO RUIVO a PICO DO ARIEIRO je nezapomenutelné sledovat východ slunce.Pro milovníky historie je jako stvořené hlavní město Madeiry - FUNCHAL.Pico dos Barcelos (355m), odkud se vám nabízí jeden z nejhezčích pohledů na Funchal. Porto Moniz - toto malé městečko je znamé především krásnými lávovými jezírky, ve kterých se lze za příznivého počasí vykoupat. Městečko Camacha, známé především výrobou proutěnéno zboží. Město Santana, které je typické svými malými trojuhelníkovými domečky s doškovou střechou. Město Machico, kde se v roce 1420 vylodili první portugalští námořníci. Objevte Ponta de Săo Lourenço! Při této cestě navštívíte nejvýchodnější pobřeží ostrova, omývané čistou vodou a vystavené slunečním paprskům. Tato oblast je naprosto odlišná od zbytku ostrova a často připomíná návštěvníkům krajinu Islandu. Budete nadšeni krásnými pohledy na tento skalnatý výběžek Madeiry. Na přelomu dubna a května propuká Festival květin. Během něj se konají pestrobarevné pouliční průvody, které provoní ulice Funchalu snad všemi přírodními vůněmi ostrovů. Součástí festivalu jsou také nejrůznější soutěže, například v pletení květinového koberce či ve zdobení oken. Festival provází i různá hudební a taneční vystoupení a řada varietních představení. Na Madeiře se každý rok konají desítky festivalů a kulturních akcí. Oslavy začínají už v lednu, kdy propuká festival St. Amaro. Tento důležitý církevní svátek symbolizuje konec doby Vánoc. Na konci února se koná Karneval - slavnostní rej a průvod ulicemi. Hlavní průvod se odehrává večer a v noci před karnevalovou sobotou. Botanické zahrady: O Madeiře se říká, že je jednou velkou kvetoucí zahradou. Právem, protože květena je zde velmi rozvinutá a překvapivě bohatá. Prakticky na každém rohu kvetou hortenzie, fuchsie, ibišky i orchideje, které se odtud dokonce vyváží. Většina zdejší flóry je soustředěna do botanických zahrad otevřených veřejnosti. Mnoho z nich se nachází na kopcích v okolí hlavního města Funchal. Mezi nejvyhlášenější zahrady patří Botanical Garden (adresa Caminho de Meio, Quinta do Bom Sucesso, otevřeno denně od 9 do 18 hodin), Orquidea Garden (adresa Rua Pita da Silva, 37 Bom Sucesso, otevřeno denně od 9 do 18 hodin), Monte Palace - Tropical Garden (adresa Caminho das Babosas, otevřeno od pondělí do soboty od 9 do 17 hodin) a Quinta Magnolia Garden (adresa Rua Dr. Pita, otevřeno od pondělí do pátku od 9.30 do 12.30 hodin).

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Vízová povinnost: Není zavedena, vízum se nevyžaduje při délce pobytu nepřesahující 90 dní. Bližší informace poskytuje velvyslanectví Portugalska, které sídlí na adrese náměstí Kinských 7, Praha 5, 150 00 Praha (02/5731 1230-1

Měna, aneb čím se platí:

Měnovou jednotkou je 1 euro (€) = 100 centů. Směnu valut je na Madeiře možné provést v bankách, které jsou otevřené především ve větších městech a na ostrově Madeira. Banky mají obvykle otevřeno ve všední dny od 8.30 do 15 hodin. Měnit valuty je možné také ve směnárnách, které mají otevřeno ve všední dny a v neděli obvykle od 9 do 13 hodin a od 14 do 19 hodin. V sobotu jsou otevřené od 9 do 19 hodin. Mimo tento čas je možné peníze směnit v hotelech, kde je ovšem méně příznivý kurz. Na Madeiře a na Porto Santo je možné platit hlavními kreditními kartami, které jsou akceptovány v hotelech, restauracích a obchodech.

Nákupy a co nakupovat v Madeira:

Mezi nejznámější suvenýry z Madeiry patří světoznámé madeirské výšivky, proutěné zboží, čalouněné výrobky, pochutiny z medu a také fenyklové či eukalyptové bonbóny. Speciální pozornost si zasluhuje i proslulé madeirské víno. Obchody: Nacházejí se v každém městě i městečku a poskytují dostatek potravin i dalších druhů zboží, od čerstvého ovoce až po vyhlášené portugalské boty. V ulicích města Funchal se nachází i butiky renomovaných světových značek. Obchody jsou otevřené ve všední dny obvykle od 9 do 13 hodin a od 15 do 19 hodin. V sobotu bývá otevřeno od 9 do 13 hodin. Mnoho podniků je však otevřeno až do 22 hodin.

Kolik co stojí a ceny:

Houska 0,14 €, Mléko 0,59 €, Olej 1l 1,12 €, Máslo 500gr 1,49 € , Toustový chléb 1,49 €, Kuře 1kg 1,74 €, Vejce 24ks 3,15 € , Jogurt ovocný 0,24 € , Pivo 6 x 0,33l 2,14 €, Stolní voda 0,49 €, Cola 4 x 1,5l 4,59 €, Jablka 0,99 € , Pomeranče 1,19 € . Ceny, které jsme pro Vás vypátrali na Madeiře, jsou ceny orientační a mohou se samozřejmě lišit v závislosti na obchodu či restauraci. Berte, prosím, tyto informace jako informativní. Návštěvníci musí počítat s tím, že na Madeiře jsou v porovnání s kontinentálním Portugalskem o 15 procent vyšší ceny.

Doprava a dopravní informace:

Jste-li zvyklí sami poznávat místa,kam se vydáte, pak Vám mile rádi zajistíme pronájem automobilu na ostrově. Automobil si můžete pronajmout na jakýkoliv počet dní a můžete si ho nechat přistavit na letiště nebo do Vašeho hotelu, dle Vašeho přání. Jelikož je na ostrově omezený počet automobilů v autopůjčovnách, doporučujeme Vám zajistit si auto již v Praze ve Vaší oblíbené kanceláři, jelikož se může stát, že pak na místě nebude možné Vašemu požadavku vyhovět. Po celém ostrově Vás dopraví místní doprava. Zámci o tento druh cestování získají od nás mapu ostrova s označením všech míst, kam který autobus z hlavního města Funchal vyjíždí. Pokud tedy chcete cestovat po ostrově místní dopravou, nemusíte se ničeho obávat. Chcete-li si udělat pouze jeden dva výlety a kvůli tomu si nechcete půjčovat automobil a ani místní dopravu nechcete využívat, pak můžete využít služeb místních taxikářů. Stačí, když mu povíte, kam máte v plánu jet a on Vám řekne cenu, za kterou s Vámi bude ochotný tento výlet absolvovat. Bude Vám zastavovat na všech vyhlídkách.

Náboženství a lidé:

křesťané 1,5 %, bez vyznání 3,5 %

Jazyk a jak se domluvím v Madeira:

Úřední jazyk: portugalština Nejrozšířenějším jazykem hned po portugalštině a španělštině je angličtina. V turistických střediscích se však vcelku bez problémů domluvíte i německy či francouzsky

Lékař a lékařské důležité informace:

Charakteristika zdravotnictví: Zdravotnická péče na Madeiře a Porto Santo je dobrá, zahrnuje téměř sedmdesát zdravotnických center. Dvě kvalitní nemocnice jsou ve městě Funchal, jedna na ostrově Porto Santo. Telefonický kontakt na ordinace je 291 980 060, 291 982 299. Ve Funchalu na ostrově Madeira rovněž funguje Clinica Santa Luzia, ve které působí český lékař Dr. Jan Vojík. Proto se tu mluví česky. Clinica Santa Luzia sídlí na adrese Rua da Torrinha N 5, 9054-516 Funchal, tel. 291 200 000, fax 291 200 005, e-mail: clinicastaluzia@mail.telepac.pt. Lékáren je na souostroví dostatek. Obvykle jsou otevřené ve všední dny od 9 do 13 hodin a od 15 do 19 hodin. V sobotu mají otevřeno od 9 do 13 hodin.

Jídlo a potraviny:

Madeira se pyšní bohatostí země i podmořského života, a proto je zdejší kuchyně také velmi bohatá. Vyhlášené jsou především dary moře, například černý mečoun na grilu či biftek z tuňáka podávaný se smaženou kukuřicí. Tyto i další speciality je možné dostat prakticky na každém rohu, protože na ostrovech Madeira i Porto Santo je pestrý výběr restaurací. Mnohé z nich jsou zaměřené na rybí pokrmy, jiné na tradiční portugalskou kuchyni, další na jídla pocházející z Číny nebo Indie. Návštěvníci Madeiry mohou ochutnat také řadu typických nápojů, od koktejlů Poncha, Nikita či Pé da Cabra až po chutné pivo. Výtečné je i madeirské víno. Vinařství má na souostroví dlouhou tradici, která začala už v 15. století. Produkce od té doby prudce stoupala a od 19. století je víno z Madeiry vyhlášeným mokem v celé Evropě. Mezi nejznámější druhy patří polosladký Boal, velmi suchý Sercial a nejvyhlášenější a nejdražší madeirské víno - Malvoisia neboli Malmsy. PIVO - portugalsky cerveja ( serveža). Pokud chcete točené pivo, musíte si říct o um imperial, což je malé pivo. Velké pivo se řekne uma caneca. Pokud si objednáte pouze uma cerveja dostanete třetinku lahvového piva, které je dražší než pivo točené. Pivo CORAL - madeirské pivo oceněné čtyřmi mezinárodními medailemi

Zajímavosti a informace o Madeira:

Časový posun -1 hodina Další rady: Vodu z vodovodního řadu je možné na Madeiře bez obav konzumovat - je pitná a chutná. Na ostrově Porto Santo teče z kohoutků upravená mořská voda, taktéž pitná a chutná. Telekomunikační služby: Celé souostroví Madeira má rozvinutou telekomunikační síť. Veřejné telefonní automaty jsou na každém rohu. Ve větších hotelech jsou běžně přístupné telefony, faxy i internet. Mezinárodní telefonní kód je + 351, předvolba Madeiry je 291. Důležitá telefonní čísla: 112 - nepřetržitá tísňová služba na celém území (policie, záchranná služba i hasiči), 118 - národní informační služba. Motoristům v nouzi slouží telefony oranžové barvy SOS na dálnicích.