Informace o zemi: Seychely

Hlavní město Seychely: Victoria - 25 000 obyv. (1993) na ostrově Mahé

Důležitá telefoní čísla: konzulát Victoria - Victoria - Mahé 00248/38800

Zeměpisné údaje:

Seychely - už samotné jméno vyvolává představu tropického ráje. Ale ani při nejlepší vůli si nedokážete představit krásu těchto ostrovů, které se rozprostírají v Indickém oceánu jen čtyři stupně pod rovníkem. Přestože jsou nyní pohodlně dosažitelné letadlem, přetrvává zde stále ještě plno záhad a tajemství. Seychelská republika leží v západní části Indického oceánu severně od Madagaskaru. Tvoří ji cca 100 malých převážně nízkých korálových ostrovů. Jedno je jisté - na ostrovech se vyskytuje tolik exotické fauny a flory, jako snad nikde jinde na zemi. Všechny ostrovy jsou rezervacemi pro mnoho vzácných a nádherných rostlin a ptáků. Vezměte si například legendární kokosový ořech Coco de Mer s největším semenem v království rostlin. Tento zvláštní dvojitý ořech byl vzhledem ke své neuvěřitelné podobnosti ženské pánvi obklopen mýty po celé generace. Seychelské zaujetí pro ochranu fauny udělalo hodně pro zachování mnoha vzácných druhů ptactva i obřích želv. Seychely jsou ideálním místem pro dovolenou. Najdete zde kilometry dlouhé pláže s bílým pískem, průzračně čisté, tyrkysově zbarvené moře, lesy i palmové háje. Pláže obklopují každý ostrov jako obrovský náhrdelník, přerušovaný balvany a skalisky z červenočerné žuly - spolehlivě poznávací znamení zdejšího pobřeží! Jedná se o stát se slušnou životní úrovní, do země teče řada financí od turistů. Jedná se o zemi vyhlášenou jako turistická destinace pro náročnější (v překladu - bohatší) klientelu.

Historie země Seychely

Seychely byly objeveny Vascem da Gama roku 1502, kolonizace začala až roku 1786, kdy se ostrovy staly francouzskou kolonií. V roce 1794 byly obsazeny Velkou Británií a od roku 1814 spravovány jako součást Mauricia. Roku 1903 se staly britskou korunní kolonií. Vnitřní samosprávu získaly Seychely roku 1970. 28.6.1976 byla vyhlášena nezávislá republika. Prezidentem se stal prozápadní politik James Mancham. V roce 1977 proběhl nekrvavý státní převrat. V roce 1979 byla zavedena prezidentská vláda a systém jedné strany. V roce 1981 se skupina jihoafrických žoldnéřů pokusila neúspěšně prezidenta svrhnout. Roku 1993 byl obnoven pluralitní systém a v červenci 1993 se konaly první svobodné volby, v nichž byl předchozí prezident France-Albert René opět zvolen a zvítězila jeho Seychelská lidová pokroková fronta.

Tipy a kam na výlet v Seychely

Úžasná příroda, nádherné pláže a moře. Victoria - jedno z nejmenších hlavních měst světa, zároveň jediné město na ostrovech, všechno ostatní jsou vesnice. Krásná botanická zahrada. Pláže Mahé. Mořský NP Ste Anne. Vallée de Mai - na ostrově Praslin najdete nejěvtší počet palem coco de mer (dědictví UNESCO). Anse Lazio - nejlepší pláž na Praslinu a možná i na ostrovech. Ostrov Silhouette. Aldabra - jeden z největších korálových atolů na světě a přísně chráněné území kvůli místní endemické přírodě (suchozemské želvy, ptáci).

Víza, vízum a obecné vízové informace:

bezvízový styk pro všechny druhy pasů, letištní taxa 40 USD na letišti

Měna, aneb čím se platí:

seychelská rupie (SR) = 100 centů

Nákupy a co nakupovat v Seychely:

Místní obchody nabízí umělecké řemeslné práce jako košíky, prostírání, klobouky, klenoty a obrazy. Jsou otevřeny pondělí až pátek od 8:00 do 17:00 a v sobotu od 8:00 do 12:00, některé i v neděli ráno.

Kolik co stojí a ceny:

Cenové relace:Hodně drahá legrace, kempování je tu zakázané. Pokud budete bydlet v menších penzionech, netoužíte po vodních sportech a lepším jídle, jste na 55 USD za den. Nejlevnější ubytování seženete od 50 do 80 US$ a nejlevnější jídlo vás vyjde na 7 - 10 US$.Účty v restauracích normálně spropitné zahrnují, ale přesto něco navíc je vždy vřele přijmuto.

Doprava a dopravní informace:

Air Seychelles lítá pravidelně na Praslin, Frégate, Desroches, Bird a Denis Island a charterově na další ostrovy. Trajekty jezdí mezi Mahé, Praslin a la Digue, jinak si musíte najmout loď. Na Mahé se dostanete dobře autobusy, na Praslinu jich taky pár jezdí. Na Praslinu a La Digue si můžete půjčit kolo. Kvalitní hromadná doprava funguje denně od 5:30 do 19:00 na ostrovech Mahé, Praslin a La Digue nebo můžete použít taxíky. Také si můžete pronajmout automobil nebo motocykl na ostrovech Mahé a Praslin, musíte ale vlastnit příslušný mezinárodní řidičský průkaz.

Náboženství a lidé:

římští katolíci 89 %, anglikáni 9 %

Jazyk a jak se domluvím v Seychely:

oficiální jazyky jsou angličtina, kreolština a francouzština, takže dorozumívání tu není problém.

Lékař a lékařské důležité informace:

není požadováno žádné očkování. Na ostrovech se nevyskytuje malárie, žlutá zimnice ani žádná jiná onemocnění. Pohotovostní služba funguje 24 hodin denně. Standardní léčba a lékařské vybavení jsou na dobré úrovni. Nemocnice ve Victorii: 388000 Tísňová čísla Tíšňové číslo pro hasiče, policii nebo ambulanci je 999

Jídlo a potraviny:

Seychely nabízí výběr jídel od kari specialit po mezinárodní kuchyni, po kterých se vám sbíhají sliny. Dokonce i nejnáročnější gurmáni najdou něco, čím podráždí svůj jazyk. Je zde široký výběr restaurací, ale ať se rozhodnete pro jednu z velkých hotelových restaurací nebo jeden z malých podniků, můžete si být jisti přátelskou atmosférou a nezapomenutelným jídlem.

Zajímavosti a informace o Seychely:

Koupání - většina ostrovů je obklopena maličkými ostrůvky a korálovými útesy, což vytváří ideální podmínky pro plavání a potápění. Jsou zde stovky různých druhů korálů, nad kterými můžete žasnout. Šnorchlování jen pár metrů od břehu Vám odhalí barevnou krajinu žijících korálů, mušlí a některé z 900 druhů ryb. Křišťálově čisté vody Indického oceánu otevírají zcela nový svět dobrodružství a zábavy. Počasí - klima na Seychelách je tropické, rovníkové, vlhké, a především velmi stálé. Neexistují zde žádné klimatické atrakce, což ze Seychel dělá ideální cíl pro dovolenou 12 měsíců v roce. Deště přicházejí zejména v noci, ve formě přeháněk. O vodu v moři nemějte obavy - celoročně se pohybuje okolo 25-27°C, v pobřežních lagunách může být i o pár stupínků teplejší. Čas - na Seychelách je v zimě o 3 hodiny a v létě o 2 hodiny více oproti středoevropskému času.