Informace o zemi: Maledivy
Hlavní město Maledivy: Malé (60 tisíc obyvatel)
Důležitá telefoní čísla: Honorary Consulate of the Czech Republic, P.O.Box 1626 188, Vauxhall Street Colombo 02, telefon 00941-423578, 436723, 328908
Zeměpisné údaje:
Jako náhrdelník perel je souostroví Maledivy roztroušeno kolem rovníku v Indickém oceánu a naplňuje tak představu tropického ráje. Ostrovy jsou pokryty palmami, jejichž háje sahají až k plážím s bílým pískem, kolem ostrovů je čisté blankytné moře a ostrovy jsou obklopeny korálovými útesy, na kterých žijí nejrůznější mořští živočichové. Nadmořská výška žádného ostrova nepřesahuje dva metry. Maledivské souostroví čítá 1190 ostrovů, rozložených na ploše 90 000 čtverečních kilometrů. Nejbližší sousedé jsou Indie a Srí Lanka. Počet obyvatel dosahuje 220 000, z toho jedna čtvrtina žije v hlavním městě. Na každém ostrově je postaven pouze jeden hotelový komplex, a tak hotelový hosté mají k dispozici celý ostrůvek. Hotely jsou stavěny pouze na neobydlených ostrovech, a proto, když se chcete seznámit s místními obyvateli, musíte si udělat výlet na některý "domorodý" ostrov. Typický resort se skládá z hlavní budovy a bungalovů pro hosty, z nichž každý je stylově zařízen. Bungalovy jsou umístěny v palmových hájích a z terasy bývá výhled na moře. V hlavní budově najdete restaurace, které Vám nabízejí mezinárodní i domácí kuchyni. Je samozřejmostí, že většina aktivit turistů se týká moře. Korálové útesy kolem každého ostrova skýtají ideální podmínky pro potápění nebo šnorchlování. Všechny resorty nabízejí pronájem sportovního vybavení a rovněž je u každého resortu potápěčská škola, kde se můžete naučit základy potápění. Maledivy jsou tvořeny atoly (největší jsou Ari Atoll nebo North a South Malé), které mívají v průměru až několik kilometrů. Každý atol je tvořen skupinami ostrůvků a korálovým útesem, vše dohromady tvoří jakýsi prstenec, uprostřed jehož je laguna s bohatým podmořským životem. často je uprostřed atolu obydlený či neobydlený ostrov omývaný průzračně modrou vodou a obklopený písčitou pláží. Klidná voda laguny, jejíž hloubka nepřesahuje 30 metrů, nabízí ideální podmínky pro potápění. Nejlepší podmínky pro potápění jsou však na vnější hraně korálového útesu, kde stěna spadá prudce do moře, až do hloubky stovek metrů. Tato místa jsou však vhodná pouze pro zkušené potápěče, začátečníci by se měli potápět uvnitř laguny nebo v průlivech, kterými do laguny přitéká čerstvá voda z moře a vyplavují se tudy různé nečistoty. Je tak zajištěna neustálá výměna vody a laguna se nestane vyhnívací nádrží. Potápění je možné při přílivu, při odlivu proudí voda ven a je velké nebezpečí, že Vás vyplaví ven na volné moře. Pod vodou můžete pozorovat různobarevné korály, hejna drobných rybek, velké okouny, murény, barracudy, vzácností nejsou ani želvy, rejnoci, chobotnice a malé druhy žraloků, které nejsou nijak nebezpečné.Historie země Maledivy
Ostrovy nejprve ovládli Sinhálci, později Indové a Malajci. Od dvanáctého století pronikali na ostrov Arabové, kteří zde rozšířili islám. Maledivy byly v šestnáctém století součástí Portugalska, o sto let později se ostrovů zmocnili Nizozemci, nakonec se dostaly pod britskou kontrolu. Od roku 1965 je země nezávislá.Tipy a kam na výlet v Maledivy
Cestovatelé radí: vydat se na neturistické ostrovy. Povolení lze získat v Malé od správy atolů ("Ministry of Atolls Administration"). Žádosti se přijímají v pracovní dny, tedy od neděle do čtvrtka, v době od 8.30 do 11 hodin. Hlavní město Malé, další město Seenu na atolu Addu, Kudahuvadhoo, atol BaaVíza, vízum a obecné vízové informace:
Maledivy nevyžadují od českých návštěvníků vízum. Jedinou podmínkou ke vstupu do země je platný cestovní doklad a dostatečné množství finančních prostředků. Za to se považuje minimálně 10 USD na den. (netýká se organizovaných skupin).Pobyt na Maledivách do 30 dnů je bezplatný, prodloužení pobytu lze získat za 10 USD na den. Přihlašovací povinnost neexistuje, většina ostrovů však požaduje registraci v knize hostů.Měna, aneb čím se platí:
Rupie (MWR) = 100 centů Obchody i restaurace běžně přijímají americké dolary. V bankách lze bez problémů vyměnit pouze americkou měnu, ostatní světové měny banky a směnárny přijímají s neochotou. Platí to pro hotovost i cestovní šeky, které lze navíc kromě směnáren a bank vyměnit i v hotelích. Přijímají se cestovní šeky a platební karty všech velikých finančních institucí, tedy především American Express, VISA, Master Card a EuroCard. V případě nedostatku peněz je možné si nechat peníze na Maledivy poslat prostřednictvím poboček American Express.Nákupy a co nakupovat v Maledivy:
Při nákupu suvenýrů v soukromých obchodech lze smlouvat, v hotelích však bývají ceny stálé. Obchody se několikrát denně zavírají na krátkou dobu kvůli modlitbám. Mezi vyhlášené místní suvenýry patří nádherné mořské mušle, krabičky ze dřeva, rákosové rohože, batikové a hedvábné šaty, keramika. Rozhodně vám nedoporučujeme koupi byť jen jediného kousku korálu, protože jejich vývoz je přísně zakázán. Nejlepší nákupy rovněž uskutečníte v Malé. Je tu velký výběr obchodů, které nabízejí nejrůznější zboží. Nejlepším místem, jak se seznámit s domorodci, je návštěva místního trhu s ovocem a zeleninou a rybího trhu. Nejrušnější začíná být trh s rybami odpoledne, kdy se začínají vracet rybáři se svými denními úlovky.Kolik co stojí a ceny:
Služby jsou na vysoké úrovni, ale Maledivy mají v celé jižní Asii absolutně nejvyšší ceny, protože naprostá většina zboží je dovážena z jiných zemí, ceny za ubytování jsou vysoké.Doprava a dopravní informace:
Přímo na jednotlivých maledivských ostrovech vám stačí chodit, protože cesta kolem každého ostrova nezabere více než hodinu. Spojení mezi jednotlivými ostrovy pak zajišťují pravidelné lodní linky, jachty a motorové čluny, které fungují buď podle jízdních řádů nebo si je můžete pronajmout. Už při příletu na letiště v Malé si můžete zvolit konkrétní cíl, kam vám námořníci rádi odvezou. Cesta lodí z Male na nejbližší ostrovy stojí 30 až 60 USD na osobu. Služby jsou všeobecně precizní. Leteckou dopravu zajišťuje společnost Air Maldives, jejíž linky spojují Malé s Hanimaadhoo, Kadhdhoo, Kaadedhdhoo a Gan. Využít můžete helikoptéru, patnáct minut letu stojí přibližně 60 USD. Bližší informace vám podá Hummingbird Helicopters, tel.: 325708, fax: 323161, či Seagull Airways, tel.: 315234, fax: 315122.Náboženství a lidé:
sunnitský islám (99%)Jazyk a jak se domluvím v Maledivy:
maledivština Na Maledivách se bez problémů domluvíte anglicky, a to nejen v hotelích nebo turistických centrech. Národním jazykem je Dhivehi, ale angličtinu tu ovládají výborněLékař a lékařské důležité informace:
Zdravotnická péče je drahá, ostatně jako všechno na Maledivách. První pomoc vám poskytne každá recepce hotelu a půjčovna potápěčského náčiní. Jejich pracovníci, pokud sami nedokáží pomoci, zařídí příjezd lékaře, případně i převoz do nemocnice. Základní zdravotnická péče na Maledivách je na slušné úrovni, náročnější zákroky se však provádějí na Srí Lance, Singapuru nebo ve Spojených arabských emirátech. Na ostrovy není předepsané žádné očkování. Určitě před cestou uzavřete kvalitní cestovní pojištění.Jídlo a potraviny:
Místními specialitami jsou míchané nápoje. Neznámějším je Maledive Lady, která má na každém ostrově jinou chuť. Spropitné by se mělo pohybovat kolem deseti procent z částky, kterou vám obsluha účtuje. Stravování je na Maledivách drahé. Maso je k dostání v hotelech vyšších kategorií, místní lidé je požívají hlavně při slavnostních příležitostech. Lepší hotely zajišťují stravu podle přání zákazníka, tedy i evropskou. Běžné jsou mořské produkty a importované potraviny z Indie, Srí Lanky a dalších zemí. Čerstvost stravy často závisí na četnosti dodávek z moře. Je třeba počítat s tím, že jídlo bývá silně kořeněné. Z ovoce je běžně k dostání kokos, banány, mango, papája, chlebovník a další. Voda se na mnoha místech získává z moře, proto zůstává mírně slaná. Některé ostrovy mají nádrže na dešťovou vodu, spodní pramenitá voda se vyskytuje na několika málo ostrovech. Je potřeba dávat si dobrý pozor na kvalitu pitné vody, doporučuje se konzumovat pouze balenou vodu v plastikových lahvích s neporušeným uzávěrem. Na Maledivách je k dostání poměrně slušný sortiment nealkoholických nápojů, ať už to jsou džusy, sodovka nebo některý z mnoha druhů koly. Alkohol je k dostání jen na turisticky atraktivních místech, za velmi vysoké ceny. V hlavním městě Malé je navíc vyhlášena přísná prohibice.Zajímavosti a informace o Maledivy:
Ministerstvo zahraničí varuje před koupáním mimo laguny - nebezpečí silných proudů. Čas je plus čtyři hodiny. V okolí zdejších mešit je třeba vystříhat se nevhodného chování a oblečení. Nudismus je na Maledivách přísně zakázán, turistky se nesmějí koupat nahoře bez. Ve městech musíte mít na sobě vždy alespoň tričko a krátké kalhoty, dlouhé kalhoty jsou však lepšíLetoviska v zemi echo $url_to[4]; ?> - vyber si letovisko
// echo "
SQL letovisko: ". $sql; if ($result->num_rows > 0) { // letoviska v zemi start // echo "
SQL letovisko: ". $sql; if ($result->num_rows > 0) { // letoviska v zemi start // echo "
Letoviska v zemi ". $url_to[4] ."
"; while($row = $result->fetch_assoc()) { echo ""; } } // letoviska v zemi konec ?>Informace o zemích - vyber si zemi
//echo "
"; if ($result->num_rows > 0) { // output data of each row while($row = $result->fetch_assoc()) { echo ""; } } else { echo "žádný záznam"; } ?>
Zobrazuji země / Informace o zemích:
"; if ($result->num_rows > 0) { // output data of each row while($row = $result->fetch_assoc()) { echo ""; } } else { echo "žádný záznam"; } ?>