Informace o zemi: Slovinsko

Hlavní město Slovinsko: Lublaň - (Ljubljana) 270 000 (1994)

Důležitá telefoní čísla: Lublaň: Riharjeva 1,Ljubljana,003861/4202450,Fax: 003861/2839259 Email:ljubljana@embassy.mzv.cz

Zeměpisné údaje:

Tak blízké a přece tak neznámé Slovisko představuje zemi sympatického národa, nabízí nekonečné množství možností, jak příjemně strávit dovolenou. Leží v oblasti východních Alp. Pohoří se dělí do tří masívů: Julské Alpy, Karavanky a Kamnišsko-Savinské Alpy. Nejvyšší horou Slovinska je Triglav (2864 m.n.m.). Najdete zde velehory, nádherné krasové oblasti, překrásné mořské pobřeží, malebná města a navíc zde žijí sympatičtí lidé. S námi můžete prožít příjemné chvíle v termálních lázních a zapomenout tak na starosti všedních dnů, rozsáhlé jeskynní komplexy Vám odkryjí neobvyklé přírodní zajímavosti a malebná města Vás uchvátí svoji kulturou. Velmi populární se stávají i pobyty na slovinských farmách, kterých se zde zachovalo více jak 300. Tyto farmy nabízí komfortní ubytování s možností poznání zvyků a obyčejů této překrásné země. Své si zde najdou i milovníci golfu, jízdy na koních, vyznavači vodáckých sportů, horské turistiky, paraglidingu, horolezectví, ale i ti kteří hledají klidnou dovolenou v příjemném prostředí. Slovinsko je jednou z ekonomicky nejrozvinutějších republik bývalé Jugoslávie. Na jednu stranu to znamená poměrně vysoký komfort pro turisty, na druhou stranu ale také relativně vysoké ceny. Turisté většinou nejezdí do Slovinska k moři - slovinské pobřeží je krátké - ale spíše do hor.

Historie země Slovinsko

Ve starověku bylo území osídleno keltskými a illyrskými kmeny Později součástí římské říše. V pátém století kromě Hunů, Ostrogótů, Langobardů a Avarů přišli do země i slovinské kmeny. Postupně se území zmocnili Frankové, Bavoři a na konec Habsburkové. Po první světové válce bylo slovinské území přičleněno ke Království SHS (od roku 1929 Jugoslávie). Za 2. světové války bylo území dnešního Slovinska rozděleno mezi Německo a Itálii. Po skončení války byly ke Slovinsku připojeny i teritoria, která byla do té doby italská. V roce 1990 se v zemi konaly první svobodné parlamentní volby a o rok později vyhlásila země nezávislost. Ihned poté se Slovinci ocitli v několikadenní válce s federální armádou, která nakonec odešla ze Slovinska. V této válce padlo 90 Slovinců.

Tipy a kam na výlet v Slovinsko

Lublaňský hrad, centrum Lublaně. Istrijské pobřeží (luxusní středisko Portorož, skromnější Koper, Piran, Izola, Ankaran). V Alpách je známé středisko Bled, kde se nachází jezero s kostelíkem na ostrůvku uprostřed. Postojenská jeskyně (Postojnska jama) a systém Škocjanských jeskyň (Škocjanske jame). Množství minerálních pramenů a s nimi souvisejících lázní. Lyžařům lze doporučit alpská střediska. Příznivci vysokohorské turistiky si přijdou na své při výstupu na nejvyšší horu v zemi, Triglav.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Pro cestu do Slovinska není potřeba kromě platného cestovního pasu žádné vízum. Bezvízový styk platí na 90 dnů.

Měna, aneb čím se platí:

Oficiální měnou je slovinský tolar (SIT). Tolar je plně směnitelný, kurs je přibližně dvěstě sedm tolarů za jedno euro, nebo sedmnáct korun za sto tolarů. Směňovat valuty je možné i u větších benzinových pump.

Nákupy a co nakupovat v Slovinsko:

V obchodech jsou - podobně jako v tuzemsku - časté různé akce, při kterých je krátkodobě některé zboží levnější.Konkurence je totiž ve Slovinsku poměrně velká

Kolik co stojí a ceny:

I když ceny např. jídla jsou vyšší než u nás, stále vaše výdaje na pobyt budou nižší než v sousedním Rakousku či Itálii. Pokud budete ubytováni v hotelu a jíst v restauracích, budete potřebovat necelých 150 DM na den. S polovinou této sumy vystačíte, vyhledáte-li ubytování v levných hostelech a jídlo budete nakupovat pokud možno v obchodech (př. 0,5l piva/1,9DM, chleba/2,1DM, mléko/1,8DM, 2litry coca coly/3,5DM). Mile vás může překvapit obchodní cena vína 3,2DM. Slovinské ceny za benzín vás možná mile překvapí, když si přepočítáte asi 130 slovinských tolarů (1,2DM). Ještě snad, že benzín je tu trošku levnější než u nás.

Doprava a dopravní informace:

Autobusy jsou asi nejlepším dopravním prostředkem pro cestování po Slovinsku, pokud nejedete vlastním automobilem. Velkou výhodou pro motoristy jsou relativně malé vzdálenosti, dobré silnice a nízké ceny benzínu.Slovinsko znají čeští turisté jen jako průjezdní zemi při cestě za mořem. Pokud cestujete vlastním autem, doporučujeme dodržovat nejvyšší povolenou rychlost a nepřejíždět bílou čáru uprostřed vozovky. Policisté (na motocyklech) jsou všude (hlavně na hlavním tahu do Chorvatska) a jsou neoblomní. Pokuty se většinou platí v markách (nejběžnější cena je 50 DEM).

Náboženství a lidé:

katolíci (90%)

Jazyk a jak se domluvím v Slovinsko:

slovinština (91%), chorvatština (7%)

Lékař a lékařské důležité informace:

Zdravotnictví ve Slovinsku je na dobré úrovni, respektive je srovnatelné se zdravotnictvím v České republice. Občané České republiky mají zdravotnickou pomoc v nouzi zdarma, ale musí předložit pas a potvrzení o pojištění v Čechách, tedy kartičku zdravotní pojišťovny. Přesto doporučujeme cestovní pojištění, pro případy vážnějších zákroků apod. V zemi jsou kvalitní nemocnice, působí tady celá řada praktických lékařů i specialistů, například dentistů. Velké hotely mají zpravidla vlastního lékaře. Při cestách do Slovinska není pro české občany předepsáno povinné očkování. Voda je nezávadná a vhodná k pití, přesto doporučujeme v prvních dnech pobytu pít pouze kupovanou balenou vodu. Mléko a mléčné výrobky jsou pasterizovány, a proto by měly být zdravotně nezávadné. To platí i o místním masu, drůbeži, mořských darech, ovoci a zelenině. Stejně jako v každé jiné zemi se i ve Slovinsku může vyskytnout zdravotní komplikace ve formě cestovního průjmu. Obvykle však za pomoci běžných léků brzy odezní.

Jídlo a potraviny:

Slovinská kuchyně je velmi chutná. Ve zdejším kulinářském umění se obráží poloha Slovinska, díky níž se můžete setkat s ryze balkánskými pokrmy i vyhlášenými dary moře. Nejstaršími slovinskými jídly jsou pokrmy z mouky a ovesných krupek. Klasickým zástupcem těchto pokrmů jsou různé druhy chleba upečené z letních surovin, které se objevují ve formě bochníků spletených do copů. Oblíbené jsou i vdolky strukji, které Slovinci připravují na 70 různých způsobů, například plněné sladkými náplněmi. Velkou událostí slovinského venkova je zabíjačka, při které se připravují klasické masné pokrmy (kroupové a bílé klobásy, černá polévka, pečínka, salámy, šunka a hlavně známý, vysoce ceněný karst prsut). A protože Slovinsko je přímořská země, pokrmy z ryb a dalších mořských živočichů najdete na jídelníčku každé restaurace. In vino veritas (Ve víně je pravda). Tak toto přísloví je ve Slovinsku opravdu na místě. Víno tu roste na východě, na jihu i na západě země, takže slovinská vína jsou právem známá po celém světě. Mezi nejznámější vinařské regiony patří Podravje (Drava region), Slovenske Gorice mezi městečky Ormož a Ljutomer, Maribor, pohoří Haloze a region Bizeljsko-Sremiš. Tmavá odrůda červeného vína proslavila oblast Žametna Črnina a v městečku Trška se vyrábí nejlepší víno z druhu Cviček. Také přímořské vinice, například v údolích Vipava a Kraški Teran, mají kouzlo. Slovinci rádi pijí i pivo. Nejznámější značkou je lublaňský Union (www.pivo-union.si), který je velmi chutný a okamžitě připomene typicky česká piva. Oblíbené jsou i různé druhy pálenky, od slivovice až po vodku. Nealkoholickým nápojům kralují ovocné džusy a limonády. Možnosti stravování: Turisté se mohou stravovat v řadě restaurací i malých hospůdek, vináren, kaváren i ve fast-foodech. K dispozici mají rovněž pouliční kiosky - stánky s občerstvením. Ceny jsou o něco vyšší než v České republice. Nejlevnější variantou proto zůstává kupovat potraviny v supermarketech.

Zajímavosti a informace o Slovinsko:

Informace o cestování s dětmi:Do Slovinska můžete klidně vycestovat i s dětmi. Zajímavostí v této zemi je řada farem, které nabízejí speciální programy pro děti (jízdu na koních, péči o zvířata..), jednou z nejznámějších je Kaja§Grom Ranch blízko Rovte. Pokud mají děti rádi zvířata,bylo by škoda nechat si ujít návštěvu ZOO na kopci Rožnik. Při cestování autem vám půjčí i dětské sedačky, jejichž cena se pohybuje okolo 5-1ODM.