Informace o zemi: USA

Hlavní město USA: Washington - 4 100 000 obyv.

Důležitá telefoní čísla: Zastupitelský úřad ČR ve Washingtonu: Embassy of the Czech Republic, 3900 Spring of Freedom St., N.W., Washington, D.C. 20008, tel.: 001202-2749100, 2749103 fax: 001202-9668540

Zeměpisné údaje:

Spojené státy americké leží ve střední a jižní části Severní Ameriky, na Aljašce a na Havajských ostrovech. Přidruženými státy jsou Portoriko a Severní Mariana, k zámořským územím patří Americká Samoa, Guam, Paneneské ostrovy a další. Pevninské území USA je na východě převážně nízké s členitým pobřežím, směrem k západu se zvedá. Pobřeží Tichého oceánu je naopak převážně hornaté. Shrnout podnebí země do jedné věty je nemožné - snad jen uvedeme-li, že se zde lze setkat takřka s jakýmkoli podnebím - na severu Aljašky s arktickým, na Havajských ostrovech s vlhkým tropickým, na většině území však s mírným, které je na jihu velmi teplé, zatímco na severu a v horách chladné. Časté jsou náhlé průniky studeného vzduchu od severu k jihu a naopak. Stejně bohatá na typy je i vegetace - na severu s převládajícími jehličnatými a smíšenými lesy, dále k jihu pak prérie a bezlesé stepi. Jedná se o velmi vyspělou zemi s vysokou životní úrovní. Nachází se zde řada turisticky přitažlivých míst, ať už jde o moderní New York, zvláštní San Francisco, Historickou Philadelphii, politické srdce světa Washington nebo o některý z řady nádherných přírodních parků.
Pokud se budete pídit po informacích, zamiřte do veřejné knihovny. Často vydávají zdarma množství propagačních materiálů nebo časopisů. Informace o levném ubytování a mapy také seženete v pouličních stáncích Travelers Aid. Podrobnosti o konkrétní oblasti si zase opatříte v obchodních komorách a Visitors Bureaux

Historie země USA

Už v 10. století objevili severní část kontinentu Vikingové, hlavním objevitelem byl v roce 1492 Kryštof Kolumbus. Po dlouhá staletí byla Severní Amerika cílem snah o její kolonizaci Španěly, Francouzy a Nizozemci. V polovině 17. století Britové ze svých kolonií postupně dobývali francouzské a nizozemské části a do konce 18. století vytvořili třináct kolonií jako základ budoucích Spojených států amerických (USA). V roce 1776 byl na základě Deklarace nezávislosti vyhlášen vznik USA a každý stát si zachoval samostatnost. Od konce 18. století se státy začaly rozšiřovat směrem na jih a na západ. Od konce 19. století expandovaly USA i mimo americkou pevninu, především do Tichomoří a Karibiku. Do začátku 1. světové války se k USA připojilo dalších patnáct států, na konci padesátých let vznikly poslední dva státní útvary, Havaj a Aljaška.

Tipy a kam na výlet v USA

Turisté jezdí do USA ze dvou hlavních důvodů: aby viděli americká velkoměsta a aby viděli nádhernou přírodu. Cestování po americe vám také poněkud pozmění pojmy jako "blízko" a "daleko". Mezi nejnavštěvovanější americká města bezesporu patří New York, San Francisco a Los Angeles. Dalšími lákadly jsou Boston, Philadelphia, Chicago, Atlanta, New Orleans, Miami, Houston, Dallas, Seattle a další. Ve všech těchto městech najdete nepřeberné množství muzejí, divadel, kin, historických památníků a parků. Naprosto samostatnou kapitolou je americká příroda. Můžete si vybrat mezi subtropickým pobřežím mexického zálivu, pouští v Nevadě, prériemi, rozeklanými horami na západním pobřeží, arktickou tundrou na Aljašce - co hrdlo ráčí. Kvůli ochraně přírody bylo zřízeno i velké množství národních parků (Yellowstonský N.P. je nejstarším národním parkem na světě vůbec) - nejznámějšími a nejnavštěvovanějšími parky jsou pravděpodobně Grand Canyon, Yellowstone, Yosemite N.P., Sequoia N.P., na východním pobřeží je to pak Acadia N.P.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Vyžaduje se platný cestovní pas ČR. Doba platnosti pasu musí přesahovat o šest měsíců povolenou dobu pobytu. Při turistických cestách bývá doba pobytu v USA povolována maximálně na šest měsíců od vstupu na území USA. Platnost českého pasu by měla být v době vstupu na území USA v těchto případech nejméně jeden rok. Je nutné vízum. Vízum lze obdržet na kterémkoliv zastupitelském úřadě, resp. konzulátu USA v cizině. Lze však doporučit podání žádosti na velvyslanectví USA v ČR. Ambasáda upozorňuje na nutnost vyřídit si vydání víza v dostatečném časovém předstihu. Vízum lze získat na základě řádně zdůvodněného účelu cesty, často si konzulární úředník ověřuje údaje uvedené v žádosti o vízum ústním pohovorem. Pozvání k turistické cestě ověřené americkým notářem (Notary Public) není při žádosti o turistické vízum povinné, ale jeho předložení je užitečné zejména při příjezdu do USA v okamžiku, kdy imigrační úředník rozhoduje o povolení ke vstupu na území, a dále u všech osob bez pracovního poměru vč. studentů, čerstvých absolventů škol a důchodců. Přihlašovací povinnost v USA neexistuje.

Měna, aneb čím se platí:

USD - americký dolar = 10 dimů = 100 centů Plnohodnotným platidlem jsou v USA kreditní karty (credit card) a tak se Vám vyplatí vzít s sebou mezinárodní platební kartu (VISA, EUROCARD/MASTERCARD). Bez kreditní karty je velmi sožité zapůjčení vozidla (mnohdy i nemožné), a takový nákup benzínu u čerpadla v pustině je bez kreditní karty zcela nemožný, neboť automat na čerpadle Vám bez kreditní karty nic nedovolí natankovat.

Kolik co stojí a ceny:

Ceny potravin jsou srovnatelné nebo nižší než ceny v západoevropských zemích. Stravování výlučně v restauracích je drahé. Tzv. rychlé občerstvení (Mc Donald's, Burger King) je cenově srovnatelné se stejnými restauracemi v ČR. Nejnižší ceny potravin jsou ve velkých supermarketech. K cenám služeb a zboží, s výjimkou základních potravin a léků, se připočítává při placení spotřební daň 3-12 %.

Doprava a dopravní informace:

Co se týče automobilové dopravy, silnice i dálnice jsou velmi kvalitní. Pokud jedete vlastním vozidlem, potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, osvědčení o technickém průkazu vozu, mezinárodní poznávací značku CZ. Zahraniční motoristé si musí zřídit vhodné pojištění při příjezdu. Kontaktovat lze American International Underwriters, 102 Maiden Lane, New York, N.Y. 10005.
Dálnice zde jsou velmi kvalitní, prakticky za pět dní lze přejet celý kontinent. Pokud přijede do Spojených států celá skupina, je pro ní výhodnější si koupit vůz a po skončení cesty ho zase prodat, než využívat jiné druhy dopravy. Rubem levné automobilové dopravy je totální kolaps ve velkých městech, se kterým by měl cestovatel počítat.
Autobus je nejlevnější dopravní prostředek v USA, samozřejmě po osobním vozu. Cestovatel si tu může koupit i speciální pasy, které mu zaručí kvalitní cestování za přijatelné ceny. Díky specializovaných společnostem lze projet celé Spojené státy za dva až tři týdny, cestu je navíc možné naplánovat tak, že se jede v noci a ve dne se poznávají zajímavá místa země. Výhodná je například společnost Greyhound. Železniční síť je hustá, čistá i kvalitní, ale poměrně drahá. Využít je samozřejmě možné i taxíky, vždy je třeba nechat řidiči spropitné ve výši asi patnácti procent z částky na taxametru.
Jízda: vpravo

Náboženství a lidé:

protestanti (52,7%), katolíci (26,2%), židé (2,7%), pravoslaví (2,2%), muslimové (1,9%)

Jazyk a jak se domluvím v USA:

angličtina, španělština

Lékař a lékařské důležité informace:

Zdravotní péče je kvalitní, ale finančně velmi náročná, například jednoduché ošetření zubu stojí 60 USD. Doporučuje se proto před odjezdem uzavřít zdravotní pojištění na naléhavé lékařské zákroky alespoň do výše 50000 USD. Také léky jsou ve Spojených státech poměrně drahé, zato je můžete koupit i v obyčejných obchodech.

Jídlo a potraviny:

Stravování výlučně v restauracích je poměrně drahé, lze si však vybrat hotová jídla v rámci široké cenové škály. Oběd v restauraci vás přijde na 6-12 USD, večeře na zhruba 8-15 USD. Pivo (0,4 l)si můžete dát za 2,5-5 USD (ovšem samozřejmě budete tázáni, zda už vám bylo 21). Tzv. rychlé občerstvení (McDonald, Burger King) je cenově srovnatelné se stejnými restauracemi v ČR. Big Mac Meal přijde zhruba na 3,5 USD, Cheesburger na 75 centů. V síti restaurací Shoenys můžete také využít nabídku all you can eat za 4-8 USD.
Chléb je v nabídce téměř výhradně toustový. Chléb je mírně nasládlý neboť je do něj přidáván med. V kombinaci se sýrem nic moc. Budete-li chtít pro nás „normální“ chléb, doporučuji podívat se po balení anglického chleba (ten je ovšem dražší)
Připravte se na to, že veškeré sladkosti, především dorty a zákusky jsou extrémně sladké. Mnohdy až nechutně!

Zajímavosti a informace o USA:

V USA platí hned pět časových pásem. Na východním pobřeží je minus 6 hodin, v centrální oblasti minus 7 hodin, ve Skalistých horách minus 8 hodin, na pobřeží Tichého oceánu minus 9 hodin a na Aljašce minus 10 hodin.
Součástí každodenního života Američanů je spropitné, tzv. tip. Dává se prakticky ve všech službách. V taxících, u kadeřníka, v hotelu i v restauraci. Tady by se mělo pohybovat alespoň ve výši patnácti procent z účtované částky