Informace o zemi: Guadeloupe

Důležitá telefoní čísla: nejbližší velvyslanectví naší země najdete ve Venezuele.Calle Los Cedros, Qta. Isabel , Urbanización Country Club, Caracas , 1060 , Venezuela Kontakt: caracas@embassy.mzv.cz

Zeměpisné údaje:

Guadeloupe je ostrov patřící Malým Antilám, který najdete v Karibském moři. Leží 7000 km od Evropy a 2900 km od Severní Ameriky. Omýván je Atlantským oceánem a Karibským mořem. Nejbližší sousedé ostrova jsou Dominika na jihu a Antigua a Barbuda na severu. Spřízněný je také nedaleký ostrov Martinik, který je, stejně jako Guadeloupe, francouzským zámořským územím. Guadeloupe je složen ze dvou částí Basse Terre a Grand Terre, které propojuje jen úzký kanál zvaný Riviére Salée. Tento ostrov vulkanického původu má celkovou rozlohu 1706 km2. Východní část ostrova Grand Terre je pokryta vápencem, což bylo způsobeno dávnými archeologickými posuny. Větší část, Basse Terre, leží na západě a je spíše hornatá. Najdete na ní nejvyšší bod ostrova, činnou sopku La Soufriére vysokou 1484 m. Kromě toho však Guadeloupu náležejí také další ostrovy - Les Saintes (14 km2), Marie-Galante (158 km2) a La Désirade (22 km2) jsou obydlené, Saint Barthlemy, Saint Martin a Petite Terre nikoliv.
Klima Guadeloupu je mírné tropické. To naznačuje, že tu velké teplotní výkyvy nezažijete. Průměrné teploty se po celý rok pohybují mezi 22 a 30 °C. Příliš horký vzduch je zpravidla ochlazován pasáty. Také moře má stabilní teplotu - celoročně okolo 27 °C. Speciální klimatické podmínky mají některé vysokohorské oblasti Basse Terre. Pokud se rozhodnete vystoupat např. k aktivnímu vulkánu La Soufriére, připravte se na velmi netradiční tropickou vegetaci a náročný pochod přes tropický prales s nižšími teplotami a takřka stoprocentní vlhkostí.
Souostroví vás nadchne průzračným Karibským mořem s písečnými plážemi a dobrými podmínkami pro potápění. Moře zde má neuvěřitelné barvy, od smaragdové zeleně přes akvamarín po královskou a paví modř. Původní indiánští obyvatelé nazývali souostroví hezkým jménem Karukera – ostrov krásné vody. Ovšem Kryštof Kolumbus, který v roce 1493 ostrovy objevil, je přejmenoval na Santa Maria de Guadeloupe. V žilách obyvatel proudí africká, francouzská, indická, čínská a indiánská krev. Myslí exotickým způsobem francouzsky, mluví měkkou kreolštinou a věří stále moci kouzel šamanů, kteří v malých vesničkách skrytých v deštném pralese míchají své tajuplné nápoje. Jejich předkové jim odkázali vášnivý temperament, exotické tance a strhující rytmy. Přívětivost a laskavost se zde mísí s francouzským šarmem.

Historie země Guadeloupe

Prvními obyvateli Guadeloupu byli Arawarkové, kteří tu žili už několik století před Kristem. Byli mírumilovní a živili se převážně rybolovem. Okolo 9. století sem pronikli karibští inidiáni, kteří ostrov nazývali Karukera (Ostrov krásných vod). Název Guadeloupe dostalo místo až s příchodem Kryštofa Kolumba. Ten se tu vylodil v listopadu 1493. Španělé se ostrov pokoušeli dvakrát obsadit. Bylo to počátkem 16. století a v obou případech se setkali s karibským odporem. V roce 1604 svůj záměr opustili.
O 30 let později sem byli vysláni francouzští osadníci. V následujících letech se Angličané pokoušeli o obsazení Guadeloupu. Od roku 1759 ho okupovali a založili hlavní přístav Pointe-á-Pitre, ze kterého vyváželi především cukr do Severní Ameriky. Mnoho francouzských osadníků v té době zbohatlo díky této výnosné spolupráci a ostrovní ekonomika se dostala na velmi vysokou úroveň. V roce 1763 britská okupace skončila podpisem Pařížské dohody.
V roce 1802 Napoleon Bonaparte vyslal na ostrov generála Antoina Richepance, který obnovil předrevoluční vládu a znovuzavedl otroctví. Guadeloupe se stal nejlépe prosperujícím ostrovem Malých Antil a Britové se opět pokusili o invaze v letech 1810 - 1814. Vídeňská dohoda však ostrov definitivně přisoudila Francii, které oficiálně náleží od roku 1816 až dodnes. Po politické kampani francouzského politika Victora Schoelchera bylo 27. dubna 1848 definitivně zrušeno otroctví. Od roku 1871 má Guadeloupe své zástupce ve francouzském parlamentu a od 19. března 1946 je oficiálním francouzským zámořským departmentem.

Tipy a kam na výlet v Guadeloupe

Grande Vigie, Carbet Waterfalls (návštěva vodopádů, přírodní park), King Papyrus (plavba lodí po slané řece a zálivu, kde budete obdivovat jedinečnou faunu a flóru), Tropical Adventures (návštěva nejzajímavějších míst na ostrově Grande-Terre, Basse-Terre, Pointe Noire, Grande Anse, přírodní rezervace).

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Občané ČR, kteří cestují na Guadeloupe, musí mít platný cestovní pas. Existuje tu bezvízový styk po dobu méně než 90 dní. Vízum je nutné mít pro studijní a pracovní pobyt i na dobu kratší než 90 dnů. Ověřte si prosím vždy před odjezdem informace na příslušném ministerstvu (Ministerstvo zahraničních věcí, www.mzv.cz)

Měna, aneb čím se platí:

1 euro (€) = 100 centů Co se týče směny peněz, doporučujeme využít služeb bank nebo specializovaných směnáren. Směnárny v recepcích hotelu jsou možná více po ruce, ale jejich kurzy jsou většinou nevýhodné. Banky najdete ve všech větších městech, směnárny i na středně velkých místech, a to pod označením bureaux de change.Platba kartami na ostrově je značně omezena. Přijímány jsou jen někde, většinou ve velkých turistických centrech, restauracích, hotelech a autotopůjčovnách. Na ostatních místech, trzích a v menších městech jsou akcptovány jen peněžní platby a jen euro. Na místech, kde je možné platit kartami jsou akceptovány jen karty VISA, American Expres a MasterCard.

Nákupy a co nakupovat v Guadeloupe:

Na nákupy se můžete vydat do takřka každého většího města. Samozřejmě v největších městech, především v Pointe-á-Pitre budete mít největší možnosti. Pokud si odtud budete chtít odvézt nějaký suvenýr, určitě by to měl být některý z místních výrobků ze dřeva, panenky, sošky nebo talismany. Také si můžete vyvést zdejší rum. Oblíbené je i koření a káva. Speciálním suvenýrem je legendární afrodiziakální kůra zdejšího stromu, která se většinou prodává naložená v rumu. Jmenuje se bois bandé a místní věří v její zázračné účinky. Na ostrově najdete jak menší lokální obchůdky, tak i velmi populární a živé trhy. Otevřeno ale mají všude stejně. Většinou je otevřeno od 9 do 13 a od 15 do 18 hodin ve všední den a od9 do 13 hodin v sobotu. Banky a úřady otevírají i zavírají dříve, zpravidla v 8 a v 16. V neděli má většina obchodů zavřeno. Také mají banky zavřeno vždy odpoledne před státním svátkem.

Kolik co stojí a ceny:

Ceny na ostrově jsou poněkud vyšší, než v metropolitní Francii.

Doprava a dopravní informace:

Hlavní ostrovy mají kvalitní silnice a jsou dobře propojeny trajekty. Nejlépe ostrov poznáte, pokud si ho projedete autem – půjčovny jsou na každém rohu.
Taxislužby jsou na ostrově poměrně dost rozšířené, ale taky nepříliš levné. Například z letiště ale nejezdí autobusy, takže pokud se budete chtít dostat do hotelu, budete muset využít místních taxikářů.
Cestování autobusem je na ostrově také velmi oblíbené. V podstatě můžete autobusy procestovat celý ostrov. Jen z letiště nejezdí žádné autobusy, a to kvůli kartelové dohodě s taxikáři. Jinak ale můžete v každém větším městě nasednout na autobusy do všech světových stran. Autobusy jsou v dobrém stavu, ale bývají plné. Rozhodně se ale nebojte, místní jsou přátelští a budete pro ně příjemné zpestření. Cesta vás vyjde levněji než taxík. Platí se přímo řidiči nebo jeho asistentovi. Na autobusu je přesně napsáno, kam jede a kde zastavuje. Zastávky jsou označeny modrým nápisem a obrázkem autobusu. Někdy je ale potřeba na něj zamávat, jinak nezastaví.

Náboženství a lidé:

Celkem asi 95 % obyvatel ostrova je římsko-katolického vyznání. Hinduistů a afrických pohanů jsou 4 %. Zbylé jedno procento obyvatel jsou protestanté.

Jazyk a jak se domluvím v Guadeloupe:

Na celém ostrově se bez problémů domluvíte francouzsky. Anglicky se většinou mluví jen v turistických resortech.

Lékař a lékařské důležité informace:

Zdravotní péče na ostrově je na dobré úrovni. S běžným ošetřením nebudete mít sebemenší problémy. Každé obyčejné zranění vám ošetří na klinice nebo u praktického lékaře, kterého najdete ve všech větších městech. Ošetření je bezplatné, pokud jste pojištěni. Pokud ne, musíte si i běžné ošetření platit a občas můžete být překvapeni vysokou cenou. Připravte se na to, že pokud budete cestovat bez zdravotního pojištění, zaplatíte mnohonásobně více, než za obdobné ošetření v ČR. Proto doporučujeme uzavřít před cestou zdravotní pojištění. Při jakýchkoliv zdravotních problémech volejte pohotovost (SAMU) telefonním číslem 15.

Jídlo a potraviny:

Guadeloupská kuchyně je především založena na potravinách na ostrově dostupných. Ve zdejším jídelníčku proto najdete hlavně mořské plody, ryby , raky, chobotnice a jiné, dále pak kozí a drůbeží maso, rýži, fazole a mnoho rozmanitého ovoce. Všechny tyto suroviny jsou vesměs zpracovávány tradičním kreolským způsobem, který se po desetiletí příliš nemění. V poslední době sem s turismem začínají pronikat i další světové speciality. Samozřejmě nejvíce tu najdete vlivy francouské kuchyně, ale můžete si tu zajít i do pravé čínské nebo italské restaurace. Co se týče denního jídelníčku, začínají místní obyvatelé den s kávou a džusem, sendvičem a čerstvým pečivem. Ovoce se tu jí po celý den. K obědu nebo večeři si dávají některou z klasických kreolských pochoutek, jako např. accras (tresčí kousky), crabes farci ( kořeněný krab) nebo colombo cabri (kozí maso na kari). K pití vám bez problémů poslouží voda z vodovodu. V restauraci dostanete nejspíš balenou vodu. Rozhodně ale musíte ochutnat některý z rumů, které jsou připravovány ve zdejších destileriích. Jsou velmi chutné a silné a často mají ovocné příchutě. Také se z nich míchají ovocné koktejly.