Informace o zemi: Keňa

Hlavní město Keňa: Nairobi

Zeměpisné údaje:

Jen pouhých 8 hodin letu z Evropy leží Keňa - skutečný ráj na rovníku východní Afriky u Indického oceánu. Nekonečné savany a sněhem pokryté Kilimandžáro, pohádkově bílé písečné pláže a tyrkysové teplé moře, kouzelná tropická vegetace a jedinečné západy slunce nad africkou divočinou nabízí v této zemi neopakovatelné krajinné obrazy dojemné krásy. Zejména pak jedinečný svět zvířat, ve kterém můžete na Safari z bezprostřední blízkosti pozorovat defilé stád zeber, slonů, žiraf a búvolů, po lovu odpočívající leopardy, lvy i skotačící lvíčata či švitoření zamilovaných ptáků ve Vás zanechá nezapomenutelné zážitky. To vše je Keňa, jedna z nejvyspělejších zemí východní Afriky a díky svému příjemnému a teplému podnebí je po celý rok oblíbeným a vyhledávaným dovolenkovým cílem turistů z celého světa. Nejvyšší sezóna s průměrnými teplotami kolem 35°C je v Keni přes naše zimní období, nižší sezóna s průměrnými teplotami kolem 25°C doprovázená střídavými srážkami je v našem letním období. Přes srážky je toto období pro nás velmi příjemné a díky těmto srážkám se Keňa stává kvetoucí a zelenou zemí. Navštivte tuto krásnou zemi kontrastů a nechte se uchvátit kouzlem a romantikou černého kontinentu a jako Ernest Hemingway vychutnejte tento pozemský ráj. Každý cestující by si měl být vědom, že při cestování do tropických zemí je zapotřebí někdy tolerantnějšího přístupu k různým skutečnostem, se kterými se během svého pobytu může setkat např. občasné výpadky elektřiny a teplé vody, specifické místní poměry, atd. Technická zařízení, sanitární instalace, přístroje a transportní prostředky často neodpovídají evropským zvyklostem.

Historie země Keňa

Podle historických archeologických nálezů je Keňa jednou z nejstarších obydlených zemí na světě. Předchůdci člověka zde žili již před 20 miliony lety a člověk před třemi miliony lety. Nejstarší záznamy o kmenovém společenství jsou tři tisíce let staré. Do země velmi záhy vrthli Arabové, kteří ovládli zemi až do devatenáctého století. Poté si území dnešní Keni rozdělilo Německo s Británií. Po řadě povstání získala v roce 1964 země samostatnost. V poslední době se množí verbální útoky proti bílým statkářům. Nevraživost vůči bílým obyvatelům však zatím nedosáhla takové míry jako například v Zimbabwe.

Tipy a kam na výlet v Keňa

Země je pojmenovaná podle nejvyšší hory Mount Kenya (Kirinyaga) - hora bělosti. Nejkrásnějšími a nejzajímavějšími místy Keni jsou její národní parky. Největším je Masai Mara (v Tanzanii přechází v NP Serengeti), je domovem krásného kmene Masajů a také domovem Velké pětky (slon, buvol, nosorožec, lev, leopard). V září zde můžete pozorovat každoroční migraci ohromných stád pakoňů do NP Serengeti. Pozornost si zaslouží také ostatní parky: Amboseli, Tsavo a Samburu, Meru, Aberdare. Parky s největší koncentrací ptactva jsou v Kakagema Forest Reserve, Saiwa Swamp národní park a Arabuko Sokoke Forest, celá oblast Velké Příkopové propadliny a Nairobi National Park, kde žije přes 550 druhů ptáků. Tak zvaná "ornitologická safari" jsou u jezer Lake Naivasha, Lake Nakuru, Lake Baringo, žije zde přes 1000 druhů ptáků. Pokud si na poznání Keni rezervujete více času, stojí určitě zato navštívit Velkou Příkopovou propadlinu a Národní park Samburu, Národní park Marsabit, poušť Chalbi a jezero Turkana. Zvláštností jsou i podmořské národní parky při pobřeží Indického oceánu: Mombasa Marine National Park, Watamu Marine NP a Malindi Marine NP. Zajímavou nabídkou je i safari na velbloudech, hlavně v severní části země, kde žijí nomádští příslušníci kmene Samburu. Asi nejlepší způsob, jak poznat z Keni co nejvíce, je cesta s expedicí. Můžete si vybrat z krátkých i několikatýdenních, jste neustále ve styku s okolní přírodou a zvířaty a přivezete si velmi silné zážitky. Pro dobrodruhy nabízí země například výstup na druhou nejvyšší horu Afriky - Mount Kenyu s vrcholy Batian (5199 metrů) a Nelion. Nejlepším místem pro potápěče je na Malindi, Watamu a Wasini Island. Mořský rybolov je vynikající od města Lamu na severu až po město Shimoni na jihu pobřeží (tuňáci, žraloci apod.). Rybaření ve sladkých vodách se doporučuje v řekách na úpatí hory Mt. Kenya a potom v jezerech Lake Victoria a Lake Nakuru. Dalšími možnostmi jsou rafting na řekách, windsurfing a jachting na jezerech, gliding a lety v balónu, výlety na kolech. Pro milovníky pěší turistiky se nabízí např. Národní park Aberdare (severně od Nairobi) se svými vodopády. Některá zvířata můžete spatřit pouze při pěším safari. V Keni je velmi dobře udržovaných 36 golfových hřišť s vybudovaným zázemím. Většina z nich je přes týden volná.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Je nutný platný cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 6 měsíců delší než je plánovaný pobyt. Nadále se doporučuje mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici. Pro občany ČR platí vízová povinnost pro všechny druhy pasů. Možnost získání víza je při příletu na letiště za poplatek 50 USD při jednorázovém vstupním vízu (až 3 měsíce) nebo při tranzitním vízu za 20 USD. Je nutné mít připravené přesné částky, protože imigrační úředník odmítá rozměňovat bankovky. Další možností, jak vízum získat, je na Velvyslanectví Velké Británie v Praze. Žádost vybavují na počkání a je třeba předložit: Platný pas, vyplněný formulář, foto a cca 1.500Kč.

Měna, aneb čím se platí:

KES - keňský šilink = 100 centů Keňský šilink je volně směnitelný při příjezdu i odjezdu při kurzu cca 70 KSh za 1 USD a cca 75 KSh za 1 Euro. V zemi existuje rozsáhlá síť soukromých směnáren. Jakýkoliv dovoz a vývoz keňské měny je trestný, převody v bankovním styku relativně volné. Při vstupu do země není nutné se prokazovat finančními prostředky pro pobyt.

Nákupy a co nakupovat v Keňa:

oblíbenými suvenýry jsou dřevořezby, figurky, klobouky, oblečení na safari. V hotelových obchodech jsou pevné ceny, jinak se všude jinde smlouvá.

Doprava a dopravní informace:

V zemi jsou dvě mezinárodní letiště: v Nairobi se nalézá Jomo Kenyatta International Airport (využívají větší evropské společnosti) a v Mombase Moi International Airport. Po silnici je vstup do země možný z území Ugandy nebo Tanzanie, z Etiopie a Somálska se vstup na keňské území důrazně nedoporučuje z bezpečnostních důvodů a také proto, že je nutno použít terénní automobil, pro který je cesta někdy nesjízdná. Železnicí je země přístupná z Ugandy nebo z Tanzanie. Lodí je možné se dostat do námořního přístavu v Mombase nebo do jezerního přístavu Kisumu na Viktoriině jezeře. Vzhledem ke stáří a stavu lodního parku se použití lodní dopravy nedoporučuje. Vnitřní doprava Většina silnic v zemi, včetně hlavního tahu z Mombasy do Nairobi, je nadále v dezolátním stavu. Nebezpečí jízdy po těchto silnicích zvyšuje mimořádně silný provoz technicky zanedbaných vozidel, včetně těžké tranzitní dopravy. Místní provoz se vyznačuje na evropské poměry nevídanou agresivitou. Veřejné dopravní prostředky - autobusy matatu - jsou technicky zanedbané a jejich použití se nedoporučuje. Jezdí se vlevo, při jízdě autem je bezpodmínečně nutné mít uzamčené všechny dveře a vytažená okna. Spojení po železnici je možné pouze do určitých lokalit, stav železničního svršku je špatný. Ve velkých městech existují autopůjčovny různé úrovně, nejkvalitnější a nejdražší nabízejí své služby na letištích. Kromě finančních prostředků je zapotřebí mít platný mezinárodní řidičský průkaz a zkušenost s jízdou vlevo.

Náboženství a lidé:

katolíci (26%), protestanti (7%), animisté (60%), muslimové (6%)

Jazyk a jak se domluvím v Keňa:

svahilština, angličtina

Lékař a lékařské důležité informace:

Dle Světové zdravotnické organizace ( k 10/2001 ) nejsou pro cesty do Keni předepsána žádná povinná očkování.Některé hygienické stanice v ČR však mo-hou informovat o povinnosti očkování proti žluté zimnici. Povinné očkování proti žluté zimnici je do Tanzanie, na Zanzibar a při plavbách též na Seychely (via Kenya) kde se všude při vstupu požaduje očkovací průkaz. Do Keni doporučujeme prevence: malárie profylaxe, žlutá zimnice, polio, diphtherie-tetanus, cholera, hepatitis A + B aj., která si v každém případě při plánování cesty do Keni a s větším předstihem ověřte na krajských hygienických stanicích v Praze : Dittrichova 17, Praha 2, Tel: 224914966 nebo Rytířská 12, Praha 1, tel: 224481111, 224215261 kde Vám budou poskytnuty veškeré potřebné a odborné informace. Mimopražští zájemci se mohou informovat také ve svém nejbližším okresním městě nebo si zavolat o informace na pražské hygienické stanice. Pro klidný průběh dovolené doporučujeme v každém případě zdravotní prevenci uskutečnit a tuto konzultovat s příslušnou hygienickou stanicí. V Keni dodržujte základní pravidla hygieny a současně nedoporučujeme mimo hotel konzumaci jídla a otevřených nápojů s výjimkou renomovaných restaurací apod.Podmínkou přijetí pacienta do zdravotnického zařízení je jeho pojištění u zdravotní pojišťovny, která garantuje úhradu nákladů zdravotního zákroku. Doporučuje se tedy mít jak pojistku, tak i kreditní kar

Jídlo a potraviny:

Místní strava se skládá hlavně z kukuřice a brambor, fazolí. Místní restaurace mají jen omezený výběr z jídel, na pobřeží je ale situace jiná - je zde bohatý výběr jídel. Nachází se tu mnoho indických restaurací, které nabízejí mimo jiné sambusas (indické zákusky) a mkate mayai (pečená vejce v těstě). Z masa se zde jí hlavně jehněčí, kozí a hovězí, jako příloha rýže, brambory, matoke a ugali. Kuřecí maso a steaky nabízejí pouze v lepších restauracích. Všude je veliký výběr ovoce a nápojů - jak nealko, tak alkoholických. Výborné je místní pivo i víno.