Informace o zemi: Kuba

Hlavní město Kuba: La Habana - Havana (2 miliony obyvatel)

Důležitá telefoní čísla: Zastupitelský úřad ČR v Havaně: Embajada de la República Checa, Avenida Kohly No. 259, Entre 41 y 43, Colonia Nuevo Vedado, La Habana, telefon: 00537-333201, 333467, 333105.

Zeměpisné údaje:

Kubánská republika leží na ostrově Kuba ve Velkých Antilách v Karibském moři. Povrch země je převážně nížinný s vápencovými krasovými plošinami, na jihovýchodě se zdvihají hory Sierra Maestra. Pobřeží ostrova je členité s korálovými útesy a četnými ostrůvky. Podnebí je tu tropické pasátové, v horách rostou stálezelené tropické lesy, jinak savany. Ekonomika země je státem řízená, životní úroveň po rozpadu tzv. socialistické soustavy výrazně poklesla. Negramotnost obyvatelstva je nízká. Příjemné klima a pobřeží Karibského moře přitahuje ročně mnoho turistů. Je perlou Antil, ostrov zářivé tropické zeleně, míchaných nápojů, proslavených doutníků a krásných žen. Pláž všech pláží Varadero s jiskřivě zářivým pískem, rázovité koloniální čtvrti Havany, pověstná flotila amerických vozů z padesátých let na kubánských silnicích. Sklenka daiquiri, nebeská chuť doutníku Cohiba, vyhlášený rum. Ostrov, který byl již kdysi legendou, ostrov, kde život běží naplno i přes všechna vnější úskalí. Kuba si díky své izolaci uchovala atmosféru méně uspěchaných dob, dob, kdy byl život složen z drobných lidských radostí i velkých tragédií. Dob starců na moři, dob Ernesta Hemingwaye, který se do Kuby vášnivě zamiloval. Kuba, ostrov, který zůstává navždy v srdci. Kuba je největším ostrovem Karibiku a je proslulá nejen jedním z posledních komunistických režimů světa, ale i dlouhými písčitými plážemi, azurově modrým mořem s korálovými útesy, zelenými zahradami a borovicovými i mahagonovými lesy. Teplota vody nikdy neklesá pod 27 °C, podnebí je horké po celý rok. Dešťové přeháňky přicházejí mezi květnem a zářím, na podzim zase hrozí hurikán. Chladnějšími měsíci jsou leden až duben. Nejlepší dobou příjezdu na Kubu je zhruba v březnu, nebo pokud nemáte strach z hurikánů, na konci roku. Cesta na Kubu je jednoduchá, protože do Havany létá mnoho společností z řady evropských letišť, ale bohužel ne z Prahy. Využít proto musíte některé z těchto měst - Barcelona, Berlín, Brusel, Frankfurt nad Mohanem, Lisabon, Londýn, Madrid, Manchester, Milán, Paříž, Řím.

Historie země Kuba

Koncem 15. století objevil Kubu Kryštof Kolumbus, až do konce 19. století byl ostrov kolonií Španělska. Během španělsko-americké války se ho však zmocnily Spojené státy. Poté byla vyhlášena nezávislá republika, ale pod kontrolou americké velmoci. Ve 30. letech 20. století byla Kuba jednou z nejvíce prosperujících latinskoamerických zemí. Po úspěšných letech se však moci ujala revoluční vláda a prosadila socialistický experiment. Počátkem 90. let zažíval režim diktátora Fidela Castra silnou ekonomickou krizi, teprve před pár lety začal pozvolný hospodářský růst. I tak je Kuba sužovaná velkou chudobou.

Tipy a kam na výlet v Kuba

Úžasným zážitkem jsou pestrobarevné kubánské karnevaly. Vaši pozornost určitě uchvátí dlouhé průvody městem, zdobené kostýmy, žhavá latinskoamerická hudba. HAVANA se nachází na západní straně Kuby. Se svými koloniálními paláci, muzeji a kostely osloví opravdu každého turistu. Najdete zde také mnoho kulturních zařízení, kina, hudební festivaly Varadero jedna z nejznámějších a nejčistších pláží na světě. Tato pláž je postavena dle miamského modelu, proto je velmi oblíbená u amerických turistů. Santiago, nejstarší městské centrum v zemi, zároveň umělecké centrum země. Gran Parque Nacional Sierra Maestra - deštné pralesy s mnohými trekovými stezkami. Baracoa - koloniální městečko, nejstarší na Kubě Trinidad - historické město Isla de la Juventud - národní park na jihu ostrova

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Turistická víza: 19. ledna 2000 přestala platit bezvízová dohoda mezi ČR a Kubou a od tohoto data potřebují čeští turisté k cestě na Kubu víza. Pokud se jedná o turistický pobyt, uděluje Kubánský konzulát vízum ve formě turistické karty. Tato karta může být vyřízena v rámci turistického pobytu přes cestovní kancelář. Při vstupu do země musí každý cestující vyplnit malý vstupní formulář. Kopii, která mu zůstává, musí bezpodmínečně předložit při opuštění země. Formulář je na hranici přísně vyžadován. V případě ztráty lze s určitým časovým prodlením (ověřování totožnosti turisty v centrální evidenci) získat nový.

Měna, aneb čím se platí:

CUP - kubánské peso = 100 centavos. Na Kubě platí dvojí měna - americký dolar a kubánské peso. Cizinci platí vše v dolarech. Pouze na trzích s ovocem a zeleninou je možné nakupovat za národní měnu.

Nákupy a co nakupovat v Kuba:

Pokud si chcete přivézt typický suvenýr, zvolte například rum, doutníky nebo některý z řady pravých domorodých výrobků, většinou pestrobarevných dřevěných kousků, masek. Dražším suvenýrem může být například křišťál

Kolik co stojí a ceny:

Služby jsou na nízké úrovni, doporučujeme nakupovat za USD ve speciálních prodejnách pro cizince či pracovníky z ciziny. Ceny za základní potraviny v nich odpovídají cenám v České republice.

Doprava a dopravní informace:

K půjčení vozu vám postačí mezinárodní řidičský průkaz, který platí po dobu 180 dnů pobytu na Kubě. Poté je nutné zažádat o místní řidičský průkaz, což je ale pouze formalita, není nutné žádné přezkoušení z pravidel silničního provozu. Na Kubě je řada státních i privátních půjčoven automobilů, nejznámější je Havanautos. Věnujte pozornost pojištění. Obvykle se při vypůjčení skládá záloha, kterou obdržíte zpět při vrácení nepoškozeného vozu. Pronajmout si můžete také jízdní kola a mopedy. Na Kubě se jezdí vpravo. Národní dálnice jsou v přijatelné kvalitě, ale ostatní silnice jsou všeobecně špatně udržované. Řada silnic je také během dešťů nesjízdných, jen málokterá komunikace je osvětlená, takže noční jízda je nebezpečná. Většina kubánských vozů stařičké modely v katastrofálním stavu, a proto musíte být při řízení opatrní. Hojnost chodců, bicyklů a zvířat na silnicích je dostatečný argument pro pomalou jízdu. Autobusy jsou nejrozšířenějším způsobem cestování, mnoho z nich je klimatizovaných. Lidé používají dálkové autobusy, které jezdí mezi většinou měst. Jsou levné, spolehlivé, ale mohou být přecpané, především v ranní či odpolední špičce. Hlavní železniční trať vede z Havany do Santiago de Cuba. Vlaky jezdí dvakrát denně, řada z nich má klimatizaci i občerstvení. Vlaky jezdí z Havany také do dalších velkých měst. Taxíky, ať už státní či privátní, jsou levné, ale není jich mnoho. Většinou jde o stařičké vozy. Objednávají se prostřednictvím hotelu. Jistější je cenu předjednat. Městskou hromadnou dopravu zajišťují autobusy, minibusy a taxíky.

Náboženství a lidé:

bez vyznání (56%), katolíci (38%), protestanti

Jazyk a jak se domluvím v Kuba:

španělština (úřední) Bez problémů se domluvíte samozřejmě španělsky, v turistických místech pak francouzsky a anglicky

Lékař a lékařské důležité informace:

Cizinci jsou ošetřováni v kvalitní nemocnici Clinica Central Cira García. Ošetření není poskytováno bezplatně, za konzultaci praktického lékaře se platí přibližně 25 USD. Ve větších turistických střediscích jsou obdobné nemocnice pro cizince. Samozřejmě je vhodné uzavřít na cestu zdravotní pojištění - finanční náklady na léčbu a medikamenty na Kubě jsou srovnatelné s náklady ve vyspělých průmyslových zemích. Dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče platí recipročně pouze pro pracovníky diplomatických misí a je v současné době předmětem jednání obou stran, konzultují se formy plnění této dohody v souvislosti s placením některých lékařských výkonů a léků. Důležitá telefonní čísla na zdravotnické instituce: první pomoc 79-5400, nemocnice Clínica Central Cira García 24-2811 až 14, kardiovaskulární ambulance 40-7173, mezinárodní klinika na Varaderu Clínica Internacional Varadero (05)66-7226. Pro cestu na Kubu není předepsáno žádné povinné očkování, doporučené je očkování proti žloutence typu A i B. Je třeba vzít v úvahu problém s pitnou vodou, nelze používat vodu z místní vodovodní sítě, ale pouze vodu kupovanou v láhvi s neporušeným uzávěrem.

Jídlo a potraviny:

Jídla v restauracích jsou cenově dostupná. Nejčastěji v nich dostanete ryby a ostatní mořské dary. Oblíbené jsou také omelety s masem a sýrem, pečené sele nebo opečený zelený banán. Výtečná je kubánská zmrzlina a samozřejmě čerstvé ovoce. Často se pije tuzemské pivo, které je však poněkud slabší, než jsme zvyklí. Hojně podávaným nápojem jsou i koktejly. Spropitné by se mělo pohybovat kolem deseti procent z účtované částky Kuba je proslulá svým kubánským rumem, který slouží jako základ do typických míchaných nápojů - Daiquirí, Mojito, Cuba libre, apod. Za přijatelné ceny je možné ochutnat langustu a další speciality z mořských živočichů. Typické kubánské jídlo je Congrí (rýže s barevnými fazolemi), Moros y Cristianos (rýže s černými fazolemi). V současné době existuje kromě klasických restauraci i možnost stravování v soukromí v tzv. ”paladarech”, kde jsou zpravidla nižší ceny a kvalita obsluhy je dobrá. Nedoporučuje se konzumace potravin od drobných prodejců na ulici.

Zajímavosti a informace o Kuba:

Důležitá telefonní čísla: policie 82-0116, hasiči 81-1115, taxi 55 5555, nemocnice Cira García Havana 24-2811 až 14, ambulance srdečních příhod 40-7173, Clínica International Varadero 66-7226, letiště José Martí (inf. o mezinárodních linkách) 33-5777. Čas na Kubě je minus šest hodin