Informace o zemi: Malta

Hlavní město Malta: Valletta (La Valletta)

Důležitá telefoní čísla: Honorary Consulate of the Czech Republic, Pjazza Celsi, 2, Naxxar, NXR 03, La Valletta, Malta, tel: 00356/413893, fax: 00356/414120.

Zeměpisné údaje:

Mezi pobřežím Afriky a Sicílií se na několika malých ostrůvcích, z nichž největší jsou Malta, Gozo (maltsky Ghawdex) a Comino (Kemmuna), rozkládá Maltská republika. Malta je již tradičně považována za jedno z nejlepších a nejvhodnějších míst pro rodinnou dovolenou. Tisíce turistů z celého světa láká překrásné počasí a kvalitní služby poskytované v restauracích i místních hotelech. Kromě několika písčitých pláží a kamenitého pobřeží však můžete na ostrůvcích Malta, Gozo a Comino obdivovat také fascinující historii, vzrušující pobřežní scenérie nebo se ponořit do nekonečných a nádherně čistých vod Středozemního moře při potápění či šnorchlování. Maltézské ostrovy jsou často označovány jako „velké muzeum pod otevřeným nebem“.To, co dělá toto místo jedinečným, je právě historie dýchající na vás ze všech stran. Životním zážitkem je potápění na Maltě, protože voda je tu velmi čistá a čirá, viditelnost dobrá i pro fotografování. Potápění je celoroční, spodní proudy se skoro nevyskytují a teplota vody ani v zimě neklesá pod 13°C Na krásné ostrovy Malta a Gozo můžete zavítat téměř v kterémkoli ročním období. Hlavní turistická sezóna trvá od července do září, kdy většina hotelů v rekreačních střediscích je plně obsazená. V průběhu letních měsíců je zde však relativní horko a proto výhodnější doba pro návštěvu je jaro a podzim, ačkoli pěkné počasí může být občas přerušeno teplým, vlhkým větrem. Nejchladnějšími měsíci jsou leden a únor. V turistických oblastech je vše podřízeno zábavě turistů, a tak se můžete bavit v četných diskotékách, především v St. Paul´s Bay, Sliema, Paceville a v oblasti St. Georges. Během letních měsíců jsou běžné diskotéky pod širým nebem. Utrácet lze v kasinech. Ostrov Malta představuje klasický cíl pro "aktivní" rekreanty, jako jsou příznivci plachtění, surfingu a sportovního potápění. Nejen oni zde naleznou ráj na zemi, ale i ti turisté, které zajímá jak země do níž cestují, tak i její obyvatelé a dějiny a pro něž dovolená je zároveň cestou za objevy. Stěží byste našli jiný kousek země, kde je na tak malém prostoru shromážděno takové množství historicky cenných staveb a památek ze všech epoch mnoha tisíciletých dějin lidstva. Dalo by se říci, že celý ostrov je jedno jediné muzeum. Vedle slunečního žáru, křišťálového moře a velkého množství historických památek nabízí Malta ještě jednu zvláštnost, kterou by nikdo tak daleko jižně od Sicílie neočekával: je to nevtíravé, disciplinované a otevřené přátelství místních obyvatel. Nikoliv hektika a konkurenční boj, ale skutečné čestné přátelství je určujícím momentem mezilidských vztahů na MALTĚ - atmosféra, která se již dávno v přísně racionalizované severní Evropě, trpící stálým nedostatkem času, dávno vytratila. Pravděpodobně nejdůležitější důvod, proč se člověk na Maltě již po krátké době tak dobře cítí.

Historie země Malta

Strategická poloha ve Středozemním moři zaručila Maltě skutečnost, že o dobyvatele nebylo nouze. Postupně ji kolonizovali Foiničané, Řekové, Kartháginci, Vandalové, Ostrogóti a Arabové. Ve třináctém století byl ostrov připojen ke Království Sicílie a v šestnáctém století získal ostrov Řád maltézských rytířů, kteří z něj učinili základnu boje proti Turkům. Při napoleonských válkách ztratil řád své území, které později dobyli Britové. Ti si drželi Maltu až do odchodu posledního britského vojáka v roce 1979. Nezávislost Malty však byla vyhlášena již v roce 1964.

Tipy a kam na výlet v Malta

Valletta (najdete tu čluny podobné gondolám a domy ze 16. století), Mdina - město s původem již ve starověku, ostrov Gozo, pláže na západním pobřeží ostrova Gozo, Cottonera, nejmenší ostrov Comino Katedrála ve městě Mosta je třetí největší katedrálou v Evropě (po Římě a Londýně). Lze se zde setkat se zajímavým spojením s domovem. Během německého bombardování ostrova za 2. světové války proletěla stropem katedrály bomba, která nevybuchla, protože dělníci z plzeňské Škodovky sabotovali její mechanismus. Tato bomba je uvnitř chrámové lodi dodnes vystavena. Krásný výlet je možné absolvovat na lodi ze Sliemy se zastávkami na ostrovech Gozo a Comino. Cesta trvá přibližně šest hodin a není z nejdražších

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Na cestu na Maltu není potřeba vízum. Pokud se pobyt prodlouží přes povolené tři měsíce, je nutno podat krátce před vypršenim žádost o prodlouženi pobytu na IMMIGRATION POLICE, Police Headquarters, Floriana.

Měna, aneb čím se platí:

1 maltská lira, někdy označovaná jako libra (LM) = 100 centů = 100 millsů Se směnou valut nejsou na Maltě žádné problémy. Peníze směníte v bankách či směnárnách, směnárenských automatech, hotelech i některých obchodech. Nejlepší kurzy jsou údajně ve směnárnách hlavních maltských bank. Platební karty přijímá většina hotelů, restaurací, autopůjčoven i obchodů. Nejčastěji přijímanými kartami jsou Eurocard/Mastercard, Visa, American Express a občas i Diners Club. Ve vaší bance vám před cestou rádi poradí, do jaké míry konkrétní platební kartu uplatníte. Cestovní šeky bez problémů uplatníte v bankách, ve většině směnáren a v některých hotelech, restauracích a obchodech. Pro Maltu jsou údajně výhodné šeky American Express.

Nákupy a co nakupovat v Malta:

Na Maltě pořídíte celou řadu tradičních suvenýrů, od krajek vyráběných ručně na ostrově Gozo (nejlepší krajky pocházejí z měst Victoria či Xlendi) po foukané sklo a ozdoby ze stříbra. Zajímavý je nákup skleněných věcí, které si samozřejmě můžete zakoupit v obchodě, ale také můžete zamířit na prohlídku sklářské manufaktury a vybrat si pravý suvenýr tam. Nejznámější manufaktura se nachází ve Mdině, její specializací jsou půvabné vázy.Šperky ze stříbra, ale i zlata nakoupíte na tržištích nebo přímo v kovotepeckých dílnách. Jsou v každém větším městě a jejich hledání zabere velmi málo času, protože vás k nim nasměrují místní lidé. Běžná je prohlídka dílny, kterou by měl korunovat nákup zvoleného šperku. Pokud si však nic nevyberete, nevadí. Kovotepci vás stejně vyprovodí s úsměvem na rtech.

Kolik co stojí a ceny:

Ceny na Maltě jsou o něco nižší než je západoevropský průměr. Počítejte s výdaji od 55 - 65 DEM na den při levném ubytování i stravě. Levným ubytováním se rozumí hotel od 25 do 50 DEM. Jinak ceny v restauracích se výrazně liší podle toho, co si chcete dát (od asi 8 DEM až po neuvěřitelné částky kolem 50 DEM). V obyčejné restauraci oběd s oblohou koupíte asi za 15 DEM a víc, stejně dáte i za láhev vína /zas podle kvality až 25 DEM/. Když si dáte skleničku, vyjde vás skoro na 3 DEM, cappuccino asi 1,5 DEM. Pivní nápoje seženete většinou do 4 DEM. Benzín vás také nezruinuje... Kde v Evropě natankujete za 1,2 DEM? Ani jídlo tu nestojí moc, až překvapivé jsou ceny základních potravin (př. chléb/1 DEM).

Doprava a dopravní informace:

Autobusy se na ostrovech Malta i Gozo dostanete prakticky všude, po městech většinou dojdete všude pěšky. Máte-li v plánu více cestovat po ostrově, půjčení auta je dobrý tip. Je možné vybírat z nabídek místních půjčoven, jezdí se vlevo. Na ostrově Comino není automobilová doprava. Přepravu mezi ostrovy Malta a Gozo zajišťují pravidelné trajekty z Cirkewwy do Mgarru. Lodní doprava na ostrov Comino je nepravidelná z obou větších ostrovů. Pro řízení osobního automobilu na území Malty potřebují motoristé řidičský průkaz (údajně postačí národní řidičský průkaz, ale doporučujeme vzít mezinárodní). Pokud jedou vlastním vozem, potřebují ještě doklady k vozidlu, zelenou kartu a označení CZ. Do autobusů musíte nastupovat co nejrychleji, stejně je tomu s výstupem. Majitelé autobusů jsou totiž většinou soukromníci, kteří honí čas, takže vám klidně ujedou před nosem. A nebo budete muset naopak vyskakovat za jízdy

Náboženství a lidé:

katolické 98 %

Jazyk a jak se domluvím v Malta:

maltština, angličtina

Lékař a lékařské důležité informace:

Zdravotnická péče i lékařské vybavení je na Maltě na velmi vysoké úrovni. Moderní lékařská technika a vážnější lékařské zákroky se soustřeďují do dvou nemocnic, jedné na ostrově Malta (St. Luke´s Hospital, tel. 241251) a druhé na ostrově Gozo (Craig General Hospital, tel. 556851). Kromě těchto center působí na Maltě i řada soukromých lékařů (praktiků, specialistů i zubařů). Mezi Českou republikou a Maltou není uzavřena mezistátní dohoda o poskytování nejnutnější lékařské péče. Veškeré zdravotnické úkony, privátní i státní, proto musí být uhrazeny. Léčba a léky jsou velmi drahé. Důležité je přibalit kvalitní cestovní pojištění. Podrobnější informace o maltském zdravotnictví najdete na stránkách ministerstva zdravotnictví (www.health.gov.mt). Další rady: Voda z vodovodního řadu by měla být pitná, ale jistější je pít kupovanou balenou vodu, kterou pořídíte v každém obchodě. Mléko je pasterizované, jídlo je rovněž bezpečné ke konzumaci. Některé cestovatele přesto může postihnout nepříjemný cestovní průjem zaviněný dílem změnou stravy, dílem zdejším horkým podnebím. Za použití běžných léků však průjem většinou brzy odezní. Pro cestu na Maltu není pro turisty z České republiky povinné žádné očkování.

Jídlo a potraviny:

Maltská kuchyně je opravdu výborná. Možná je to tím, že nezapře vliv sicilské kuchyně. V restauracích si proto můžete objednat celou řadu pokrmů, které mají zcela jednoznačně základ v italské kuchařce. Například ravjul je obdobou italských ravioli a minestra je zase velmi chutná imitace italské polévky minestrone. Tradiční specialitou jsou dobroty z králičího masa. Dokonce můžete povečeřet v restauracích, jejichž jídelní lístek je celý složený z králičích pokrmů. V jiných podnicích si zase můžete dát bzar ahdar mimli (paprika s vaječnou nádivkou a rozličným kořením), brodu (hovězí polévka) nebo fenek (králík, obvykle pečený nebo smažený). Ke každému pokrmu dostanete mnoho čerstvé zeleniny. Po jídle zase přichází na řadu sladký dezert. Tradiční pochoutkou jsou prinjolata (piškoty s mandlovou polevou a náplní) či figolli (citrónový řez s mandlemi, připravuje se především o Velikonocích). Na Maltě rozhodně nebudete trpět hladem, protože se tu nachází velmi mnoho různých restaurací, taveren, barů, kaváren a rychlých občerstvení. Většina restaurací zavírá až o půlnoci, ale bary (především hotelové) jsou plné hostů až do časného rána. Pokud máte náladu propít noc, zamiřte do typických anglických pubů. Jsou pozůstatkem časů, kdy Maltu ovládali Britové. Dnes jsou orientované na britské turisty, kteří údajně tvoří téměř polovinu všech návštěvníků. V pubech dostanete vše, co byste v nich čekali. Tedy i černá piva dovezená z Velké Británie.

Zajímavosti a informace o Malta:

Čas: stejný jako u nás (GMT + 1)