Informace o zemi: Martinik

Hlavní město Martinik: Fort-de-France

Zeměpisné údaje:

Martinik je magický ostrov, o kterém se dá s trochou nadsázky hovořit jako o dědictví minulosti. Je to malý kousek Francie zasazený přímo do Karibského moře, na kterém najdete jak pravé francouzské obchody s módou nebo pečivem, turistická centra, hotely s luxusním vybavením a davy především frankofonních turistů, tak i kus pravé karibské přírody, překrásné pláže s bílým pískem poseté palmami, jiskřivou hladinu a neskutečně rozmanitý podmořský život.
Ostrov kdysi býval francouzskou kolonií a této zemi také dodones patří, jen má status zámořského území s vlastní samosprávou. Francouzské dědictví, které se tu nachází na každém kroku, ale rozhodně není ničím špatným. Naopak je turistickým rájem, ve kterém se každý turista bude cítit velmi příjemně a pokud k tomu ještě mluvíte francouzsky, budete mít pocit, že jste přímo doma!
Nehrozí tu ani politické převraty, ani atentáty, žije se tu bez náboženských a rasových předsudků. Domorodci jsou přátelští, koupání bezpečné, nežijí tu žádná nebezpečná zvířata. Navíc je ostrov rájem pro jachtaře, potápěče, rybáře i všechny milovníky volného koupání.
Popsat Martinik prostě není snadné. Takže si zkuste představit takovou malou Paříž s obchůdky, moderním dopravním systémem, bohatým kulturním odkazem a stovkami turistů. Zasaďte ji na pobřeží překrásného moře a obklopte majestátními horami, lesy, jednou činnou sopkou o výšce 1397 metrů a množstvím malých políček obsypaných ananasy, banány a cukrovou třtinou. Sem tam pohoďte nějaký ten pětihvězdičkový hotel, překrásnou pláž nebo přístavní městečko. Okořeňte francouzským vkusem a karibským temperamentem.
Takový je Martinik!

Historie země Martinik

Prvními Evropany, kteří otiskli své stopy do horkého bílého písku karibské části Martiniku, byli námořníci Kryštofa Kolumba. Psal se 15. červen roku 1502 a námořníci tu narazili jen na hrstky karibských indiánů, kteří ostrov nazývali Madinina, tedy ostrov květin. Příliv kolonistů tradiční domorodou kulturu brzy smetl ze světa. Na počátku 17. století osídlili ostrov francouzští zemědělci. Vylodili se na severozápadě ostrova v roce 1635 pod vedením kapitána d’Esnambue. Tady pak založili osadu Saint-Pierre, která se brzy stala hlavním městem země. Vzhledem k úrodnosti krajiny začaly nově založené cukrové plantáže velmi prosperovat a bylo potřeba stále více pracovních sil na jejich obdělání. Proto vydal král Ludvík XIII. 31. října 1636 povolení k dovážení otroků z Afriky. Jejich potomci dodnes tvoří většinu martinického obyvatelstva. Kolonizátoři rychle vybudovali několik velkých center obchodu. V roce 1640 vznikl přístav a dnešní hlavní město Fort-de-France. Cukrové plantáže vynášely více a více a bylo tedy třeba rozjet námořní obchod . V roce 1685 byl formulován tzv. Colbertův zákon, podle jehož 60 článků se s otroky zacházelo až do roku 1848. Období mezi lety 1794 až 1815 se neslo ve znamení britské okupace. Ti měli zájem o úrodnou půdu Martiniku a proto se ji několikrát pokusili ukořistit. Pro obchodníky byla spolupráce s Brity velmi výhodná, protože jim rozšířila odbytiště o britský trh. V roce 1815 byl ostrov znovu předán do rukou Francie. Největší vliv měl v té době francouzský ministr Victor Schoelcher, který v roce 1848 podepsal dekret rušící otroctví. Dodnes je oslavován jako jeden z národních hrdinů. Zásadní měrou ovlivnila prosperitu ostrova přírodní katastrofa z roku 1902. 8. května zničil výbuch sopky Mont Pelée celé hlavní město Saint Pierre. Katastrofa si vyžádala takřka 30 000 životů. Krátce na to byl hlavním městem uznán přístav Fort-de-France. 19. května 1946 byl Martinik oficiálně uznán francouzským zámořským departmentem. Reprezentují ho 4 zástupci a 2 senátoři. Hlavou státu je francouzský prezident. V roce 1983 byl zřízen regionální koncil na základě Listin o francouzské decentralizaci z roku 1982.

Tipy a kam na výlet v Martinik

Martinik je ostrov, na kterém si „to své“ najde snad každý. Je libo trocha velkoměsta? Hlavní město Fort-de-France má 100 000 obyvatel a moderní architekturu! Nebo radši výlet do klidné přírody? Ne nadarmo má Martinik přezdívku Ostrov květin! Trocha dobrodružství? Po celou dobu pobytu vám na záda dýchá činná sopka Mont Pelée!

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Občané ČR, kteří cestují na Martinik, musí mít platný cestovní pas. Existuje bezvízový styk do doby pobytu do 90 dnů. Vízum je nutné i na dobu kratší než 90 dnů je nutné u pracovních a studijních pobytů. Ověřte si prosím vždy před odjezdem informace na výše uvedených kontaktech nebo na příslušném ministerstvu (Ministerstvo zahraničních věcí, www.mzv.cz)

Měna, aneb čím se platí:

Euro

Nákupy a co nakupovat v Martinik:

Na ostrově najdete jak velká obchodní centra, tak i menší lokální obchůdky. Otevírací hodiny však fungují všude stejně. Většinou je otevřeno od 8:30 do 12 a od 14 do 18 hodin ve všední den a od 8:30 do 13 hodin v sobotu. Banky a úřady otevírají i zavírají dříve, zpravidla v 7:30 a v 16:30. V neděli má většina obchodů zavřeno. Také mají banky zavřeno vždy odpoledne před státním svátkem. Nejlépe se samozřejmě nakupuje v hlavním městě. Ve Fort-de-France seženete absolutně všechno. Od luxusního zboží, parfémů, šperků a oblečení, až po ovoce, ryby a jiné potraviny. Na místních trzích prodávají potraviny většinou sami rybáři nebo farmáři. Máte tak téměř jisté, že ovoce bylo právě před chvílí sklizeno a ryba před minutkou vylovena. Nejen v hlavním městě si můžete nakoupit upomínkové předměty. Různé tradiční karibské zboží, sošky, keramiku, šperky, vyrobky z bambusu, kreolské panenky, ale i rum nakoupíte téměř všude a jsou to oblíbené suvenýry, které si turisté vozí domů. Rum nakoupíte podle kvality od 35 do 200 F za litr. Oblíbenými upomínkovými předměty jsou také ručně pletené košíky nebo ručně vyřezávané sošky.

Kolik co stojí a ceny:

Co se týče cen, jsou obvykle pevně stanovené. Samozřejmě záleží na místě, kde nakupujete. Pokud budete na trhu, můžete se pokusit cenu s obchodníkem usmlouvat. Na ostrově ale smlouvání nepatří k místním dobrým zvykům. Pamatujte, že se nacházíte na území Francie. Ceny jídel a potravin pochopitelně velmi závisí na tom, kde je kupujete. Obvykle bývají vyšší ceny ve větších obchodech a supermarketech. Cenové rozdíly na ostrově ale nejsou nijak dramatické. Kolik zaplatíte v restauraci závisí na tom, jaký podnik si vyberete. V menších restauracích, pizzeriích nebo barech si můžete zakoupit něco menšího k zakousnutí už za 20-60F. Ve středně drahých restauracích vás hlavní chod vyjde na 100 - 150F. Samozřejmě můžete navštívit i luxusní, většinou kreolské restaurace, kde stojí chod 150 - 250F. Velmi oblíbenou pochoutkou je na ostrově humr, pořídíte ho za 40F za 100g. Ve většině restaurací je nabízeno tzv. menu turistique, které má pevně danou cenu a skládá se ze 3 nebo 4 chodů. Jeho cena se pohybuje asi mezi 90 - 1

Doprava a dopravní informace:

Pokud budete narychlo potřebovat odvoz a rozhodnete se využít taxislužby, připravte se na poměrně vysokou cenu. Například cesta z letiště do Fort-de-France, která trvá asi 10 minut vás přijde na 100F. V době od 20 do 6 hodin počítejte se 40% přirážkou k ceně. Stejný příplatek budete muset platit i v neděli a o víkendu. Pokud tedy plánujete více cestovat po ostrově , spíše se vám vyplatí najmout si na několik dnů vlastní automobil. Na Martiniku uvidíte jistě několik větších autobusů, které zastupují veřejnou dopravu. Daleko častěji tu ale jezdí minibusy nebo větší užitková vozidla, která jsou označena nápisem TC (taxis collectifs) a která veřejné autobusy nahrazují. Vejde se do nich okolo 8 pasažérů a jsou cenově velmi výhodné. Např. cesta z Fort-de-France do Sainte-Anne vyjde na 25,55F. Na bočním nebo předním okně najdete tabulku s nápisem místa, na které minibus míří. Zastávky jsou buď označeny nápisem arrét autobus nebo obrázkem autobusu. Minibusy jezdí denně od brzkých ranních hodin do zhruba 18 hodin. V hlavním městě jezdí většina autobusů ze čtvrti Pointe Simon v západní části zálivu. Můžete odtud vyjet do Saint-Pierre, Trois-Illets, Diamant, Sainte-Anne, Grand Rivierem a mnoha dalších míst. Ceny se pohybují od 17 do 40 F podle počtu ujetých kilometrů. Využít také můžete pravidelné autobusové dopravy od hřbitova v jižní části Pare Floral. Jezdí do Balata Gardens a Morne Rouge a odjíždějí každých 30 minut.

Náboženství a lidé:

Martinická společnost je typickou směsí karibské kreolské kultury a francouzských tradic. Žije tu asi 415 000 obyvatel, z nich přes 100 000, tedy asi čtvrtina, v hlavním městě Fort-de-France. Většina z místních je míšených, tedy jedinci pocházející z několika kultur. Původní osadníci byli z Normandie, Británie, Paříže a jiných částí Francie. Později sem byli dováženi otroci z Afriky. Kabibik se taky stal útočištěm imigrantů z Indie, Libanonu a Sýrie. Dnes tu najdete opravdu všechny národnosti včetně obyvatel nedalekých chudších ostrovů jako Dominica, St. Lucia a Haiti. Místní obyvatelé jsou značně ovlivněni směsí kultur i v hudbě, umění a zvycích. Významnou postavou ostrova byl místní básník Aimé Césaire, který byl také zvolen starostou hlavního města. Typickou místní hudbou je beguine, afro-francouzská taneční hudba s rytmy bolera. Vznikla na Martiniku ve 30. letech 20. století. V Malých Antilách je ale rozšířenější zouk, rytmy vycházejících z karibských tradic. Díky karnevalovým rytmům se tento styl stal populární i v Evropě. Nejoblíbenější zoukovou kapelou Martiniku je Kas

Jazyk a jak se domluvím v Martinik:

francouzština, haitská kreolština

Lékař a lékařské důležité informace:

Zdravotnictví na Martiniku je na velmi vysoké úrovni. Nemusíte se obávat, že by ošetření v místní nemocnici představovalo nějaká zásadní rizika. Pokud budete v hotelu potřebovat lékařskou pomoc, je nejvhodnější oslovit recepci, kde vám nejpřesněji poradí, na koho se obrátit, případně vám sami zavolají lékaře. Pokud ale nebudete na dosah hotelu, volejte v nutných případech záchrannou službu, telefonní číslo 75 15 15, případně celostátně platné číslo 15. V podstatě tu není místo, které bychom vám vyloženě nedoporučili. Platí ale obecné pravidlo, že čím větší město, tím větší a tedy i lépe vybavená nemocnice. Místní doktoři jsou zpravidla velmi kvalifikovaní a pocházejí z Francie, kde absolvovali studium medicíny nebo alespoň dlouhodobou stáž. Jejich kvalifikace je tedy dostačující a i státní nemocnice bývají dostatečně vybavené, takže nemějte žádné obavy.

Jídlo a potraviny:

Místní strava je ovlivněna směsí kreolské a francouzské kultury. Najdete tu typické kreolské restaurace s exotickými specialitami, typické francouzské restaurace a evropskou kuchyní, směs obojího, ale i restaurace italské nebo indické. Místní strava se nejčastěji skládá ze zde pěstovaných produktů, tedy hlavně ovoce jako banány a ananasy. Dále z mořských produktů jako raků, humrů a různých druhů ryb. Můžete si tu taky objednat pizzu, nebo si v některé z místních pekáren koupit čerstvé francouzské pečivo. Pití alkoholu je na Martiniku povoleno od 18 let. Nejpopulárnějším alkoholem jsou místními vyráběné rumy. Mají mnoho různých podob a také se z nich připravují různé ovocné punče. Nenechte se zmást milým názvem, místní punče jsou sice sladké, ale velmi alkoholické! Často se tu také pije místní pivo Lorraine, ale rumu nemůže konkurovat.Co rozhodně musíte ochutnat jsou místní alkoholické drinky. Jsou směsí ovocných šťáv a silného karibského rumu. Jsou velmi alkoholické a velmi osvěžující.