Informace o zemi: Portugalsko

Hlavní město Portugalsko: Lisabon (Lisboa) - 2 mil. Obyvatel

Důležitá telefoní čísla: Rua Pero de Alenquer, 14 1400-294, Lisboa 00351/21/3010487, 3013529 lisbon@embassy.mzv.cz

Zeměpisné údaje:

Portugalská republika leží v jihozápadní Evropě na Pyrenejském polostrově a na Azorských ostrovech. Pobřeží je nížinné, sem tam lagunovité, na jihu s pobřežními útesy. Vnitrozemí vyplňují pahorkatiny, na severu hory. Podnebí je tu subtropické, rostlinný kryv tvoří převážně listnaté lesy a křoviny. Jedná se o jeden z nejméně vyspělých států EU, negramotnost dosahuje 13 %. Významné příjmy má Portugalsko mj. z cestovního ruchu. Portugalsko s oblibou navštěvují jak aktivní cestovatelé tak i milovníci pasivního odpočinku. Jižní pobřeží je tvořeno převážně písčitými plážemi a romantickými skalními útvary, severní část země bývá pro svůj hornatý charakter cílem vyznavačů horské turistiky. Na své si přijdou znalci historie, kteří snad v každém koutě Portugalska najdou starobylé historické památky. Večer můžete strávit v příjemné rybářské restauraci, kterých je zde bezpočet, a za zvuků fada si pochutnat na portugalských rybích specialitách…

Historie země Portugalsko

V roce 1139 vzniklo nezávislé Portugalské království. Do té doby bylo území rejdištěm nejrůznějších kmenů - Keltů, Lusitanů, Vandalů, Svébů, Alanů Visigotů a Berberů. Území dobyl César a vytvořil zde provincii Lusitanii. Portugalsko v pozdější době vytvořilo personální unii se Španělskem. Od patnáctého století stálo Portugalsko v čele objevných cest do zámoří a země tak získala rozsáhlé území. V roce 1910 byl svržen poslední, vládnoucí portugalský král Manuel II. Vzápětí byla vyhlášena Portugalské republika, ve které brzy získaly vojenské diktatury. V druhé světové válce bylo portugalsko sympatizantem Německa a Itálie. Období diktatury skončilo až v roce 1974, v tom roce také většina portugalských zámořských kolonií získala nezávislost (viz např. Východní Timor)

Tipy a kam na výlet v Portugalsko

Lisabon - město s úžasnou, poklidnou atmosférou. Dá se tu obdivovat jak moderní architekruta, tak staré maurské či manuelistické umění. A bývalá chudinská čtvrť Alfama je něco naprosto nezapomenutelného. Estoril, Sintra, Mafra - takzvaná Portugalská riviéra. Kouzelná lázeňská městečka, subtropické zahrady a starodávné kostely. Cabo da Roca - nejzápadnější výběžek evropské pevniny. K vidění tu jsou skalnaté útesy bičované přívaly slané vody. A oceán, oceán, oceán Porto - věčně "druhé" město v údolí řeky Douro, kde se dá tramvají dojet až k moři. Taky tu stojí most od Eiffela a Muzeum portského vína Lagos - městečko v provincii Algarve, kde si lze připomenou slavnou dobu portugalských zámořských objevů, a pak se vykoupat v průzračné(ledové)vodě Atlantiku. Lesní park v Bucacu - o les se staletí starali mniši a dnes je to jedno z nejromantičtějších míst středního Portugalska. Batalha, Alcobaca – obrovské klášterní komplexy, nyní chráněné UNESCO. Tomar, Óbidos, Elvas, Estremoz – středověká opevněná města. Braga, Lamego – barokní poutní kostely. Serra da Estrela, Parque Nacional da Peneda-Geres, Parque Nacional da Montesinho – neporušená příroda národních parků. Vila Nova de Gaia – prohlídka vinných sklepů a ochutnávka portského vína.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Portugalsko nevyžaduje od českých turistů vízum, pokud se v zemi nehodlají zdržovat déle než devadesát dní.

Měna, aneb čím se platí:

EUR - euro V Portugalsku je možné bez problémů využívat následující platební karty: Visa, American Expres, EuroCard/MasterCard, Diners Club a EC-Eurocheque. Užít je můžete mimo jiné v národní síti bankomatů MB (Multibanco), z nichž lze vybírat hotovost 24 hodin denně. Běžně akceptované jsou i cestovní šeky a eurošeky, které proplácejí místní banky společně s předložením záruční šekové karty.

Nákupy a co nakupovat v Portugalsko:

Pokud si chcete přivézt hezký suvenýr, kupte si keramiku nebo svetry, krajky, korkové věci. Nejlépe se nakupuje na tržištích. Obchody jsou otevřeny od 9.00 h do 19.00. V klidnějších oblastech bývá od 13.00 do 15.00 h přestávka. Obrovské supermarkety otvírají v 10.00 h a končí ve 23.00 h a to každý den včetně neděle.

Kolik co stojí a ceny:

Pro Čechy je Portugalsko poměrně příjemná země: ceny za jídlo a pití se pohybují ve stejných relacích, jako v tuzemsku. A to jak v obchodech, tak v restauracích. V restauracích člověk nemusí myslet na spropitné, protože to bývá zpravidla zahrnuto v ceně. Bývá nicméně zvykem obsluze ještě pár peněz navíc nechat.

Doprava a dopravní informace:

K řízení osobního vozu je v Portugalsku třeba vlastnit platný pas a řidičský průkaz (nejlépe mezinárodní), technický průkaz, doklad o vlastnictví a zelenou kartu. Při cestování zapůjčeným vozem doporučujeme úředně ověřenou plnou moc majitele vozidla přeloženou do portugalštiny. V Portugalsku se jezdí vpravo. Území Portugalska pokrývá síť autobusových linek spojující všechna velká města i některé odlehlejší lokality. Existují rychlíkové linky (Expressos). Vedle státních linek funguje i řada soukromých společností se slušným vozovým parkem a kvalitními spoji. Další informace včetně jízdních řádů můžete získat na www.rede-expressos.pt. Taxi: Vozy taxi poznáte podle béžové barvy a rozsvíceného majáčku s nápisem. Potkat však můžete i starší taxíky barvy černé nebo zelené. Ve městech se platí podle údaje na taxametru, podle ujetých kilometrů. Od 22 do 6 hodin se tarif zvyšuje o 20 procent. Pro přepravu zavazadel je zavedena fixní sazba.

Náboženství a lidé:

římští katolíci 95 %, ostatní křesťané 1,5 %, bez vyznání 3,5 %

Jazyk a jak se domluvím v Portugalsko:

Úřední jazyk: portugalština Nejrozšířenějším jazykem hned po portugalštině a španělštině je angličtina. V turistických střediscích se však vcelku bez problémů domluvíte i německy či francouzsky

Lékař a lékařské důležité informace:

Portugalské zdravotnictví je na vysoké úrovni. Ceny služeb jsou poměrně vysoké a lékaři často vyžadují okamžitou platbu. Proto je vhodné sjednat si před cestou kvalitní pojištění. Pro odborný lékařský servis v Portugalsku doporučujeme následující: Pokud zdravotní stav cestovatele vyžaduje lékařské ošetření, dopravit se do nejbližšího Zdravotnického centra. Prakticky veškerá větší města taková Zdravotnická centra mají, ve velkých městech je jich zpravidla hned několik. Některé z nich zároveň fungují jako nepřetržitá služba nazývaná SAP/CATUS. Nemocniční pohotovostní službu (Servicos de Urgencia dos Hospitais) doporučujeme navštěvovat jen při vážných problémech, jakými jsou například vážná poranění, otravy, popáleniny, infarkty, dýchací potíže apod. Před přijetím do nemocnice platí pacient mírný poplatek. V Portugalsku funguje také celá řada soukromých klinik. Míra jejich využití záleží čistě na cestovatelích a jejich peněženkách. Stomatologické ordinace zpravidla vyžadují platbu na místě.

Jídlo a potraviny:

Portugalská kuchyně je velmi chutná a rozmanitá. Prim hrají v Portugalsku jídla z darů moře, tradiční jsou zejména polévky. Typickým jídlem je polévka z korýšů podávaná s vínem (sopa de marisco) a treska připravovaná na různé způsoby (bacalhau). Při návštěvě země byste rozhodně neměli zapomenou ochutnat kapustovou polévku (caldo verde), hustou rybí polévku (sopa rica de peixe), grilované sardinky (sardinhas assadas), solenou tresku s bramborami a zeleninou (bacalhau com todos) a uzeného mečouna (espadarte fumado). Jedinečné jsou také místní klobásy nejrůznějších chutí. Tradiční pochoutkou jsou rovněž sýry z kozího mléka, vynikající krémové sýry a rýžové nákypy. Pro mlsné jazýčky je tu Pao-de-Ló de Alfeizerao, velmi chutný koláč, nebo různé druhy koláčů medových. Portugalská vína jsou proslavená na celém světě, což je důsledek příhodného klimatu, úrodné půdu a kumštu místních vinařů. Mezi nejznámější vína patří Portské a rovněž Madeirské víno. Proslulá jsou také vína z oblastí Douro, Dao, Bairrada, Portalegre, Borba, Redondo, Reguengos a Vidigueira. V Portugalsku je celkem 47 vinařských oblastí, každá nabízí jiné víno.

Zajímavosti a informace o Portugalsko:

V kontinentálním Portugalsku a na souostroví Madeira se dodržuje GMT (Greenwich Mean Time), oproti našemu času je tam tedy o hodinu méně. Na Azorských ostrovech je ještě o další hodinu méně. Další rady: Voda z vodovodů je upravovaná a pitná, přesto může být pro některé cestovatele příčinou mírných nevolností. Balená voda je k dostání na každém rohu a je doporučována při delších pobytech pro prvních několik týdnů. Pití vody mimo města a oficiální rozvodné sítě se doporučuje až po její sterilizaci.