Informace o zemi: Španělsko

Hlavní město Španělsko: Madrid - 3 225 000

Důležitá telefoní čísla: Embajada de la República Checa Avda. Pio XII, 22-24, 28016 Madrid Espa?a Tel.: 0034 913531880, konzulární oddělení: 0034 913531897

Zeměpisné údaje:

Španělské království leží v jihozápadní Evropě na Pyrenejském poloostrově, na Baleárách a na Kanárských ostrovech. Vnitrozemí je tvořeno náhorní plošinou, ze které vystupují jednotlivá pohoří na severu, uprostřed i na jihu. Na severu je podnebí mírné teplé, na jihu teplé subtropické se suchým létem a mírnou zimou. Rostlinný kryv tvoří na jihu subtropické rostlinstvo, na severu převážně listnaté a smíšené lesy. V zemi je 10 národních parků. Jedná se o vyspělý stát s bohatým cestovním ruchem jak v pevninské části, tak na zmíněných ostrovech.
Španělsko je pro děti jako stvořené. Děti zde čeká řada atrakcí, od vodních parků,přes ZOO, muzea až po Mini Hollywood v poušti Almería. U mnoha posezení rodiče jistě uvítají zahrádky a hrací kouty pro své ratolesti.Co už se jim bude líbit asi méně, je běžné ponocování španělských dětí.Proto si budou muset zvyknout na to, že dostat své děti večer do postýlek, půjde jen s větším úsilím. Řada atrakcí a muzeí je pro děti zdarma či se slevou. Za shlédnutí stojí Madridské divadlo pro děti-Sala San Pol, zábavný park taktéž v Madridu-Parque de atracciones či aqua park San Sebastian.

Historie země Španělsko

Španělsko získalo jméno podle provincie Hispánie, kterou od 2. století před naším letopočtem ovládala Římská říše. Po jejím rozpadu tu vládla anarchie. Jednotlivé germánské kmeny sjednotili až Vizigóti v 6. století, kteří však o necelých dvě stě let později podlehli Arabům. Ti tu ustavili samostatný Cordóbský emirát, poté chalífát.
V 16. století se na španělský trůn dostali Habsburkové. Za jejich vlády získalo Španělsko četná zámořská území, především v jižní Americe. Když španělská větev Habsburků vymřela, nastaly tuhé války o španělské dědictví v letech 1700 až 1714, které Španělsko oslabily. Velkou pohromu pro zemi znamenaly i napoleonské války, po nichž se proti oslabenému Španělsku vzbouřilo mnoho kolonií v jižní Americe a získalo samostatnost. V 19. století zemi sužovaly četné války, které by se daly nazvat jako občanské. Španělsko navíc bojovalo s USA ve válce, kterou prohrálo a přišlo o državy Kubu a Filipíny.
Po první světové válce se krize ještě více prohloubila. V roce 1931 vznikla republika, o šest let později v zemi vypukla občanská válka. Diktátor Franko získal podporu Německa a Itálie, nicméně ve druhé světové válce bylo Španělsko neutrální. Návrat k demokracii nastal až po diktátorově smrti v roce 1975. Dodnes tu jsou patrné snahy o odtržení některých historických provincií (baskické separatistické hnutí ETA).

Tipy a kam na výlet v Španělsko

Madrid, Barcelona, Toledo, Valencie, Granada, Sevila, Baleárské ostrovy, lyžování a horská turistika v Sierra Nevadě a Pyrenejích Úchvatným zážitkem je výlet na Gibraltar, z něhož je nezapomenutelný výhled na pobřeží dalšího kontinentu - Afriky

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Čeští turisté nepotřebují na dovolenou do Španělska vízum, pokud jejich pobyt v západní Evropě nepřekročí devadesát dnů. Občané České republiky jsou povinni při vstupu do Španělska prokázat účel pobytu (voucher, zvací dopis) či dostatečnou finanční vybavenost ( 5.000 peset na osobu a den).

Měna, aneb čím se platí:

1 euro (€) = 100 centů

Nákupy a co nakupovat v Španělsko:

Kromě obchodních domů (El Corte Inglés, Galerías Preciados, Zara, aj.) ve větších městech, obchodních center známých i u nás (Carrefour) značkových prodejen a módních butiků najdete v každém větším městě či letovisku celou řadu obchodů a prodejen s tradičními suvenýry. Za pozornost stojí kožené výrobky, keramika, proutěné zboží, likéry, víno... Vyhledávané bývají místní trhy (mercadillo), které se konají vždy dopoledne, většinou jednou týdně. Doporučujeme dávat pozor na peníze, doklady, fotoaparáty. Potraviny nakoupíte nejvýhodněji v supermarketech.

Kolik co stojí a ceny:

Ceny základních potravin jsou zejména v supermarketech velmi podobné těm tuzemským. O něco více peněz si musí připravit turista, který se chystá na španělské ostrovy, Kanárské, Mallorku, Menorku Formenteru či Ibizu. Ceny v obchodech jsou jen o málo vyšší než na pevnině. Orientační ceny některých potravin: mléko 1 l od 18,60 korun (0,60 eura), oběd od 220 korun (7,20 eura), pivo 1 l 24,80 korun (0,80 eura), stolní voda 1,5 l 15,50 korun (0,50 eura), víno v krabici 18,60 korun(0,60 eura), máslo 250 g 59 korun 1,9 eura), chléb 1 kg 20 korun (0,8 eura), ovoce 1 kg od 18,60 korun (0,6 eura), pohled 6,20 korun (0,2 eura), pronájem lehátka, slunečníku na den 22 korun (0,7 eura), bezolovnatý benzin 26 korun (0,84 eura). nafta 1 l 22,30 korun (0,72 eura)

Doprava a dopravní informace:

Po celé zemi se dostanete autobusy, železnice poskytuje méně spojů a ceny jsou vyšší než u autobusu. Letadlo je vzhledem k rozloze Španělska i ostrovům patřícím ke Španělsku vyhledávaným dopravním prostředkem. V zemi je 47 letišť a několik leteckých společností
Španělsko je od České republiky velmi vzdálené, a tak automobily nepatří mezi nejvyužívanější dopravní prostředky při cestách do Španělska. Řidiči osobních vozidel potřebují ke vstupu na území Španělska mezinárodní řidičský průkaz, doklady od auta a označení CZ na vnějšku vozu. Naprosto nezbytná je tzv. zelená karta. Podle španělských pravidel silničního provozu je řidič s brýlemi povinen mít ve voze náhradní brýle. Plánujete-li pronájem vozu ve Španělsku, můžete využít služeb mnoha autopůjčoven. Ceny jsou nejpříznivější přes víkend. Půjčovné na celý týden je samozřejmě mnohem výhodnější. Důležité je, zda v ceně je zahrnuto i pojištění.

Náboženství a lidé:

katolíci (96%)

Jazyk a jak se domluvím v Španělsko:

španělština (73%). V celém Španělsku včetně Kanárských ostrovů, Mallorky a dalších oblíbených míst se bez problémů domluvíte anglicky, francouzsky nebo německy. V oblastech, které nejsou turisty tak zasažené, už budete mít pozici horší

Lékař a lékařské důležité informace:

Zdravotnická péče a vybavení zdravotnických zařízení je na dobré úrovni. Nemocnice se nachází v každém větším městě, v menších městečkách bývají malé polikliniky nebo alespoň praktičtí lékaři. Základní lékařskou pomoc by měli španělští lékaři poskytovat českým turistům zdarma, ale doporučujeme na to nespoléhat. Nutností je kvalitní pojistka na dobu pobytu v zahraničí. Upozorňujeme, že náklady na lékařské ošetření jsou ve Španělsku poměrně vysoké. Rovněž náklady spojené s úmrtím a přepravou tělesných ostatků českého občana, který není pojištěn, dosahují v průměru 85.000 korun. Podrobnosti o španělském zdravotnictví získáte na stránkách ministerstva zdravotnictví (www.msc.es).
Další rady: Pro cesty do Španělska není pro cestovatele z České republiky předepsané povinné očkování. Při toulkách přírodou a především pak zalesněnými oblastmi byste si měli dávat pozor na klíšťata. Očkování v tomto případě není zcela od věci. Při pobytu na plážích byste si měli dávat pozor na žhavé španělské slunce. Nezapomeňte doma kvalitní krém na opalování ani sluneční brýle s UV filtrem. První dny ve Španělsku se slunečním paprskům vystavujte s rozumem. Počítejte s tím, že některé cestovatele postihují po příjezdu do země nepříjemné cestovní průjmy, které ale zpravidla rychle odezní.

Jídlo a potraviny:

Slavná španělská kuchyně je jedním z důvodů, proč je Španělsko hvězdou turistů. Na stolech se objevují různorodé pokrmy, známé pestrou paletou chutí i vůní. Vzhledem ke značné rozloze země není možné popsat španělskou kuchyni, protože se liší kraj od kraje, město od města. Jiné pokrmy se připravují na severu Španělska, jiné ve vnitrozemí a úplně odlišné na pobřeží Středozemního moře nebo na jihu Španělska. Pro všechny kuchyně bez výjimky je ovšem charakteristický olivový olej a hojnost ovoce a zeleniny.
Jídlo je ve Španělsku velmi příjemnou částí dne. Bohatý výběr jídel, nápojů i moučníků, jakož i španělská obliba v kultuře stolování umožní návštěvníkům nalézt i v té nejodlehlejší vesničce vhodné místo, kde se mohou dobře najíst. Od tradiční kuchyně až po mezinárodní pokrmy, každý si přijde na své. Ve Španělsku se snídá mezi 8 a 10 hodinou. Čas oběda i večeře je přibližně o hodinu a půl později než u nás. Nicméně mnoho podniků má nepřetržitý provoz po celý den, takže v barech nebo kavárnách si můžete kdykoliv objednat například tapas (menší porce jídla, která jsou španělskou zvláštností), sendviče nebo různé kombinované pokrmy, většinou za turistickou (výhodnou) cenu. Jídelní lístek s cenami je běžně vystaven u vstupu do restaurace. Obsluha bývá započítána v ceně jídla. Typickým španělským jídlem je sele na rožni nebo sobrassada, pikantní uzenina podobná paštice. Výborné jsou i dary moře. Pije se především výtečné víno nebo sangria, velmi chutná smíchanina červeného vína, ovoce a pomerančového džusu. Spropitné by se mělo pohybovat kolem deseti procent

Zajímavosti a informace o Španělsko:

Tísňová volání Státní policie (Policía Nacional): tel. 091 (přepadení a krádeže) Potřebujete-li pro vaši pojišťovnu policejní protokol o krádeži, případně ztrátě dokladů, atd., ušetříte hodně času, zavoláte-li na telefonní číslo 902 102 112. Příslušný pracovník s vámi protokol sepíše po telefonu, sdělí vám č. protokolu (numéro de diligencia) a odešle ho mailem na nejbližší policejní stanici v místě, kde se právě nacházíte. Stačí si tam dojít, protokol podepsat a odnést si jej. Městská policie (Policía Municipal) - v obcích a městech: tel. 092 (dopravní nehody a odtah vozidel) Dopravní policie - mimo obce (Guardia Civil): tel. 062 (dopravní nehody a odtah vozidel mimo obce) Hasiči (Bomberos): tel. 080 Záchranná služba: 061
Extra tip Projeví-li se alergie na sluníčko, kupte si v lékárně Symalar Espuma, Bepanthol, nebo jiný obdobný krém, který vám lékarník doporučí, žahne-li vás medúza, použijte Elocom, šlápnete-li na ježka, pokuste se opatrně vytáhnout pinzetou ty bodliny, které vytáhnout jdou, pak místo potřete olivovým olejem a obvažte plátnem. Bodliny změknou a vstřebají se.