Informace o zemi: Černá Hora

Hlavní město Černá Hora: Podgorica - 135 000 (1993)

Důležitá telefoní čísla: Bulevar kralja Aleksandra 22, 11 000 Beograd, Jugoslavija tel.: 0038111-32 30 133-4

Zeměpisné údaje:

Černá Hora je suverénní republika v rámci Federativní republiky Jugoslávie, která se nachází v jihovýchodní části Balkánského poloostrova a má cca 650 tisíc obyvatel. Nádherná země plná kontrastů a přírodních krás, s čistým jadranským pobřežím 280 km dlouhým a s nesčetným množstvím pláží všech druhů, kamenitých, oblázkových i písečných (117 pláží).
220 slunečních dní v roce, bohatá subtropická a přímořská vegetace, olivové a piniové háje, horská pásma, možnost posezení v jedné z mnoha kaváren či restaurací, které nabízejí speciality jako je pršut, domácí sýr, olivy a ryby – to vše nabízí prožití relaxační i aktivní dovolené pro všechny věkové kategorie. Ke zpestření patří i dobrá zábava, divadelní představení, hudební festivaly a mnohé výstavy. Součástí nabídky sportovního vyžití jsou vodní aktivity na pláži nebo rafting na řece Tara.
Pobřeží v délce 293 km je plné zálivů, poloostrovů a ostrovů a také 72 km nádherných, často písečných pláží. Se 2700 hodinami slunečního svitu se Černá Hora řadí mezi nejslunnější státy v Evropě. Moře v létě může mít až 27°C. V roce 1991 byla Černá Hora prohlášena za ekologický stát. Teploty vzduchu a vody – květen 22°C (voda 16°C), červen 25°C (voda 19°C), červenec 27°C (voda 22°C), srpen 28°C (voda 24°C), září 26°C (voda 22°C), říjen 22°C (voda 20°C). Pobřeží Černé Hory je jedním z nejkrásnějších na Jadranu.

Historie země Černá Hora

Počátky osídlení území dnešní republiky Černá Hora se datují až do paleolitu (starší doby kamenné) a vzhledem ke své poloze byla vždy velmi výhodným státem. Rozpad Jugoslávie v roce 1991 Černá Hora nevítala a snažila se o zachování federace a spolu se Srbskem utvořili novou federaci. Dnes je součástí Společenství Srbska a Černé Hory.

Tipy a kam na výlet v Černá Hora

Bar - biskupský palác, zbytky opevnění s pevnostmi a část vodovodu ze 16. st., Podgorica, národní park Durmitor, lyžařské středisko Zabljak Můžete navštívit pamětihodnosti starověkého a Unescem chráněného města Kotor nebo obdivovat krásné Skadarské jezero. Zajímavá jsou i samotná města na pobřeží jako Budva, Bečiči, Petrovac na Moru nebo Sveti Stefan.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Pro vjezd do Černé Hory musíte mít cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců od vstupu do země.Děti do 15 let mohou být zapsány v pasu rodičů nebo mohou mít svůj vlastní pas: ode dne dovršení 15 let mohou cestovat pouze na svůj vlastní pas. Pro pobyt v Srbsku a Černé Hoře do 30 dnů není potřebné vízum.

Měna, aneb čím se platí:

1 euro (€) = 100 centů Doporučujeme vzít si s sebou bankovky nižších hodnot, z důvodu lepší směny v obchodech.

Nákupy a co nakupovat v Černá Hora:

Nakupovat lze řemeslné výrobky, kožené zboží, sklo, zlato, keramika, místní pršut, kvalitní víno Vranac, Krstač či Nikšíćko pivo.Protože v Černé Hoře funguje šedá ekonomika, doporučujeme každé zboží před zaplacením důkladně prohlédnout.

Kolik co stojí a ceny:

Orientační ceny v obchodech : Pivo (Staropramen 0,5 l, pokud seženete) 1 euro, místní Nikšíćko pivo 0,50 až 0,70 euro, minerální vody cca 0,80 euro, 2 l coly,fanty 2,00 euro, zahraniční cigarety (Marlboro, Lucky Strike) 1 – 1,50 euro, 1 kg melounu 0,30 euro, 1 kg rajčat nebo paprik 0,40 euro.

Doprava a dopravní informace:

Zdejší silnice jsou ve špatném stavu. Pouze v turistických regionech Černé Hory jsou kvalitnější komunikace. Autobusy po Černé Hoře jezdí mezi většími městy velmi hustě, do okrajových části třeba jen dvakrát denně. Doprava "kombijem" je v Černé Hoře rozšířenou alternativou autobusové dopravy. Lidé se shromažďují na zastávkách autobusů či kolem cest a řidiči taxíků či dodávek je tam nakládají. Ceny bývají o něco vyšší než při použití autobusu a je třeba ji ještě tak o 25% snížit oproti původní nabídce řidiče, zase tato smluvní cena je včetně zavazadel

Náboženství a lidé:

srbské pravoslaví, muslimové

Jazyk a jak se domluvím v Černá Hora:

srbština, černohorština

Lékař a lékařské důležité informace:

Na základě mezivládní smlouvy má být českým občanům poskytována bezplatně akutní péče, což znamená v neodkladných a nevyhnutelných případech při ohrožení života.Další ošetření, léčení a pobyt v nemocnici si musí pacient hradit sám.Nikdy neuděláte chybu, když se před cestou pojistíte u některé z renomovaných pojišťoven.
Úroveň zdravotnických služeb závisí na kategorii konkrétního zdravotního zařízení.V posledních letech došlo ke snížení úrovně poskytované zdravotní péče v Černé Hoře. Zdravotní personál, zvláště ve státních zařízeních, očekává úplatky nebo dárky.
Mnohé léky jsou nedostatkové,proto doporučení zní: vezměte si na cestu dostatek léků, které užíváte, a lékárničku vybavte pro strýčka příhodu.Mějte po ruce vždy menší bankovky nebo kovové mince.

Jídlo a potraviny:

Jedním ze symbolů zdejší kuchyně je njegušský pršut. Výjimečná chuť této šunky je výsledkem několikaměsíčního sušení vepřové kýty.
Máte- li chuť některou ze specialit připravit, zkuste třeba hustou rybí polévku – brodet.K jeho přípravě budete potřebovat asi 1 kg ryb.
V turistických oblastech Černé Hory můžete narazit na tajuplně znějící názvy, které připomínají staré slavné kulinářské doby. Pro pobřežní oblasti jsou charakteristické prvky řecké, italské a francouzské kuchyně. Jednotlivé pokrmy se liší region od regionu. Ve všech oblastech jsou však populární ryby a další dary moře. K nejoblíbenějším skvostům místní kuchyně patří pršut, čevabčiči a ražniči.
Stravovat se lze v rychlých občerstveních nebo v pizzeriích. Restaurace bývají otevřené do 24 hodin.

Zajímavosti a informace o Černá Hora:

Důležitá telefonní čísla - směrové číslo z ČR do Černé Hory 00381 - směrové číslo z Černé Hory do ČR 99420 - Policie 92 - První pomoc (hitna pomoć) 94 - Hasiči (vatrogasna pomoć) 93 - Žlutí andělé 987