Informace o zemi: Jordánsko

Hlavní město Jordánsko: Amman

Zeměpisné údaje:

Jordánsko je zemí kultury, krásných přírodních scenérií a překvapujících kontrastů. Je to starobylá země, nyní moderní království nabízející svým návštěvníkům fascinující rozmanitost, bezpečí a tradiční pohostinnost. Biblické příběhy, ztracená města, Lawrence z Arábie, majestátné ticho pouště, dobrodružství Indiany Jonese – Jordánsko vyvolává v každém nádech romantiky, který je umocněn i tím, že země zůstává stále neobjevená turisty. Navíc - Jordánsko je snad jedna z nejpohostinnějších zemí, kde Vás obchodník pozve na kus řeči a na čaj i když nemáte právě v úmyslu u něj nakupovat. Jordánsko je země dvou nejatraktivnějších pozoruhodností oblasti – antického města Nabatejců Petry a pouštních scenérií ve Wadi Rum.

Historie země Jordánsko

Údolí Jordánu postupně osídlovali semitští Amorejci, Chetité, Egypťané, Izraelité, Asyřané, Babyloňané, Peršané, Řekové a Římané. Později se Jordánsko stalo součástí arabské říše a v šestnáctém století připojeno k Osmanské říši. Od roku 1918 bylo mandátním územím Velké Británie. Roku 1945 bylo vytvořeno samostatné Jordánské království, k němuž byl po první arabsko-izraleské válce připojen Západní břeh Jordánu a východní sektor Jeruzaléma, původně plánovaný jako část palestinského arabského státu. O toto území Jordánsko přišlo po prohrané válce s Izraelem roku 1967, i když si ho na svých mapách stále nárokovalo. Ve prospěch nového Palestinského státu se ho země oficiálně zřekla až roku 1988. Jordánsko, přestože se zapojilo do arabských válek proti Izraeli, ukončilo s tímto západním sousedem jako první arabský stát válečný stav - a to v roce 1994.

Tipy a kam na výlet v Jordánsko

Skalní město v Petře na jihu země, Wádí Rum - bizarní skalní útvary v poušti, Akaba na břehu Rudého moře, Mrtvé moře s tak vysokým obsahem soli, že se jistě nejen neutopíte, ale ani pořádně nepotopíte; přírodní lázně Hammamat. Po celé zemi jsou rozptýleny křižácké a muslimské pouštní hrady, vybudované v rámci křižáckých válek. Velmi dobře je zachované řecko-římské město Jerash (Gerasa), hodinu jízdy na sever od Ammmánu. Na půl cestě mezi Ammánem a Mrtvým mořem se nachází biblická hora Nebo, s křesťanským chrámem na vrcholku. Na východ od Ammánu, na křižovatce cest v poušti, se nachází město Amra (Qasr Amra), letohrádek chalífy Al-Walída II. z 9. století. I když islám zakazuje zobrazování živých osob, tady se na to jaksi nehledělo, a dokonce některé z osob jsou obnažené tanečnice. Objevitelem fresek byl na počátku XX. století český arabista Alois Musil, na něhož vás upozorní i zdejší průvodce.

Víza, vízum a obecné vízové informace:

Občané ČR, kteří cestují do Jordánska, musí mít cestovní pas platný minimálně dalších 6 měsíců s platným vízem. S pasem, ve kterém budete mít izraelské razítko, nemůžete vstoupit do žádného sousedního státu. Vízum lze obdržet na letišti a hraničních přechodech. Poplatek za něj činí 10,-- JOD = 14,-- USD nebo na jordánském honorárním konzulátu v Praze. Poplatek zde činí 660,-- Kč. Lze získat vízum vstupní, návratné, trvalé vízum s dobou pobytu na 3 měsíce a trvalé vízum s dobou pobytu 6 měsíců. Je možné ho prodloužit maximálně na 6 měsíců u místní cizinecké policie. Při odjezdu ze země musíte zaplatit odjezdový poplatek 5,-- JOD. Existuje přihlašovací povinnost. Po vstupu do země se musíte registrovat do dvou týdnů, při kratším pobytu než dva týdny není registrace nutná. Při překročení povolené doby pobytu musíte zaplatit pokutu 1,5 JOD za každý překročený den.

Měna, aneb čím se platí:

Místní měna je jordánský dinár. 1 JOD (= 1 000 filsů) = cca 50 Kč

Kolik co stojí a ceny:

Jordánsko je ve srovnání se sousední Sýrií drahou zemí. Ceny za jídlo jsou o něco vyšší než u nás, především v turistických oblastech. Ve stáncích na ulici se najíte od cca. 1,5 USD, v levné restauraci vystačíte s dvojnásobkem i v Akabě. V Petře jsou populární hostince, kde za pevnou sumu přibližně 6 USD můžete sníst, co chcete. Ubytování lze pořídit od 5 USD v nejlevnější kategorii. Běžný hotel stojí 20 - 30 USD. Velmi drahou turistickou atrakcí je skalní město Petra. Vstupné stojí 20 dinárů (téměř 30 USD) na den. Dvou a třídenní vstupenky za 25 a 30 dinárů jsou nepřenosné.

Doprava a dopravní informace:

V Jordánsku existuje letecké spojení mezi Ammánem a Akabou, doporučujeme ovšem cestovat po zemi. Autobusové spojení je funkční, na menší vzdálenosti jezdí minibusy a service taxi. Z Ammánu do Akaby se dostanete autobusem přibližně za 3 USD, podobnou cenu zaplatíte i za cestu do Petry. Železniční osobní doprava není provozována (po dráze se přepravují jen náklady). Po městech se opět používají taxi a service taxi. Service taxi jezdí po pravidelné trase, cestující vystupují na požádání, platí se pevná suma za osobu. Sledujte, kolik platí místní. Když si nejste jisti, ujistěte se o ceně předem. Klasické taxi mají obvykle žlutou barvu, ceny jsou podobné jako u nás a většinou používají taxametr.

Náboženství a lidé:

sunnitský islám (93%)

Jazyk a jak se domluvím v Jordánsko:

Úřední jazyk: arabština

Lékař a lékařské důležité informace:

Zdravotní pojištění je možné jen v soukromých nemocnicích či u soukromých zdravotních pojišťoven. Úroveň zdravotnických zařízení je velmi dobrá, běžné ošetření či ošetření v akutních případech je možné prakticky v jakékoli soukromé nemocnici, bývá však poměrně drahé a platba je často požadována předem.

Jídlo a potraviny:

Typickým jídlem místní kuchyně je šwarma (chlebová placka s náplní). V Jordánsku dále existují řetězce McDonald´s, KFC, Pizza Hut apod.

Zajímavosti a informace o Jordánsko:

Pokud se chystáte navštívit Jordánsko s dětmi, pak vám raději doporučujeme vynechat léto a zimu, neboť pro děti by extrémní teploty nebyly to nejlepší.Když ale do Jordánska skutečně dorazíte, brzy si povšimnete, že vaše děti neuniknou velké pozornosti.V Jordánsku mají děti rádi, o to více ty bílé, které tam nejsou zase tak častými hosty, a tak řada turistů potvrzuje, že jejich děti se staly přímo hitem.V Jordánsku by neměl být problém se sháněním sušeného či pasterovaného mléka. Dětem bude jistě vyhovovat i nabídka západní kuchyně-pizzy a hamburgery.