Stát: Lyžování v Rakousku

Informace o letovisku Stubaital:

Lyžařské středisko Stubaital
Oblast Stubaital má 4 lyžařská centra (ledovec Stubai, Neustift, Mieders a ve Fulpmesu Schlick 2000). Pohyb mezi centry zajišťují během hlavní sezony skibusy.

Světově proslulý ledovec Stubai s celoročním provozem patří k nejlepším ledovcům v Rakousku. Na ledovci Stubai se nachází 55 km sjezdových tratí všech obtížnostních stupňů. Převažují však tratě modré a červené. Plynulost dopravy z údolí na ledovec zajišťují 2 gondoly pro 6 osob a vyvezou Vás až do výše 2.900 m. Na samý vrchol ledovce (3.165 m) k restauraci Eisgrat vás doveze 8 místná gondola, která vede od stanice Eisgrat (2.900 m). Tato kabinka s kapacitou 2400 osob za hodinu výrazně od loňské sezony usnadňuje a urychluje přístup lyžařům na jižní stranu ledovce. Díky 6-místné sedačkové lanovce Fernau si mohou lyžaři vybrat ze sjezdových tratí na 5 částech ledovce a objíždět ledovec dokola. „Bonbónkem“ je v zimních měsících 10 km dlouhý sjezd „Wilde Grube“, kterým se dostanete z ledovce až na parkoviště pod ledovcem. Tato trať začíná mezi skalami a s klesající nadmořskou výškou můžete během jízdy pozorovat měnící se ráz vegetace.
V restauracích Eisgrat (2.900 m), Gamsgarten (2.620 m) a především v nejvýše položené lyžařské restauraci v Rakousku Jochdohle (3.150 m), s úžasným výhledem až k italským Dolomitům, se můžete občerstvit.
Na "Daunferner" najdete speciální carvingovou trať s měřením rychlosti. U horské restaurace "Gamsgarten" je lyžařská školka a dětský park "Kinderland".
Velkým oceněním je pro Stubaiský ledovec zařazení mezi TOP 10 nejlepších světových lyžařských středisek (Top-Resort Winter 02/03) na 4. místo. Tento „žebříček“ vyhlašuje každoročně firma Skiresort Service International a hodnotí nejen kvalitu a úpravu sjezdových tratí, ale i ochotu a nasazení personálu či komfort sociálního zázemí lyžařů.
Přímo na ledovci je pravidelně upravován zábavní snowboardpark v blízkosti lanovky Eisgrat. Místní školy snowboardu zde vybudovaly halfpipe, spine, tabletop, projump a 2 quarterpipes.
Místní specialitou jsou běžecké stopy, celkem 108 km, z toho 68 km v údolí a další ve vyšších polohách např. 40 km dlouhá Serles-Höhenvanderloipe-Mieders v 1.480-1.770 m. Na ledovci Stubai v nadmořské výšce 2.600 m se nachází 4,5 km dlouhá upravovaná běžecká stopa.
Ve Fulpmesu a v Neustiftu najdete bazény (při zakoupení permanentky na celou oblast včetně ledovce je vstup do bazénu zdarma). V centru volného času v Neustiftu kromě krytého bazénu s tobogánem najdete také finskou saunu, bio-saunu, parní lázeň, solárium, masáže, kuželkárnu, střelnici, víceúčelovou halu s tenisovými a squashovými kurty a restauraci. V oblasti je 7 sáňkařských drah.
Fulpmes je ideálním východiskem pro výlety na kole i pro pěší turistiku. Velkou výhodou je možnost zakoupení karty Stubai (40 Euro, děti do 13,9 let 20 Euro, děti do 5,9 let zdarma), která Vám pak v pěti po sobě jdoucích dnech umožňuje v celém údolí využívání veškerých lanovek, autobusové dopravy, vstupu do bazénů, a úzkokolejné železnice s konečnou stanicí ve Fulpmesu a trasou vedoucí údolím až do Innsbrucku. Pro zpestření letní dovolené můžete vyzkoušet letní lyžování na ledovci nebo paraglaiding. Známá vysokohorská stezka "Stubaier Höhenweg" vede v délce 120 km skoro nepřetržitě přes chráněnou krajinnou oblast. Na zkušené horolezce tady čeká 109 "třítisícovek" a 4 horolezecké výstupy jištěné lany.